logo
امروز : پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۹
صدقه دارويى است شفا بخش و اعمال بندگان در اين جهان، مقابل چشم آنهاست در آن جهان(امام علی(ع)-حکمت7نهج البلاغه)
[ 2020/5/28 ] [ 4 شوال 1441 ]
شناسه خبر : ۱۰۵۲

آداب و رسوم زنجانی ها در عید نوروز/ از خانه تکانی تا گره زدن سبزه در سیزده به در

آداب-و-رسوم-زنجانی-ها-در-عید-نوروز-از-خانه-تکانی-تا-گره-زدن-سبزه-در-سیزده-به-در

مردم استان زنجان نیز همچون مردم سایر استان های کشور دارای آداب و رسوم مختلفی در ایام نوروز هستند.

به گزارش موج رسا; در میان جشن‎‎های ملی،  جشن‏های ویژه عید نوروز مهمترین و بزرگ‎ترین جشن‏های استان زنجان به شمار می‏رود.  

جشن‎های عید نوروز نخستین جشن ایرانیان است که از زمان پادشاهی جمشید مرسوم شده و در فرهنگ ایرانی به ثبت رسیده است.  

 نوروز یا به زبان محلی «بایرام» بزرگ‎ترین و شکوهمندترین جشن ایرانیان است که از هزاران سال پیش در نخستین روز سال نو با آیین‏های ویژه و با شکوه بسیار درر گستره ایران زمین برگزار می‏شود.  

در استان زنجان آداب نوروز همچون دیگر استان‎ها با مراسم‏های چهارشنبه‌سوری، خانه تکانی، سبزه عید، چیدن سفره هفت‌سین، خرید لباس نو و آداب دید وو بازدیدهای نوروزی همراه است. 

   *دید و بازدید از بزرگ‏ترها در عید نوروز  

در کنار همه اعیاد و آداب و رسوم در استان زنجان، حفظ حرمت و احترام به بزرگترهای فامیل و منطقه زندگی از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است به گونه‎ایی که اولین روز و اولین منزلی که مورد دید و بازدید در اعیاد به ویژه عید نوروز قرار می‏گیرد منزل و خانواده بزرگ‎ترین عضو خانواده بوده و پس از آن دید و بازدیدها بر حسب بزرگی و حرمت و در نهایت فامیل نزدیک صورت می‎گیرد. 

   

*عید نوروز و مراسم «هدیه‌بران» 

به تازه‏ عروس‏ها  همزمان با عید نوروز در استان زنجان مرسوم است که برای تازه عروس‏ها هدایایی به عنوان عیدی برده می‏شود.  در این مراسم خانواده عروس و داماد شادی‏کنان هدایای خود را در داخل سینی و پارچه‏های سنتی چیده و روی سر یکی از دختران مجرد فامیل می‏گذارند و بهه خانه زوج جوان می‏روند.   دادن هدیه به تازه عروس‏ها در همه مناطق استان زنجان مرسوم است و هر منطقه و روستایی آداب ویژه خود را در این زمینه دارد. 

 

 *گره زدن سبزه‎ها و آرزوهای جوانان 

  در پایان تعطیلات 13 روزه نوروزی اهالی استان زنجان به گردشگاه‏های طبیعی و به دامنه کوه‎ها و باغ‎ها پناه برده و آخرین روز تعطیلی‎های نوروز را با صرف ناهارر در بیرون از خانه و گره زدن سبزه به پایان می‏رسانند. 

 در روز طبیعت یا 13 فروردین جوانان استان زنجان با نیت قلبی برای گره زدن سبزه‏ها آرزوهای خود را از خداوند خواسته و برای برآورده شدن آن دعا می‏کنند. 

 گره زدن سبزه عید نوروز در روز طبیعت شادی و نشاط بسیار زیادی را در دل جوانان ایجاد کرده و این رسم محلی با وجود سپری شدن سال‏ها همچنان پا برجاا است.  مردم با گره زدن سبزه‎ها غبارها را از دل خود بیرون کرده و خود را برای آغاز سال جدید آماده می‎کنند. 

   

*آداب و رسوم مردم زنجان در اعیاد  

مردم شهر زنجان با توجه به قدمت تاریخی و فراز و نشیب‎های بسیار در طول زمان خود، آداب و رسوم، فرهنگ و خصلت‎های ویژه‎ای دارند. 

 رسم‎های مختلف و خلق و خوی اقوام مختلف طی سال‏های طولانی شکل گرفته، سینه به سینه به افراد یک جامعه منتقل می‌شود و در طول سال‎ها، زنده و پاا برجا می‎ماند.  

مراسم اعیاد مذهبی و ملی، مراسم عمومی و عزا، نوع لباس پوشیدن و جشن‎های محلی جزو آداب و رسوم مردم شهر زنجان به شمار می‎روند که از اهمیتت بسیار زیادی برخوردار است.//ن

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *