logo
امروز : سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۶
امام علی(ع):زاهد در دنیا کسی است که حرام بر صبرش غلبه نکند، و حلال از شکرش باز ندارد(تحف العقول : ص 200 )
[ 2020/8/4 ] [ 14 ذو الحجة 1441 ]
شناسه خبر : ۱۲۳۶۳

«بانوی سردار» روایتی از رشادت زن‌های ایرانی

«بانوی-سردار»-روایتی-از-رشادت-زن‌های-ایرانی

مجموعه تلویزیونی «بانوی سردار» این روزها فقط به نظر یک سریال تاریخی می‌آید اما ماجرایی واقعی از دل تاریخ ایران است که گذر سال‌ها بر آن گرد فراموشی پاشیده است.

به گزارش موج رسا; «در این کوهستان زنی می‌زیسته که برابر ۱۰۰ مرد، در سرنوشت تاریخ معاصر ایران دخیل بوده‌است. منظورم بی‌بی مریم بختیاری است، که وقتی در جنگ بین‌الملل اول، ایرانیان وطن‌خواه ابتدا از اولتیماتوم روس و بعد از هجوم انگلیسی‌ها، ناچار به مهاجرت و آواره کوهستان شدند، این زن نامدار، همه آنان را پناه داد.»

این تعابیر را باستانی پاریزی، مورخ شهیر معاصر، درباره سردار مریم (بی بی مریم) از زنان تاثیر گذار در سیاست ایران گفته که مبارزات مهمی با استعمار انگلستان داشته است. این روزها نمایش سریالی با عنوان «بانوی سردار» بهانه خوبی برای یادآوری رشادت‌های اوست. آنچه ماحصل تلاش‌های سردار مریم بختیاری است، برگ مهمی از صفحات سیاست در تاریخ ایران را ورق زده و شاید کمتر به اهمیت آن پرداخته شده و امروز جز با زبان نمایش و تصویر قابل انتقال به عرصه عمومی نیست.

با همه کتاب‌هایی که شاید در این زمینه به نگارش درآمده است، اما لازم بود، زبان مشترکی که دایره شمول وسیع‌تری دارد، به کار گرفته شود تا این بخش مهم از تاریخ معاصر روایت شود. از این منظر «بانوی سردار» از اهمیت برخوردار است و از چند جهت تحسین برانگیز است.

انتخاب یک «زن» از دل «تاریخ» برای بیان بخشی از آن، در روزگاری که پروژه مشترک بسیاری از شبکه‌های ضدانقلاب، تغییر هویت زن ایرانی است، انتخاب هوشمندانه و دارای پیامی از سوی صداو سیماست. این روزها که در نتیجه مصرفی شدن، زنان به امور روزمره مشغول و مبتلا هستند، بازخوانی زندگی یک زن مبارز و یادآوری این مسئله که چه وجوه دیگری از شخصیت یک زن شناسانده شود و او را به عنصری فعالو تاثیر گذار در دوره اجتماعی خویش تبدیل کند، ارزشمند است.

موضوع دیگر، مسئله آگاهی تاریخی است. آگاهی تاریخی به عنوان یکی از عوامل پویایی جامعه و عدم تکرار اشتباهات در آن، همواره باید مد نظر قرار بگیرد و در الگوهای آموزشی به آن توجه شود. امروز اگر بخشی از فضای اجتماعی به س