logo
امروز : چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۴۷
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/8/17 ] [ 19 محرم 1444 ]
شناسه خبر : ۲۷۳۹۲
رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور:

ثبت ۷۵۰۰ پرونده قصور پزشکی در کشور/ اعداد و ارقام فرار مالیاتی مطرح شده پزشکان در جامعه کذب است

ثبت-۷۵۰۰-پرونده-قصور-پزشکی-در-کشور-اعداد-و-ارقام-فرار-مالیاتی-مطرح-شده-پزشکان-در-جامعه-کذب-است-
رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به اینکه آمار قصور پزشکی در کشور ما نسبت به سایر کشور‌ها کمتر است، گفت: سال گذشته ۷ هزارو ۵۰۰ پرونده قصور پزشکی داشتیم که در ۸۲ درصد موارد به نفع بیمار رای دادند.

به گزارش موج رسا; محمد رئیس زاده امروز در نشست خبری با خبرنگاران استان زنجان اظهار داشت: در حوزه قصور پزشکی اگر یک نفر از هم‌وطنان در حوزه درمان با قصوری مواجه شد، این امیدواری وجود دارد که به مراجع مشخص مراجعه کنند و پیگیر حق و حقوق خود باشد و این موضوع در حوزه پزشکی منحصر‌به فرد است و در سایر صنوف چنین مرکز تخصصی که خود صنف دایر کرده باشد، وجود ندارد و این نقطه مثبتی است.

وی با بیان اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا در دو سال اخیر میزان پرونده‌ها کمتر شد، گفت: سال گذشته ۷ هزارو ۵۰۰ پرونده قصور پزشکی داشتیم که در ۸۲ درصد موارد به نفع بیمار رای دادند و این نشان می‌دهد که سازمان نظام پزشکی و نیروی انتظامی با همکاران تعارف ندارد و مردم مطمئن باشند اعضای نظامی ما سرسختانه پیگیر حقوق مردم هستند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور با بیان اینکه تلاش داریم آمار و خطا‌ها کمتر شود، گفت: تعداد قصور در کشور ما حقیقتا پایین است، شاید یک مقدار به این موضوع بازمی‌گردد که ثبت خطا‌ها و همچنین در پیگیری توسط مردم کم باشد و همین امر آمار را در کشور ما پایین آورده باشد. به هر حال آمار موجود در کشور ما نسبت به کل دنیا کمتر است.

وی با اشاره به اینکه مردم در صورت مشاهده قصور پزشکی می‌توانند به پزشکی قانونی، دادسرای جرائم پزشکی مراجعه کنند، گفت: برای هیچ قشری به اندازه پزشکی مراجع برای محاکمه وجود داشته باشد.

رئیس زاده با بیان اینکه رشته‌های زنان و زایمان، دندان‌پزشکی، پزشکی عمومی به دلیل حساسیت و دشواری کار میزان شکایت بیشتری دارند، ابراز داشت: مهم‌ترین مشکل نظام پزشکی در کشور عدم برداشت حقیقی و واقعی برخی از مسئولان کشور و برخی رسانه‌ها از جامعه پزشکی است، یعنی واقعیت موجود در جامعه پزشکی چه به لحاظ دستاورد‌ها، چه به لحاظ مباحث، برداشت درستی ندارند. گاها مطالبی که برجسته شده و به مخاطبان القا می‌شود با واقعیت جامعه پزشکی تفاوت دارد.

وی با بیان اینکه تعرفه ویزیت پزشکان هر ساله با افزایش مواجه نیست و کمتر این اعمال انجام می‌شود، بیان کرد: به نسبت رشدی که در هزینه‌های مصرفی، تجهیزات، لوازم و بحث‌های سرمایه‌ای وجود دارد حتما و حتما سال به سال میزان تعرفه‌ها کاهش می‌یابد. در یک مثال از دو سال پیش تا الان دستگاه سونوگرافی۴۰۰ میلیون تومانی به ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان رسیده است در صورتی که تعرفه رادیولژی به این میزان رشد نیافته است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص تبعیض و نابرابری گفت: ما تلاش می‌کنیم حداقل در جامعه پزشکی و اعضایی که جزو صنف ما هستند عدالت بین رشته‌ای را برقرار کنیم. در بحث تعرفه‌ای سال ۱۴۰۱ تلاش شد این امر انجام شود. مخصوصا تلاش شد به بحث تعرفه‌ای همکاران اطفال بیشتر توجه شود، با این حال به بحث‌های همکاران ماما، مراقبین سلامت و پزشک خانواده نیز توجه شد.

وی در ارتباط با عدم استفاده از کارت‌خوان و فرار مالیاتی پزشکان عنوان کرد: در بحث مالیات چیزی که ملاک است داده‌ها و آمار سازمان امور مالیات کشور است و اعدادی که در رسانه‌ها وجود دارد کاملا نادرست است.

رئیس‌زاده ادامه داد: تنها کسی که ممکن است فرار مالیاتی داشته باشد کسی است که یا کارت‌خوان نداشته باسد یا از کارت‌خوان استفاده نکند. با این حال ۷۰ هزارو ۸۰۰ نفر از جامعه پزشکی در کشور دارای پروانه مطب هستند که از این تعداد بالای ۷۰ یا ۸۰ درصد در مرکز خصوصی مشغول به کار هستند و کاملا میزان حقوق دریافتی مشخص و قابل رصد است. بنابراین اعداد و ارقام فرار مالیاتی پزشکان که در جامعه مخابره می‌شود دروغ است و بابد تاکید کرد پزشکان از همه خوش‌حسابتر، قابل ردیابی‌تر هستند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص بیمه‌ها یادآور شد: بیمه‌ها اگر به تعهدات خود عمل کنند و خوش‌حساب باشند جامعه پزشکی مایل به قرار داد است.

وی با بیان اینکه امیدواریم طرح دارو‌یاری طرح موفقی باشد، گفت: وقتی همین الان بیمه‌ها ۱۲ هزار میلیارد تومان به دارو‌خانه‌ها بدهکارند و برخی مواقع تا ۹ ماه مطالبات پرداخت نشده است چه طور می‌شود در حال حاضر نیز دوباره داروخانه به بیمه‌ها اعتماد کند.

این مسئول افزود: در حال حاضر داروخانه‌ها با مشکل نقدینگی مواجه هستند، بنابراین هرچه شرکت‌های بیمه‌ای به تعهدات خود عمل کنند حتما قرارداد همکاران با بیمه‌ها بهتر خواهد شد.

رئیس‌زاده با اشاره به اینکه توزیع پزشکان در کشور نامناسب است، بیان کرد: ۴۰ درصد پزشکان متخصص در ۵ کلانشهر ساکن هستند و پراکنش مناسب نیست و دلیل آن این است که الزامات نگهداری پزشکان در مناطق کمتر برخوردار وجود ندارد، باید زیرساخت‌ها درست شود تا همکاران در مناطق کمترخوردار باقی مانده و ارائه خدمت کنند.

وی ابراز داشت: تمایل ورود پزشکان به رشته‌های تخصصی همچون بیهوشی، اطفال و جراحی عمومی، طب اورژانس به شدت کاهش یافته است، به دلیل سنگینی کار، مشکلات معیشتی شدید دوران ۵ ساله سبب شده تا ورودی به این عرصه نشود و افراد در همان مقطع پزشکی عمومی باقی بماند./ب

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *