logo
امروز : یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
پیامبر اکرم(ص): ماه مبارک رمضان ابتدایش رحمت و میانه‏ اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم است. (بحار الانوار، ج 93، ص 342)
[ 2021/4/18 ] [ 5 رمضان 1442 ]
شناسه خبر : ۷۶۴
عضو هیأت علمی مؤسسه آب و خاک کشور:

شوری خاک استان زنجان نمود کمتری نسبت به سایر استانها دارد/ میزان بارش‌ها و ذخایر آبی در ایران کاهش یافته است

شوری-خاک-استان-زنجان-نمود-کمتری-نسبت-به-سایر-استانها-دارد-میزان-بارش‌ها-و-ذخایر-آبی-در-ایران-کاهش-یافته-است

عضو هیأت علمی مؤسسه آب و خاک کشور شور شدن خاک را یکی از مشکلات امروز کشور در بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: شوری خاک استان زنجان نمود کمتری نسبت به سایر استانها دارد.

به گزارش موج رسا; محمد مهدی طهرانی امروز در همایش تاب آوری تولید گندم، با اشاره به اینکه اظهار کرد: زنجان در بخش کشاورزی از جمله استان‌هایی بوده که همکاری خوبی در بخش‌های اجرا، ترویج، استفاده از شرکت‌های خدماتی در تولید بهینه محصولات کشاورزی داشته است.

عضو هیأت علمی مؤسسه آب و خاک کشور با بیان اینکه خاک درجه یک که بهترین خاک برای کشاورزی است تنها ۱۰ درصد خاک‌های ایران را تشکیل می‌دهد، اضافه کرد: خاک‌های درجه دو که محدودیت هایی دارند، ۳۸ درصد و  خاک درجه ۳ برای کشاورزی 47 درصد خاک‌های کشور را تشکیل می‌دهد.

طهرانی با تاکید بر اینکه خاک‌های کشاورزی برای تولید محصولات بهینه نیاز به توجه و تمهیداتی دارند، گفت: شور شدن خاک در تولید محصولات کشاورزی یکی از مشکلاتی است که امروز در تولید محصولات کشاورزی کشور ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه شور شدن خاک در استان زنجان نمود کمتری نسبت به دیگر مناطق کشور دارد، افزود: میزان بارش‌ها و ذخایر آبی در ایران کاهش یافته و بالانس آب در ایران هرسال منفی شده است.

ابطالی معاون فنی کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات نیز در این همایش با اشاره به بارندگی و دما و همچنین پیش‌بینی‌های بارندگی در روزهای باقی‌مانده اسفند و اوایل سال آینده، اضافه کرد: این موارد شرایط را برای تولید بهتر نهاده‌ها فراهم خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه اگر در زمان مناسب با علف هرز مبارزه و جلوی خسارت و آفت سن گندم گرفته شود، بخشی زیادی از عقب ماندگی تولید گندم جبران می‌شود، ابراز کرد: سال گذشته در مبارزه با آفت سن گندم در حدود 2 میلیون 80 هزار از مزارع کشور زیر پوشش قرار گرفته است که این میزان در استان زنجان 98 هزار هکتار بوده است.

معاون فنی کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات با اشاره به مبارزه با علف‌های هرز در 3 و نیم میلیون هکتار از مزارع کشور، افزود: در مبارزه با بیماری زنگ نیز 60 هزار هکتار از مزارع کشور زیر پوشش قرار گرفته است.

ابطالی با باین اینکه در مبارزه با دیگر عوامل بیماری‌زا تولید گندم جز آفت سن گندم، 600 هزار هکتار از مزارع کشور زیر پوشش قرار گرفته است، تصریح کرد: سال زراعی جاری نیز بر اساس پیش‌بینی‌ها 3 و نیم میلیون هکتار از مزارع تولید گندم کشور زیر پوشش مبارزه با علف‌های هرز قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در بیماری‌ها و آفت‌های غیر سن تولید گندم نیز 600 هزار هکتار و در مبارزه با آفت تولید گندم نیز 2 میلیون 200 هزار هکتار پیش‌بینی مبارزه شده است.

//ع

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *