logo
امروز : دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
پیامبر اکرم(ص): ماه مبارک رمضان ابتدایش رحمت و میانه‏ اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم است. (بحار الانوار، ج 93، ص 342)
[ 2021/4/19 ] [ 6 رمضان 1442 ]
شناسه خبر : ۱۱۶۶۳
در جلسه مطالبه گری پرسمان پیشرفت مطرح شد؛

دولت به دنبال تکمیل مسکن مهر بود/ هیچ ثباتی در قیمت مسکن وجود ندارد

دولت-به-دنبال-تکمیل-مسکن-مهر-بود-هیچ-ثباتی-در-قیمت-مسکن-وجود-ندارد-

معاون امور عمرانی استاندار زنجان گفت: در دوره اول ریاست جمهوری روحانی به دنبال تکمیل مسکن مهر بود ولی این روند ادامه پیدا نکرد.

به گزارش موج رسا; نهمین جلسه مطالبه گری پرسمان پیشرفت با حضور مسئولان و نمایندگان تشکل های دانشجویی در سالن شهید شهریاری دانشگاه زنجان امروز برگزار شد.

در این جلسه "مهرداد سلطانی" معاون امور عمرانی استاندار زنجان اظهار داشت:سیاست گذاری اصلی برای مسکن در اداره راه و شهر سازی انجام می شود.

وی افزود: در دوره اول ریاست جمهوری روحانی به دنبال تکمیل مسکن مهر بود ولی این روند ادامه پیدا نکرد.

این مسئول بیان داشت:وزارت راه و شهر سازی در برنامه جدید خود به دنبال بازسازی و نوسازی بافت فرسوده شهری است.

معاون امور عمرانی استاندار زنجان ادامه داد: با مساعدت های صورت گرفته در آینده نزدیک بنیاد مسکن بخشی از ترمیم بافت فرسوده و ناکار آمد شهری را رفع می کند.

سلطانی در پاسخ به سئوال نماینده بسیج دانشجویی گفت: من را دولتی حساب نکنید مسکن مهر مانند هر طرحی نقاط قوت و ضعفی دارد،خطای مسکن مهر زنجان کم بود ولی اشتباهاتی در کشور اتفاق افتاد.

وی افزود: قیمت هرکالایی در جامعه را عرضه و تقاضا مشخص می کند و هیچ دولتی نمی تواند عرضه و تقاضا را سرکوب کند ولی می تواند مدیریت کند.

 

*دلالی در مسکن وجود دارد

این مسئول بیان داشت: امکان دلالی و واسطه گری در مسکن به دلیل ثابت بودن حجم مسکن وجود دارد.

معاون امور عمرانی استاندار زنجان بیان داشت: بخش اعظم زمین های دولتی در مسکن مهر عرضه شد و نمی توان با عرضه زمین دولتی قیمت مسکن را کنترل کرد.ساختار های تولید ثروت به صورت واسطه گری در ایران از تولید سبقت گرفته است.

 "ملکی" معاونت مالی دانشگاه زنجان اظهار داشت:دانشجویان به دنبال ارائه گزارش مسئولین نباشند و با ارائه راهکار مشکلات استان و کشور را حل کنند.

"داشاد" نماینده بانک مسکن نیز در ادامه این جلسه،اظهار داشت: بانک مسکن بعد از انقلاب اسلامی یک سوم تسهیلات مسکن را داده است.

وی با بیان اینکه بانک مسکن در راستای اهداف دولت اقدام می کند، افزود: این بانک حدود 8 هزار میلیارد به مسکن مهر کمک کرده است.

داشاد با بیان اینکه تامین نقدینگی مسکن از دو محل خط اعتباری دولت و پول پس انداز مردم در بانک است،افزود: منابع بانک ها محدود است و بانک ایران دوبرابر منابع خود تسهیلات داده است .

"ابراهیمی" نماینده بنیاد مسکن نیز در این جلسه،اظهار داشت: بنیاد مسکن در راستای قانون، وظیفه تامین مسکن در روستاهای استان را برعهده دارد.

وی ادامه داد: سالانه بنیاد مسکن اعتبار به روستاها می دهد و تا به امروز  60 درصد منازل مسکونی برخی شهرستان های استان مقاوم سازی شده است و در کل  استان نیز از سال 85 به بعد بیش از 52درصد از منازل مسکونی شهرستان ها مقاوم سازی شده است.

 

*منازل بی سیم زنجان مقاوم سازی می شود

ابراهیمی با بیان اینکه تسهیلات مقاوم سازی روستایی از 25 میلیون تومان به 40 میلیون با کارمزد 5 درصد افزایش یافته است،بیان داشت:طی دستورات اخیر بنیاد مسکن مقاوم سازی مسکن شهری در دستور کار قرار دارد که منطقه بیسیم در حال حاضر مورد توجه است.

عباسی نماینده اداره راه و شهر سازی نیز در ادامه این جلسه، اظهار داشت:رویکرد راه و شهر سازی در رابطه با مسکن بازآفرینی شهری بوده و شعاع کاری اداره راه و شهر سازی در بافت فرسوده به سه بخش بافت فرسوده، بافت تاریخی و سکونت گاه غیر رسمی خلاصه می شود.

این مسئول بابیان اینکه شهرستان های زنجان، ابهر و قیدار شهر های هدف طرح جدید اداره راه و شهر سازی  هستند، افزود:وظیفه اداره راه و شهر سازی در خصوص مسکن اقدام ملی مسکن است که اداره راه و شهر سازی پیگیر می کند.

وی با بیان اینکه آمار دقیقی از فروش و اجاره مسکن نداریم،بیان داشت: تصویب قانون پیش فروش آپارتمان در کشور همچنان عملیاتی نشده است و در صورت عملیاتی شدن مشکلات را کم می کند.

رفیعی نماینده بسیج دانشجویی در این جلسه،اظهار داشت:هیچ ثباتی در قیمت مسکن وجود ندارد در حالی که در اروپا برای کنترل قیمت دو نهاد شهرداری و شورای شهر برای مناطق مختلف شهری اجاره بها مشخص کرده  و دفعات اجاره دادن مسکن مورد توجه است.

وی با طرح این سئوال که مجوزهای صادر شده برای بنگاه ها چگونه صادر شده است و صلاحیت افراد چگونه احراز شده است؟ افزود: چرا حداقل و حداکثر قیمت اجاره بها اعلام و اجرا نمی شود و اگر اجرا شده است گزارش داده شود.

 

*زنجان متقاضی مسکن مهر دارد

نماینده تشکل فرهنگ و سیاست دانشگاه زنجان نیز در ادامه این جلسه، اظهار داشت: راه ساده بررسی وضعیت مسکن زنجان بررسی تقاضای مسکن مهر است،در حالی که در کشور واحدهای مسکن متقاضی زیادی ندارد ولی در زنجان همچنان متقاصی مسکن مهر وجود دارد.

وی با طرح این سئوال که قانون تنظیم دوساله اجاره نامه چرا بلاتکلیف ماند؟افزود: بنا بر آمار از سال 58 تا به امروز 23 هزار و 600 خانه خالی در زنجان وجود دارد،چه تصمیمی برای خانه های خالی گرفته شده است؟

این دانشجو خاطرنشان کرد: استاندار زنجان می گوید دلالان مسکن (بی جا) می کنند قیمت ها را بالا می برند استانداری چه راهکاری برای جلوگیری کار دلالان را دارد؟

 "حاتمی" دبیر قرارگاه مطالبه گری احمدی روشن در ادامه این جلسه، اظهار داشت:علیرغم گفت و گوی صورت گرفته با شهردار و ارسال نامه رسمی توسط بسیج دانشجویی برای حضور شهردار زنجان در جلسه ،شهرداری نامه بسیج دانشجویی را به رسمیت نشناخته و گفتند نامه رسمی نیست و من فقط با دستور استاندار در جلسه حضور خواهم داشت.

وی افزود: دوره انتظار خرید خانه در ایران به 56 سال رسیده است در حالی که در کشورهایی که ساختار وجود نداشته باشد نیز به این عدد نخواهد رسید ولی ایران با وجود ساختار به این عدد رسیده است.

دبیر قرارگاه مطالبه گری احمدی روشن خاطرنشان کرد: ساخت خانه هایی که زمین از سمت استانداری در اختیار مسکن و شهرسازی قرار میگیرد،تحویل انبوه سازان می شود.

حاتمی گفت:تا زمانی که مسئله مسکن حل نشود، جنبش دانشجویی پیگیر خواهد بود تا مسئله حل شود.//ن

 

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *