logo
امروز : شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۱۹
[ شناسه خبر : ۲۸۸۳۶ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 1 دقیقه ]
معاون سلامت دامپزشکی استان زنجان در گفت‌وگو با موج‌رسا؛

۷ کانون بیماری هاری در استان زنجان شناسایی شد/ واکسیناسیون ۱۲ هزار قلاده سگ علیه بیماری هاری در استان زنجان

۷-کانون-بیماری-هاری-در-استان-زنجان-شناسایی-شد-واکسیناسیون-۱۲-هزار-قلاده-سگ-علیه-بیماری-هاری-در-استان-زنجان
معاون سلامت دامپزشکی استان زنجان با اشاره به شناسایی ۷ کانون بیماری هاری در سطح استان زنجان گفت‌: ۱۲ هزار قلاده سگ در سطح استان زنجان علیه بیماری هاری واکسینه شده‌اند.

مجید اسکندر‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به اینکه سگ‌ عامل بیش از ۹۰ درصد موارد حیوان گزیدگی و انتقال بیماری هاری و مرگ ناشی از آن در انسان است، اظهار داشت: ۲۴۰ تا ۲۵۰ بیماری مشترک بین انسان و سگ وجود دارد که قابلیت انتقال دارند.

وی با تاکید بر اینکه شهروندان از نزدیک شدن به سگ‌های بدون صاحب پرهیز کنند، افزود: چرا که بیشترین موارد حیوان گزیدگی انسان‌ها توسط سگ‌ها روی می‌دهد.

معاون سلامت دامپزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه واکسیناسیون سگ‌های صاحب دار و سگ‌های گله یکی از راهکارهای اصلی مبارزه با بیماری هاری گفت: سالانه واکسیناسیون این سگ‌ها توسط دامپزشکی انجام می‌گیرد و امسال نیز بیش از ۱۲ هزار قلاده سگ علیه بیماری هاری در استان واکسینه شده‌اند. 

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۴ کانون بیماری هاری در استان شناسایی شده بود، تصریح کرد: در سال جاری نیز تاکنون ۷ مرکز هاری شناسایی شده است که یک مورد مربوط به گاو، یک مورد مربوط به گوسفند و بقیه مربوط به سگ بوده است.

اسکندرپور با اشاره به اینکه هاری از جمله خطرناک‌ترین بیماری‌های عفونی است گفت: متاسفانه ۱۰۰ درصد مبتلایان جان خود را از دست می‌دهند و تنها راه مقابله با آن پیشگیری از مواجهه و ابتلا است.

وی با بیان اینکه بیماری هاری از طریق بزاق حیوان مبتلا به این بیماری انتقال می‌یابد اذعان کرد: ویروس از محل گازگرفتگی وارد بدن شده و در ماهیچه‌ها به سمت اعصاب انتهایی رفته و شروع به تکثیر می‌کند.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر