logo
امروز : شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱:۲۵
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2023/6/3 ] [ 14 ذو القعدة 1444 ]
[ شناسه خبر : ۲۹۱۲۱ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 4 دقیقه ]

۲۰۰۰۰ پرستار تا پایان سال جذب می‌شوند

۲۰۰۰۰-پرستار-تا-پایان-سال-جذب-می‌شوند
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: براساس وعده سازمان امور استخدامی، وزارت بهداشت تا پایان سال حدود ۴۰ هزار استخدام دارد که بیش از نیمی از آن به گروه پرستاری اختصاص دارد.

به گزارش موج رسا; عباس عبادی در نشست خبری به مناسبت فرا رسیدن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: بالغ بر 220 هزار نفر همکار شاغل پرستاری داریم و آرمان ما برقراری مراقبت ایمن در راستای دسترسی عادلانه است. دسترسی آسان و سریع به خدمات با کیفیت و ارزان معنای این آرمان است که طبیعتا این یکی از شعارهای مهم سلامت است و استفاده از گروه پرستاری می‌تواند بخشی از این راهبرد باشد. مردم عزیز باید بتوانند از خدمات این گروه بیشتر و بهتر استفاده کنند.

وی افزود: در آموزش پرستاری با رشد قابل توجهی بعد از انقلاب مواجه شدیم. پیش از انقلاب حداکثر 30 مرکز آموزش عالی تربیت پرستاری وجود داشت اما امروز بالغ بر 207 مرکز آموزش عالی برای تربیت پرستاران داریم. در 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی داریم که در مقطع کارشناسی پرستاری در سال جاری 8900 دانشجو داشتیم. در مقطع ارشد نیز 12 رشته تعریف شده که سالانه حدود 1000 نفر در مقطع ارشد پذیرش و در دکتری تخصصی سال قبل 86 نفر پذیرش جدید داشتیم.

او تاکید کرد: در حوزه توسعه مراقبت‌ها یکی از اهداف معاونت پرستاری، توسعه خدمات پرستار به سمت جامعه است که سه برنامه در این راستا داریم. برنامه اول توسعه خدمات پرستاری مراقبت در منزل است که در طول یک سال و نیم گذشته 35 درصد مجوز تاسیس مراکز افزایش یافته و از 950 مرکز در سال 99 به 1350 مرکز مراقبت در منزل رسیدیم که امیدواریم در صورتی که بیمه‌ها این خدمات را پوشش دهند توجه به گسترش این خدمت افزایش یابد. باتوجه به رشد نرخ سالمندی در کشور انتظار می‌رود بیماری‌های مزمن افزایش یابد و کاهش این بار یک راهکار مهم است.

وی درباره خدمات مراقبت در منزل نیز گفت: آیین نامه خدمات مراقبت در منزل مورد بازنگری قرار گرفته است که به زودی ابلاغ می‌شود تا امکان خدمت رسانی از سمت فناوری های نوین قابل ارائه باشد. راهبرد دوم توسعه مراقبت تسکینی است که از این منظر در کشور عقب ماندگی وجود دارد، طی دو یا سه سال گذشته با ورود معاونت پرستاری به این عرصه، آیین نامه‌های اجرایی تصویب و ابلاغ شده و امیدواریم با ورود بخش خصوصی و حمایت بیمه‌ها، مردم ما از خدمات مراقبت تسکینی استفاده کنند.

عبادی تاکید کرد: با ارتباطی که با نهادهای بین‌المللی داریم از دو یا سه سال گذشته تربیت نیروی انسانی با مشارکت نهادهای بین المللی آغاز شده است. هفته قبل در یک دوره آموزشی سازمان جهانی بهداشت از 50 شرکت کننده، 17 نفرشان ایرانی بودند که این سبب شتاب بیشتر تربیت نیروی انسانی می‌شود. با تربیت این همکاران آموزش آبشاری را گسترش خواهیم داد.

وی افزود: هدف‌گذاری ما بر شناسایی بیمارستان الگو است که از اوایل امسال شروع شده است و شاخص‌های آن انجام شده است که امیدواریم تا پایان سال آتی این بیمارستان‌ها را افزایش دهیم. امسال ابلاغ آیین نامه پرستار پیگیر را در این راستا داشتیم تا بیمار پس از ترخیص رها نشود و تا 30 روز بعد از ترخیص پیگیری شود که در صورت لزوم خدمت دریافت کند. این روندی است که در نهایت باید به شبکه بهداشتی برسد. این سبب می‌شود بازگشت بیمار به بیمارستان کاهش یابد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: تاسیس مراکز مراقبت طولانی یکی از برنامه‌های دیگر ما است که مشارکت بخش خصوصی و مردم می‌تواند کمک کند. این مراکز می‌توانند حد واسط بیمارستان و خانه باشند که به اقتصاد سلامت هم کمک می کند.

عبادی در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت کمبود پرستار در کشور، بیان کرد: برای استاندارد پرستاری 3 شاخص استاندارد پرستار به تخت بیمارستانی، پرستار به جمعیت و پرستار به پزشک وجود دارد. برای شاخص پرستار به پرشک باید به ازای هر یک پزشک، 3 پرستار داشته باشیم که این شاخص در ایران یک به یک است که با این شاخص دو برابر وضعیت موجود نیاز به پرستار داریم. از منظر تعداد پرستار به هر هزار نفر جمعیت بهترین جمعیت در کشورهای اسکاندیناوی است که به ازای هر 1000 نفر 17 پرستار دارند و این نرخ در کشورهای پیشرفته 8.8 است و در منطقه آسیای غرب نسبت به کشورهای منطقه وضعیت متعادلی داریم. به ازای هر 1000 نفر 2.2 پرستار داریم که مشروط بر بازگشایی فضا این عدد حداقل به 3 برسد. الان میانگین نسبت پرستار به تخت در ایران کمتر از یک است و در برخی مناطق کمتر برخوردار این عدد حتی 0.6 گزارش شده است و بهترین حالت هم 1.2 به ازای هر تخت، پرستار داریم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت: گفت: براساس وعده سازمان امور استخدامی، وزارت بهداشت تا پایان سال حدود 40 هزار استخدام دارد که بیش از نیمی از آن به گروه پرستاری اختصاص دارد. 

انتهای پیام/

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر