logo
امروز : یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
امام رضا (ع):هر کس اندوه مؤمنى را بزداید، خداوند در روز قیامت، غم از دلش مى زداید. (الکافى، ج ۲، ص ۲۰۰)
[ 2021/6/13 ] [ 3 ذو القعدة 1442 ]
شناسه خبر : ۱۵۹۴۰
در بیانیه انجمن اسلامی معلمان زنجان مطرح شد

مدیران ناکارآمد نمی‌توانند محور توسعه باشند

مدیران-ناکارآمد-نمی‌توانند-محور-توسعه-باشند

انجمن اسلامی معلمان استان زنجان به مناسبت هفته معلم بیانیه ای را صادر کرد.

به گزارش موج رسا; انجمن اسلامی معلمان به مناسبت هفته معلم بیانیه ای را صادر کرد که مشروح بیانیه در ادامه خدمات مخاطبان ارائه می شود.

اردیبهشت نوبهار تعلیم و تربیت و یادگاه قشر فرهیخته و انسان ساز معلم است . ماهی که با خون شهید مطهری آبیاری گردید تا در تاریخ جمهوری اسلامی این روز و هفته با یاد و نام معلم جاودان بماند . انجمن اسلامی معلمان استان زنجان هفته گرامیداشت مقام معلم را به یکایک تلاشگران عرصه علم و معرفت و فرهنگ تبریک و تهنیت عرض نموده و در این فرصت مغتنم نکات ذیل را یادآور می شود:

1-در ایام سخت کرونا و در گیر و دار بیماری مرموز کرونا چند اداره ودستگاه دولتی هم  وجودشان  بیش از پیش درک شد. در خاکریز اول بهداشت ودرمان،مدافعان بی سنگر عرصه سلامت، که غیرت را اعتباری ویژه بخشیدند. ودر خاکریزهای بعدی بحث آموزش وپرورش است که تعطیلی نمی شناسد و‌  هر جا که آموزش وپرورش برقرار باشد ، آرامش روانی جامعه هم بردوام است. و این معلمان فداکار و شریف هستند که آموزش را بر بستری متفاوت و در گستره ای وسیع صبورانه انجام می دهند. معلمانی که با وجود، دغدغه های مالی با تحمل هزینه روزانه اینترنت و گذاشتن وقتی بیشتر از گذشته،دانش آموزان را در کلاسهای مجازی آموزش می دهند و این چراغ را با جان، روشن نگاه داشته اند.

2-در خصوص برنامه شاد هم سوالات و نکات فراوانی است که چرا زیرساخت های این برنامه از قبل مهیا نشد و تصمیمی خردمندانه برای این که همه دانش آموزان در اقصا نقاط کشور بتوانند از آن استفاده نمایند اخذ نگردید این مسئله در حالی است که آموزش و پرورش سال هاست در بودجه سنواتی خود از دولت های هشتم تا یازدهم بحث هوشمند سازی را دنبال می کرد و هزینه فراوانی را در این خصوص انجام داده است.

تولید و به کارگیری محتوای الکترونیکی متناسب با نیاز دانش‌آموزان و مدارس با مشارکت بخش دولتی و غیردولتی و الکترونیکی کردن محتوای کتاب‌های درسی براساس برنامه درسی ملی (با تاکید بر استفاده از ظرفیت چند رسانه‌ای) تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور می بایست انجام می پذیرفت که در پایان برنامه ششم این امر محقق نیافته است.که اگر به موقع انجام می پذیرفت کمک فراوانی را در این شرایط حساس برای نظام آموزشی کشور داشت.

3- اوضاع اقتصادی، تحریم های ظالمانه استکبار جهانی ، رکود و تورم ؛ همه اقشار جامعه را در تنگنا قرار داده و دامنه آن روز به روز افزون تر و تمام بخشها و ابعاد گوناگون جامعه را در فرهنگ و اخلاق و سیاست تحت تاثیر قرار داده و بدون تردید نظام آموزش و پرورش به لحاظ گستردگی و جمعیت و ارتباط با خانواده ها و دانش آموزان آسیب بیشتری می بیند و شرایط دشوارتری برای معلمان رقم می خورد.

آنچه می بایست مسئولین از دیرباز بر آن متمرکز می شدند و در اندیشه فردا می بودند همانا توجه و عزم جدی به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است . اما متاسفانه با سوءمدیریتها و سهل انگاری و خطا و برداشتهای ناصحیح و در بعضی موارد لجاجت و بغض و حسد بر زمین مانده و ضروری است مسئولین نظام و مدیران آموزش و پرورش در احیای آن بکوشند تا در رسیدگی به شرایط اقتصادی و رفاهی و رفع تنگناهای معیشتی معلمین گام موثری برداشته شود و قانون مدیریت خدمات کشوری که افزایش حقوق سالیانه کارمندان دولت را حداقل برابر با نرخ تورم سالیانه نموده است بطور واقعی مطابق باشد.

4- عنصر مهم توسعه، توسعه انسانی است ، درک استفاده بهینه و توسعه سرمایه انسانی در آموزش و پرورش استان نیازمند برخورداری از مدیریت صاحب بینش و دانش است و بر این اعتقاد است مدیران ناکارآمد، غیر منعطف و اقتدارگرا نمی‌توانند محور توسعه باشند برای خروج از این وضعیت برای انتخاب مدیران می‌بایست شاخص‌هایی را تعیین و بر اساس آن اقدام شود نه اینکه بر مبنای عضویت در ستاد انتخاباتی یا گروه و باند، چرا که این گونه تغییر و تحول ره به جایی نمی‌برد و ما دچار سیاست زدگی در آموزش و پرورش استان می‌شویم که سم مهلکی برای نظام تعلیم و تربیت است.

تدبیر برای تعالی و پیشرفت به مدیرانی نیازمند است که از همه ظرفیت‌های انسانی استفاده کند. تمایلات و انتظارات جامعه فرهنگیان شکافی جدی با توان موجود مدیریت حاکم دارد. 

5- در دنیای امروز این باور وجود دارد که بالندگی آموزش و پرورش تا حد زیادی مرهون نیروی انسانی ورزیده و خلاق است . اما با کمال تاسف بی توجهی شدید به وضعیت معلمان شاغل و بازنشسته در دهه های متوالی ، شرایط نابه سامان و تلخی را فراهم کرده است. تاسف بارتر آنکه واژه ی « مطالبات فرهنگیان»برای برخی از مسئولین دستاویزی شده  تا به اصل موضوع که همان ناچیز بودن حقوق و مزایا و  امکانات رفاهی فرهنگیان کشوراست پرداخته نشود. تاخیر طولانی در پرداخت حق التدریس معلمان  ( که بخش عمده ی مطالبات فرهنگیان به شمار می آید )  ستمی نابخشودنی است   اما ظلم ِ بزرگتر از آن ، پایین بودن دستمزد این عزیزان و مزایای حرفه ای و شغلی است. ما از تلاش های دولت و وزارت و ادارات  آموزش و پرورش  به جهت ِ مدیریت شرایط سخت کنونی و ساماندهی نسبتا موفق نیروی انسانی موجود غافل نیستیم و این تلاش ها را قدر می نهیم  اما به این نکته ی ظریف هم اشاره کنیم که بدون فداکاری و ایثارگری همکاران شاغل و بازنشسته، گذر از تنگنای فعلی مقدور نخواهد بود و بی اعتنایی به این قشر شریف کمالِ قدرناشناسی است .

6-  تشکل های صنفی و سیاسی، بخش دیگری از ظرفیت های آموزش و پرورش هستند و نباید هراسی از فعالیت این گونه تشکل ها داشت این تشکل ها می توانند همراهان منتقد اما صادق، بی ادعا و موثر، نقش خود را به خوبی ایفا کنند که متاسفانه مدیریت آموزش و پرورش استان زنجان تشکل های معلمی را بر خلاف نظر سیاست های دولت ، برای خود تهدید می داند.

7- معتقدیم نمی‌توان از مقام و منزلت معلمان سخن گفت اما در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها كوچك ترین توجهی‌ به رای و نظر كارشناسانه ی آن ها ننمود. معلمان به عنوان کارشناسان واقعی عرصه تعلیم و تربیت جایگاه تعریف شده ای در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها استان ندارند و این جای تأمل  بسیار دارد چرا که معلمان در صف و خط مقدم تعلیم و تربیت قرار گرفته و مستقیماً مشکلات و مسائل آموزش و پرورش را درک و لمس می کنند . فلذا ضروری است مکانیسمی موثر جهت مشارکت حداکثری  معلمان در فعالیت های اجتماعی و تصمیم گیری ها اندیشده شود.

8- موضوع پی گیری مطالبات بازنشستگان عزیز خصوصا اجرای لایحه خدمات کشوری در اجرای رتبه بندی برای شاغلین مورد در خواست جدی انجمن استان است.

9- متاسفانه بی تدبیری ، ناکارآمدی ، رفتارهای سلیقه ایی ،  قبیله ایی ، غیر پاسخگو بودن ، نارضایتی معلمان و کارکنان اداری و کنار گذاشتن نیروهای متعهد و با تجربه و کارآمد بخشی از مسائل آموزش و پرورش استان بوده که با رویکرد دولت و شاخصه های نظام جمهوری اسلامی مغایرت دارد. لذا انجمن اسلامی معلمان استان از وزیر محترم آموزش و پرورش می خواهد سریعاً رویه های تنگ نظرانه ، باندی و محفلی و سیاسی کاری در انتخاب مدیران و کارشناسان آموزش و پرورش استان کنار گذاشته شود. و با تدبیر و انتخاب نیروهای کارآمد ، فعال ، شایسته، انقلابی ، متدین و پاک دست در جهت بهبود نظام تعلیم و تربیت استان قدم های مؤثری برداشته شود.

در پایان ضمن تبریک مجدد تاکید می نماییم انجمن اسلامی معلمان استان خود را در پاسداری از اصول انقلاب و آرمان های شهداء بخصوص شهدای فرهنگی ملزم ، پابرجا و خدشه ناپذیر می داند.

 

انجمن اسلامی معلمان استان زنجان  -  اردیبهشت 1399   

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *