گروه:اقتصادي
ساعت :  ۱۴:۱۲ منتشرشده درتاریخ: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ شناسه خبر : ۱۰۲۱۹
استاندار زنجان تاکید کرد

استاندار زنجان با اشاره به حمایت از واحد‌ها کوچک صادراتی در استان زنجان گفت: حمایت از این واحد‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش موج رسا; اسداله حقیقی امروز در مراسم تجلیل از صادر کنندگان برتر استان زنجان با اشاره به اینکه باید بنگاه‌های کوچک و متوسط حوزه صادرات در استان توجه شود اظهار کرد: اگر به این بنگاه‌ها توجه نشود ممکن است این بنگاه‌ها تدام فعالیت نداشته باشند.

وی با تاکید بر حمایت از فعالیت این واحدها در استان زنجان بیان کرد: ممکن است این بنگاه‌ها خودشان مشکل داشته باشند و یا با قوانین دست و پا گیر مواجه باشند.

استاندار زنجان با بیان اینکه صادرات در سایه رقابت امکان پذیر است بیان کرد: در امر صادرات باید به موضوع مهم رقابت پذیری توجه داشت و امروز این رقابت به واسطه حضور مستحکم فناوری اطلاعات در بخش صادرات حالت تکیدگی پیدا کرده است.

وی با اشاره به سرعت رشد تجارت، کیفیت و استاندارد کالا در دنیا گفت: این وضعیت اجازه فکر کردن به گذشته و آینده را نمی‌دهد مگر اینکه صادرکنندگان ما با این وضعیت خود را همراه کنند.

حقیقی با اشاره به اهمیت کیفیت و رعایت استاندارد در تولید کالا و تاثیر آن در روند صادرات بیان کرد: کیفیت و استاندارد در تولید یک امر مهمی بوده که عدم بی‌توجهی به این امر مهم تاثیر منفی می‌تواند در صادرات داشته باشد که باید به این امر مهم در تولید توجه شود.

وی در ادامه به علمی شدن روند صادرات تاکید کرد و افزود: باید روند صادرات به قدری علمی باشد که هر کسی نتواند به راحتی به این وادی ورود کند.

استاندار زنجان با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور و تاثیر آن در بخش‌های مختلف از جمله صادرات عنوان کرد: مشکلات امروز را کتمان نمی‌کنیم مسکلات هست و همه بر این وجود اسن مشکلات واقف هستند.

وی سرشاخه این مشکلات را استبداد و استکبار عنوان کرد و گفت: 40 سال است دشمنی دشمنان و استکبار جهانی این وضعیت را داریم.

حقیقی با اشاره به کمرنگ شدن نمایشگاه‌ عرضه تولیدات داخلی عنوان کرد: باید به برپایی این نمایشگاه‌ها که مثمر به ثمر باشد توجه داشته باشیم.

وی در پایان به بسته‌های حمایتی از صادرات و واردات اشاره و بیان کرد: باید نظر صادر کنندگان و تولید کنندگان در این بسته‌ها توجه شده و اجرا شود.

غلامحسین جمیلی رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان با بیان اینکه فضای صادرات از تصمیمات و نوسانات ارز ملتهب بوده و این روزها دچار اشکالات فراوان است تصریح کرد: در حال حاضر به بهانه تنظیم بازار ارز شاهد یک سری اعمال محدودیت‌هایی در حوزه صادراتی برای سال آینده هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان دولت تصمیم گرفته چنانچه صادر کنندگان ما ارز حاصل از صادراتشان را به کشور برنگردانند معافیت‌ مالیاتی صادرات آنها حذف می‌شود گفت: از جهت کنترل‌های داخلی و حفظ نظام پولی و ارزی کشور و جلوگیری از یک سری سودجویی‌ها و سوء استفاده این تصمیم می‌تواند تصمیم درستی باشد.

وی گفت: ولی نباید این موضوع را نیز فراموش کنیم که معافیت صادراتی نیز یک قانون است و عملا وقتی در مورد یک قانون صحبت میکنیم تصمیم‌های فعلی‌مان نباید تصمیم‌های گذشته که باعث و سرمنشا سرمایه‌گذاری بوده را تحت تاثیر قرار دهیم.

جمیلی عنوان کرد: ما واحد‌های متعددی را در استان زنجان داریم که به جهت تولید و ارائه محصول‌شان صرفا برای بازارهای صادرات فعالیت می‌کنند و بخشی از فعالیت‌های رقابت پذیری این واحد بر مبنای معافیت‌های مالیاتی تنظیم کردند.

وی خاطر نشان کرد: هر گونه تغییر در این موضوع صرفا رقابت پذیری این واحدها را دچار اشکال می‌کند و به مشکلات‌شان یک مشکل دیگر اضافه می‌شود.

ارائه تسهیلات به بنگاههای صادراتی استان زنجان

رئیس سازمان صمت استان زنجان تصریح کرد: در دو سال اخیر علی‌رغم اینکه از فشار اقتصادی و فشار بخش‌های مختلف بر تولید بود کمتر دیدیم که ضوابط و مقرراتی با بحث تولید و صادرات همراهی داشته باشد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر نرخ مالیات ما 25 درصد بوده و سهم تامین اجتماعی نیز همچنان مانند شرایط قبلی است و حقوق ورودی‌های گمرکی، هزینه‌ها و کارمزد‌ها همه در شرایط عادی بوده اما شرایطی که واحد‌های تولیدی دارند الان کار می‌کنند با چند سال گذشته بسیار متفاوت است.

فغفوری با اشاره به ابلاغ تبصره 18 قانون بودجه بیان کرد: سهم استان زنجان 650 میلیارد تومان بوده و اولویت با واحدهایی است که هدف صادرات تولید می‌کنند است.

وی با اشاره به اینکه برای نوسازی و بازسازی این واحدها و هم برای طرح‌های نیمه تمام و تامین سرمایه در گردش این واحدها تسهیلاتی را در نظر گرفتند افزود: نرخ بازپرداخت تسهیلات برای مناطق کم‌تر برخوردار 12 درصد و استان‌های برخوردار مانند شهرستان زنجان 14 درصد است.

رئیس سازمان صمت استان زنجان خاطر نشان گفت: به دلیل اولویتی که به واحد‌های صادراتی داده می‌شود صادرکنندگان می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی با اشاره به ممنوعیت برخی از کالاهای که در داخل کشور ساخته می‌شود افزود: کسانیکه می‌تواند کالایی مشابه کالای خارجی که وارد تولید کند به سازمان صنعت و معدن استان اعلام کند تا از ورود کالا مورد نظر جلوگیری شده و مشکل حل شود.

//ع

انتهای پیام/

ارسال نظر
3 + 3 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات