logo
امروز : پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹
پیامبر اکرم (ص): هر کس برای بر آوردن نیاز بیماری بکوشد، چه آن را برآورده سازد و چه نسازد، مانند روزی که از مادرش زاده شد، از گناهانش پاک می شود. من لایحضره الفقیه، ج ۴، ص ۱۶
[ 2021/1/28 ] [ 14 جمادی الثانیه 1442 ]
شناسه خبر : ۱۳۹۴۱
رئیس کل دادگستری استان زنجان:

صدور 50 تذکر از طرف دستگاه قضایی زنجان در خصوص انتخابات/ مسئولان فعلی از تجارب مدیران محکوم گذشته استان عبرت بگیرند

صدور-50-تذکر-از-طرف-دستگاه-قضایی-زنجان-در-خصوص-انتخابات-مسئولان-فعلی-از-تجارب-مدیران-محکوم-گذشته-استان-عبرت-بگیرند

رئیس کل دادگستری استان زنجان‏ با اشاره به روند انتخابات در زنجان از صدور 50 تذکر از طرف دستگاه قضایی زنجان در خصوص انتخابات خبر داد.

به گزارش موج رسا; حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی امروز در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات مستقر در فرمانداری زنجان در جمع خبرنگاران با تشکر از دست اندرکاران فعال در عرصه انتخابات از جمله مسئولان اجرایی، هیئت نظارت و دستگاه قضا اظهار کرد: فعالیت رسانه ها در عرصه انتخابات استان زنجان خوب بوده و این فعالیت در نهایت به رضایت مندی مقام معظم رهبری منتهی خواهد شد.

وی با تاکید بر ایجاد رقابت سالم، سلامت انتخابات، مشارکت بالای مردم و فراهم کردن امنیت انتخابات ابراز کرد: چهار رکنی که مقام معظم رهبری برای برگزاری هر انتخاباتی تعیین کرده باید مورد توجه باشد و اگر این چهار رکن اتفاق بیفتد رضایت مندی مقام معظم رهبری به عنوان نایب امام عصر(عج) را به دنبال خواهد داشت.

رئیس کل دادگستری استان زنجان با بیان اینکه همه باید برای تحقق این هدف مهم دست به دست هم دهیم، عنوان کرد: اگر ما با همین منوال پیش برویم که یک انتخابات با آرامش و سلامت داشته باشیم به طور یقین خروجی خوبی را مشاهده خواهیم کرد.

وی با اشاره به نظم و رضایت خوبی که در مرحله ثبت نام وجود دارد، خاطرنشان کرد: توفیق ها همیشه در تعاملات بوده و باید توجه داشت باشیم که هدف همه ما یکی است.

حجت‌الاسلام صادقی نیارکی با بیان اینکه هرچه هماهنگی بین مجریان و ناظران انتخابات اتفاق بیفتد، به خروجی خوب انتخابات کمک خواهد کرد، گفت: کار انتخابات در استان زنجان تا این لحظه بدون مشکل پیش رفته است.

وی با اشاره به اینکه دادگستری استان زنجان به چند جهت در حضور دخالت دارد، ادامه داد: همکاران ما یعنی دادستانها عضو اداری هیئت‌های اجرایی هستند که این حضور یک همکاری نزدیک با برگزارکنندگان انتخابات است که ما به همکاران توصیه کردیم که تعامل و همکاری خوبی در برگزاری انتخابات داشته باشند.

عالی ترین مقام قضایی استان زنجان با بیان اینکه تشکیل ستادهای پیشگیری از جرائم احتمالی انتخابات یکی دیگر از موارد مشارکت دستگاه قضا در انتخابات است، اظهار کرد: این ستادها با حضور همه دستگاه هایی که در انتخابات مشارکت دارند، برگزار می‌شود که نگاه پیشگیرانه را در پیش گرفته است.

وی با اشاره به اینکه جلسات خوبی در این ستاد مرکزی برگزار شده است، افزود: ستادهای شهرستانی نیز فعال شده و جلسات متعددی را تشکیل داده اند، در دوره‌های قبلی انتخابات که این ستاد تشکیل شده خروجی های خوبی را داشته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه ما باید به سمتی برویم که تخلفات و جرائم انتخاباتی شکل نگیرد، گفت: بستر انتخابات سالم را در حوزه های انتخابیه باید فراهم شود و توصیه ای که داریم این است که باید طوری عمل کرد تا اعتماد عمومی آسیب نبیند و مشارکت بالایی را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه هرکسی با هر تفکر سیاسی باید در انتخابات امین مردم باشد، خاطرنشان کرد: رای مردم حق الناس بوده و ما باید مراقب این حق الناس باشیم. در انتخابات حتی نباید شائبه طرفداری از فلان فرد، حزب و گروه هم باشد.

حجت‌الاسلام صادقی نیارکی با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی وظایفی دارد، گفت: باید از داوطلبان پرسید که برای چه قصد حضور در مجلس را دارند، نمایندگان دو وظیفه اصلی یعنی قانونگذاری و نظارت بر اجرای قوانین را دارند و باید تاکید کرد که نباید نباید خود نمایندگان از قانون عدول کنند.

وی با بیان اینکه فاصله گرفتن نمایندگان از مقررات خود یک بی قانونی بوده و بی عدالتی می‌آورد، گفت: کسی که به قوانین جامعه احترامی قائل نیست چگونه می تواند یک ناظر خوب برای اجرای قوانین باشد.

این مقام عالی قضایی با تاکید بر اینکه قوانین رقابتی و تبلیغاتی از طرف کاندیداها باید رعایت شود، گفت: کاندیداها باید به هواداران خود نیز توصیه کنند تا آنها نیز قوانین را رعایت نمایند.

وی بیان کرد: ستاد پیشگیری از تخلفات احتمالی به صورت 24 ساعته فعال بوده و در سراسر استان رصدهای لازم را انجام می‌دهد و توصیه ما به همه فعالین این حوزه این است که قانون را رعایت کنند.

حجت‌الاسلام صادقی نیارکی با بیان اینکه نگاه ما پیشگیرانه است اما اگر یک جریان، مسئول یا فردی اصرار بر ارتکاب جرم یا تخلف کند، برخورد لازم صورت خواهد گرفت، افزود: در این جهت مسامحه نخواهد شد و از جریان های سیاسی می خواهیم تا اخلاق انتخاباتی را رعایت کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار موج رسا در خصوص برنامه ستاد پیشگیری برای عدم تکرار تخلفات دوره گذشته انتخابات در استان زنجان اظهار کرد: رویکرد این ستاد پیشگیری بوده و ما مطابق آئین نامه نگاه پیشگیرانه داریم.

عالی ترین مقام قضایی استان زنجان با بیان اینکه ما در درجه نخست باید رصدهای لازم را از فضای انتخابات داشته باشیم، گفت: این رصد از طریق دبیرخانه ستاد به صورت مداوم انجام می‌شود و سامانه هایی را داریم که اخبار به صورت مجازی به ما منتقل می شود.

وی با بیان اینکه افرادی را درحوزه های قضایی داریم که این افراد به صورت رسمی فضا را رصد می‌کنند، افزود: اگر تشخیص دادیم که عمل ارتکابی فردی با قانون مطابقت ندارد، وارد مرحله برخورد با نگاه پیشگیرانه خواهیم شد و تاکنون بیش از 50 تذکر داشتیم.

نیارکی با تاکید بر اینکه این اقدامات پیشگیرانه ما متفاوت است، تصریح کرد: این تذکرات گاهی به صورت تلفنی و گاهی به صورت فراخواندن و تذکر حضوری است و گاهی نیز با گرفتن تعهد و ابزارهای دیگر است.

وی با بیان اینکه بیشتر تذکرات در راستای تخریب افراد، استفاده از امکانات و غیره بوده است، عنوان کرد: تعدادی از مسئولان قبلی استان در انتخابات گذشته تخلفاتی داشته و محکومیت هایی نیز دارند و ما اکنون می‌گوییم که باید در این دوره  از دوره گذشته عبرت بگیرند یعنی همه مسئولان و کسانی که چه مسئولیت مستقیم و غیرمستقیم دارند و کسانی که مسئولیت مستقیم و غیرمستقیم نداشته اما امکاناتی را دراختیار قرار می‌دهند بدانند که هیچ کس حق قرار دادن امکانات دولتی در اختیار کاندیداها و دنبال کردن اهداف جریانها را ندارد.

این مقام عالی قضایی با تاکید بر اینکه برای برگزاری انتخابات همه امکانات باید بسیج شود اما هیچ مسئولی حق این را ندارد که خدماتی به نامزدهای انتخابات ارائه کند، گفت: ما به این موضوع حساسیت ویژه داریم.

//س

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *