logo
امروز : دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۳:۵۰
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/7/4 ] [ 4 ذو الحجة 1443 ]
شناسه خبر : ۲۲۱۶۰

ناوشکن دماوند تا دوماه دیگر به نداجا ملحق می شود

ناوشکن-دماوند-تا-دوماه-دیگر-به-نداجا-ملحق-می-شود
فرمانده نیروی دریایی ارتش از الحاق ناوشکن دماوند و ناو کنارک تا دوماه دیگر به نداجا خبر داد.

به گزارش موج رسا; دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش با حضور در برنامه نگاه یک طی سخنانی اظهار داشت:اقیانوس به عنوان سومین اقیانوس بزرگ جهان در سال‌های اخیر با دزدی دریایی مواجه شد و کانون های نا امنی در خلیج عدن شکل گرفت و این باعث شدکشورهای منطقه هوشیاری بهتری پیدا کنند.

وی افزود: نیروهای دریایی معنا دار در شرق و شمال اقیانوس هند حضور دارند نیروی دریایی ایران هم در شمال اقیانوس هند به عنوان یک نیروی دریاییکه قدرت اقیانوس پیمایی دارد مطرح است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: میزبانی دوره ششم اجلاس آیونز در سال 97 به عهده ایران گذاشته شد و در همان اجلاس کشور فرانسه به عنوان میزبان بعدی مطرح شد. در همان اجلاس به فرانسوی ها گفتیم که قرار است کجا اجلاس بعدی را برگزار کنید گفتند در پاریس و ما گفتیم که شما به دلیل حضور در جزیره ریونیون در این اجلاس حضور دارید و باید اجلاس بعدی را در این جزیره برگزار کنید.

دریادار خانزادی تصریح کرد: در حاشیه این اجلاس با فرماندهان نیروهای دریایی آلمان و هلند و فرانسه داشتیم و مواضع قاطع جمهوری اسلامی ایران رادر مورد ائتلاف های منطقه ای که آنها هم عضو آن هستند مطرح کردیم و آنها هم کفتند که این مواضع را به کشورهای خود منتقل می کنند و به نشر میرسد اروپایی ها قصد دارند راه خود را از آمریکایی ها جداکنند.

وی اظهار داشت: در دیدار با فرمانده نیروی دریایی فرانسه نقشه ای از خلیج فارس را پهن کردیم و موقعیت ناوهای کشورهای مختلف را نشان دادیم. دراین دیدار مطرح کردم که چه معنی دارد وقتی نا امنی در خلیج عدن وجود دارد شما در منطقه خلیج فارس  ائتلاف تشکیل می دهید.  فرمانده نیروی دریاییفرانسه گفت که نشر شخصی من هم با شما موافق است.

دریادار خانزادی مطرح کرد: به نظر می رسد اروپایی ها تحت فشار آمریکایی ها هستند و این آمریکا است که در این میان شیطنت می کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره مرکز هماهنگی امنیت دریایی عنوان کرد: مدت زیادی بود به فکر تشکیل مرکزی بودیم تا تلاش های امنیت آفرین دریاییدر اجلاس آیونز را هدایت کند. این مرکز برای اولین در منطقه آزاد چابهار در حال تاسیس است. تلاش اصلی این مرکز جمع آوری داده های سفید و‌تسلط و اشراف بر منطقه شمال اقیانوس هند است. این اطلاعات باید بین کشورها به اشتراک گذاشته شود و جلوی هرگونه فعالیتی که مخل امنیت دریااست گرفته شود. این مرکز همچنین می تواند عملیات های دریایی را نیز هدایت کند.

وی ادامه داد: همین الان نیروی دریایی ارتش با تمام کشورهای عضو آیونز به صورت برخط ارتباط دارد.

دریادار خانزادی درباره اعزام ناوگروه ارتش به اقیانوس اطلس عنوان کرد: ناو مکران یک بندر متحرک دریایی است و این ناو می تواند ظرفیت خوبی برای حضور ناوگروه های ما دردریاهای آزاد است. ناو سهند نیز از روزی که ساخته شده است 400 روز دریانوردی کرده است و این گویای این است که یک ظرفیت بزرگ دانشی در جوانان این کشور وجود دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: امروز در منطقه اقیانوس اطلس این ما هستیم که در حال تولید روند هستیم. البته بخشی از این حضور هم به دلیلش این است که آمریکایی ها می کفتند ایرانی ها قادر به حضور در اقیانوس اطلس نیستند. وقتی ناوگروهای از جمهوری اسلامی در محدوده دماغه امید نیک واقیانوس اطلس حضور پیدا می کند دارای پیام خاصی است. ما اصلا برنامه ای برای حضور در خلیج مکزیک نداشتیم. نگرانی های آمریکا از این است که امروز برای اولین بار در تاریخ ایران دروازه های اقیانوس اطلس به روی ما گشوده است.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب روزی به ما گفتند برنامه ریزی کنید تا در کشوری مانند گامبیا که آمریکایی ها از آنجا برده داری را شروع کردند بروید. حضورنیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی که نماینده کشوری است که حامی مستضعفان است نیز دارای پیام خاصی است. اتفاق هفته گذشته ناوگروه ما دراین کشور حضور داشت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: آمریکایی ها طی سالیان گذشته در اطراف ما پایگاه ایجاد کردند و امروز وقتی ما در فاصله پنج هزار کیلومتری از  آنها حضور داریم به وحشت افتاده اند. این وحشت بدلیل آن است که حضور ایران هیمنه آمریکا را می شکند.

خانزادی اظهار داشت: امروز اقدامات تروریستی دریایی در دریای سرخ درحال اجرا است و در شرایطی که فروش نفت ایران تحریم است آنها به دنبال ضربه زدن به نفتکش های ما هستند و ما حدود دو سال است که از ابتدای دریای سرخ تا کانال سوئز و برعکس نفتکش ها را اسکورت می کنیم.

وی درباره ارتباط نداجا با شرکت های دانش بنیان گفت: یک شرکت دانش بنیان داخلی موفق شده است طی شش ماه یک موتور دیزل دریایی را طراحی کرده و بسازد. ما در نیروی دریایی یک مرکز نوآوری دریایی هم در دست احداث داریم. همین جوانان به ما قول ساخت یک ناوشکن سنگین را نیز داده اند. بر همین اساس ما پیشنهاد ایجاد یک کارخانه نوآوری های صنعت دریایی داده ایم تا در اختیار این جوانان قرار دهیم. در دیدا با فرمانده نیروی دریایی ارتش آلمان از دستیابی به موتورهای mto آلمانی صحبت کردم و او گفت که از این موتورها غفلت نکنید. پس از اینکه از اجلاس آیونز برگشتیم جوان آمدند وگفتند که این موتور را در داخل کشور ساخته اند و نام آن را mac گذاشته اند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره وضعیت امنیت مرزهای آبی کشور مطرح کرد: امنیت مرزهای آبی ما بسیار بالا است و امکان ندارد شناوری قصد تقرب  به این منطقه را داشته باشد و لحظه به لحظه مورد رصد و پایش قرار نگیرد. پهپادهای نیروهای دریایی و هوایی ظرفیت خوبی را ایجاد کرده است تامناطقی که در ماموریت ارتش است و حتی مناطقی که در محدوده ماموریت سپاه است در امنیت کامل قرار دارد.

خانزادی عنوان کرد: اینکه اسراییل در جغرافیای ما حضور پیدا کند مانند یک خواب و سرآب است.

وی درباره ساخت عامل کرافت بومی گفت: طرح ساخت این هاور کرافت را گام به گام دنبال کرده ام و وزارت دفاع وعده داده است که این هاور کرافت که مجهز   به موشک است  را در آذرماه به نیروی دریایی تحویل دهد. در ایام دفاع مقدس پیش بینی الحاق ناوشکن دماوند و ناو کنارک به نیروی دریایی را کردهایم. در آینده ای نچندان دور اولین شناور اطلاعاتی نداجا که یک شناور اقیانوس پیما است به نیروی دریایی ارتش ملحق می شود./دانا

 

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *