logo
امروز : دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
پیامبر اکرم(ص): ماه مبارک رمضان ابتدایش رحمت و میانه‏ اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم است. (بحار الانوار، ج 93، ص 342)
[ 2021/4/19 ] [ 6 رمضان 1442 ]
شناسه خبر : ۷۰۸۹
فرمانده سپاه انصار المهدی (عج) استان زنجان:

وحدت تمام عیار نیروهای مسلح، خرمشهر را آزاد کرد/رزمندگان اسلام کلید بصره را از دشمن گرفتند

-وحدت-تمام-عیار-نیروهای-مسلح،-خرمشهر-را-آزاد-کرد-رزمندگان-اسلام-کلید-بصره-را-از-دشمن-گرفتند

فرمانده سپاه انصار المهدی (عج) استان زنجان گفت:صدام به گونه ای برای حفظ و غیرقابل تصرف شدن،خرمشهر برنامه ریزی کرده بود که در یکی از مصاحبه های خود گفت:" اگر ایرانی ها خرمشهر را بگیرند من کلید بصره را می دهم".

سردار جهانبخش کرمی در گفت و گو با خبرنگار موج رسا; ، با اشاره به علل و عوامل وقوع جنگ علیه جمهوری اسلامی، اظهار داشت: جنگ ایران و عراق به دلیل اختلافات مرزی نبود اگر چه تنش های مرزی از زمان دولت عثمانی تا قرارداد 1975 الجزایر بین این دو کشور وجود داشت و در این بازه زمانی حداقل 18 قرار داد مرزی امضا شده بود.

وی با بیان اینکه تنها با گذشت دو روز از پیروزی انقلاب اسلامی توطئه های دشمنان با ترور، تخریب و نا امنی با فرماندهی آمریکا در ایران آغاز شد،افزود: از هشتمین روز پیروزی انقلاب اسلامی،تهاجم مرزی متفرقه در مرزهای ایران آغاز شد به طوری که تا شروع جنگ 2 هزار و 500 تجاوز هوایی و زمینی علیه نظام اسلامی شکل گرفت که در اثر این تجاوزات بیش از 5 هزار و 200 نفر زخمی و مجروح شدند.

فرمانده دوران دفاع مقدس ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکا و جبهه استکبار که منافع خود را در خطر می دیدند،تلاش کردند حسن البکر را وادار به جنگ علیه ایران کنند اما به محض اینکه در این کار موفق نشدند، صدام را فقط برای جنگ با نظام اسلامی روی کار آوردند.

سردار کرمی با اشاره به اینکه با روی کار آمدن صدام،وی در عرض یک سال همه یگان ها را تقویت کرده و تجهیزات جنگی را توسعه داد،افزود: صدام برای ازبین بردن انقلاب اسلامی با پشتیبانی 50 کشور به ویژه ابرقدرت ها جنگ را علیه نظام اسلامی آغاز کرد و برنامه زمان بندی تصرف تهران در 10 روز اعلام کرد اگر چه کارشناسان جنگی مدت زمان یک ماهه را برای این امر پیش بینی کرده بودند.

این مسئول بیان داشت: اما این کارشناسان در برآوردهای خود جایگاه ولایت فقیه،حضور مردم در دفاع از انقلاب، نقش و قدرت ایمان، روحیه جهاد و شهادت را نادیده گرفته بودند.

فرمانده سپاه انصار المهدی (عج) استان زنجان بیان داشت: به برکت حضرت امام خمینی (ره) و حضور مردم پیشروی ارتش عراق متوقف شد و عملیات های بزرگی همچون ثامن الائمه و فتح المبین انجام شد.

سردار کرمی ادامه داد: پس از عملیات فتح المبین که عملیات بزرگی بود صدام تلاش داشت تا خرمشهر را حفظ کند چار که این شهر از نظر سیاسی و نظامی برای صدام که جنگ را آغاز کرده بود، حیاتی بود.

وی خاطرنشان کرد: صدام به گونه ای برای حفظ و غیرقابل تصرف شدن،خرمشهر برنامه ریزی کرده بود که در یکی از مصاحبه های خود گفت:" اگر ایرانی ها خرمشهر را بگیرند من کلید بصره را می دهم" اما از طرف دیگری مردم و امام از رزمندگان انتظار داشتند که خرمشهر آزاد شود.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با اشاره به استقرار 60 هزار نیروی ارتش عراق و بهترین تجهیزات در منطقه عملیاتی بیت المقدس،گفت: دور تا دور این منطقه پر از موانع شده بود و رزمندگان برای عبور از این منطقه باید از موانع طبیعی و مصنوعی عبور می کردند.

سردار کرمی اضافه کرد: منطقه عملیاتی بیت المقدس از شرق به کارون،از شمال به کرخه کور، از جنوب به اروند رود و از غرب به هور الهویزه،شط العرب، بصره و شلمچه متصل بود، افزود: اگر چه طرح های بسیاری برای باز پیش گیری خرمشهر مطرح شد اما در نهایت طرح شهید حسن باقری مبنای عملیات بود.

وی با اشاره به وحدت تمام عیار بین نیروهای سپاه، بسیج و ارتش با رهبری امام خمینی (ره)،افزود: 112 گردان پیاده،زرهی و مکانیزه سپاه،45 گردان ارتش،62 دستگاه مهندسی سپاه،35 دستگاه مهندسی ارتش و 95 دستگاه مهندسی جهاد در این عملیات وارد فعالیت شدند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با اشاره به آغاز عملیات بیت المقدس از نهم اردیبهشت ماه با رمز یا علی بن ابیطالب،گفت: با آغاز عملیات رزمندگان ابتدا از کارون عبور کرده و نیروهای قرارگاه فتح با سرعت تمام 25 کیلومتر به عمق منطقه پیشروی کردند.

سردار کرمی ادامه داد: مرحله دوم عملیات نیز 16 اردیبهشت ماه آغاز شد و رزمندگان خود را به جاده اهواز - خرمشهر برای محاصره خرمشهر رساندند که  5 هزار کلیومتر در مراحل اول و دوم آزاد سازی شد.

وی از آغاز مرحله سوم عملیات در 19 اردیبهشت ماه خبرداد و افزود: در این مرحله نبرد بسیار سنگینی بین نیروهای ایرانی و عراق در گرفت.

 فرمانده سپاه انصار المهدی (عج) استان زنجان افزود: مرحله چهارم این عملیات ساعت 22  و 25 دقیقه اول خرداد ماه سال 61 آغاز و نیروهای عراقی با فرمان صدام از عقب نشینی ممنوع می شوند اما رزمندگان اسلام پیشروی کرده و دوم خرداد خرمشهر را به محاصره کامل در آوردند.

سردار کرمی خاطرنشان کرد: سوم خرداد ساعت 10 صبح رزمندگان وارد خرمشهر شدند که نبرد بسیار سنگینی بین نیروها درگرفت ،طی این عملیات 16 هزار نفر از نیروهای عراقی کشته و مجروح شده و 19 هزار نفر اسیر شدند.

وی با اشاره به صحنه های بسیار زیبای ورود رزمندگان به خرمشهر، گفت: رزمندگان وارد خیابان های خرمشهر شده و نماز شکر برگزار کردند اما این پیروزی ارزشمند موجب غرور زمندگان نشد و همانگونه که امام خمینی (ره) فرمودند:"خرمشهر را خدا آزاد کرد".

این فرمانده دوران دفاع مقدس با بیان اینکه شش گردان از استان زنجان خط شکن در هر چهار مرحله این عملیات بودند، بیان داشت: زنجانی ها به همراه اولین نیروهایی بودند که وارد خرمشهر شدند و در این عملیات و 153 شهید تقدیم انقلاب اسلامی کردند.//ن

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *