logo
امروز : دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
پیامبر اکرم (ص): رجب ماه بارش رحمت الهى است. خداوند در اين ماه رحمت خود را بربندگانش فرو مى ريزد.
[ 2021/3/8 ] [ 24 رجب 1442 ]
شناسه خبر : ۵۱۸۳
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان خبرداد

کشت انتظاری و پاییزه حبوبات دیم برای نخستین بار در استان زنجان/ افزایش30 درصدی عملکرد حبوبات در کشت انتظاری و پاییزه

کشت-انتظاری-و-پاییزه-حبوبات-دیم-برای-نخستین-بار-در-استان-زنجان-افزایش30-درصدی-عملکرد-حبوبات-در-کشت-انتظاری-و-پاییزه

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از کشت انتظاری و پاییزه حبوبات دیم برای نخستین بار در استان زنجان خبرداد و گفت: عملکرد حبوبات در کشت انتظاری و پاییزه افزایش30 درصدی داشت است.

به گزارش موج رسا; حسین عامری امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ارتقای بهره وری یا به عبارتی افزایش تولید در واحد سطح و کاهش هزینه های تولید از سیاست‌ها و اولویت‌های بخش کشاورزی استان زنجان به شمار می‌رود و دستیابی به این مهم در حوزه تولید حبوبات در استان با توسعه کشت‌های «پاییزه» و کشت «انتظاری» امکان پذیر است.

وی با اشاره به مرسوم بودن کشت بهاره و سنتی حبوبات در استان زنجان تصریح کرد: عملکرد حبوبات از جمله عدس و نخود در کشت های بهاره و سنتی به دلیل کوتاه بودن دوره رشد پایین بوده و بارندگی‌های پاییزه نیز در این روش از دسترس خارج می شود. 

وی عنوان کرد: در کشت پاییزه که عمدتا در اوایل مهر ماه تا اواسط آبان ماه انجام می گیرد انتخاب رقم مناسب بسیار حایز اهمیت است و در این راستا از ارقام نخود استفاده از رقم «سارال» که از عملکرد مناسبی برخوردار بوده و به دماهای زیر صفر تا 18- درجه سانتی گراد نیز تحمل دارد به کشاورزان استان زنجان توصیه می شود.

عامری خاطرنشان کرد: در کشت انتظاری یا خفته نیز که عمدتا از اواخر آبان ماه تا اواخر آذر ماه انجام می شود اطلاع از شرایط اب و هوایی بسیار حایز اهمیت است به طوری که باید از پایین آمدن دما اطمینان حاصل کرده و مطمئن شد که احتمال جوانه زدن گیاه وجود ندارد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان بیان داشت: در کشت انتظاری حبوبات با مساعد شدن شرایط آب و هوایی در اولین فرصت کشت انجام گرفته و بذر در داخل خاک قرار داده می شود به طوری که به محض آغاز بارش های اواخر زمستان و اوایل بهار، گیاه به تدریج جوانه زده و سر از خاک بیرون می آورد.

وی تصریح کرد: در کشت های بهاره در مناطق مختلف استان زنجان همه ساله معمولا در اوایل بهار به دلیل بارش های بهاره امکان وارد شدن به مزرعه وجود ندارد و این موضوع سبب می‌شود عمده بارندگی ها از دسترس خارج شود. در حالیکه استفاده حداکثری از بارندگی‌ها، حسن و مزیت بزرگی برای کشت انتظاری و پاییزه محسوب می‌شود.

عامری با بیان اینکه نتایج تحقیقات و بررسی های انجام گرفته در مرکز تحقیقات در زمینه کشت انتظاری و پاییزه حبوبات در استان زنجان بسیار رضایت‌بخش بوده است، اضافه کرد: ارقام «عادل»، «آزکان» و «بیله سوار» و از ارقام نخود و عدس در کشت انتظاری به شمار می روند که استفاده از آن ها به کشاورزان استان توصیه می‌شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به استقبال خوب کشاورزان استان از کشت انتظاری و پاییزه حبوبات، از افزایش حداقل 30 درصدی عملکرد حبوبات در این روش نسبت به کشت بهاره خبر داد و خاطرنشان کرد: امسال برای نخستین بار 400 هکتار از اراضی استان به کشت انتظاری و پاییزه نخود و عدس دیم اختصاص پیدا کرده است.

وی در ادامه کشت مکانیزه حبوبات در استان زنجان را مورد تاکید قرار داد و در تشریح مزایای کشت مکانیزه گفت: بالاترین هزینه کشت و تولید حبوبات مربوط به برداشت آن است که با کشت مکانیزه، علاوه بر اینکه بذور به طور یکنواخت در داخل خاک قرار گرفته و با امکان برداشت مکانیزه آن هزینه ها کاهش می یابد، از طریق افرایش تولید در واحد سطح عملکرد مناسبی نیز حاصل خواهد شد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در پایان بر استفاده از دستگاه های خاکورزی حفاظتی یا بذرکار مستقیم در کشت حبوبات در مناطق مختلف استان تاکید کرد.//ع

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *