logo
امروز : یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
پیامبر اکرم(ص): ماه مبارک رمضان ابتدایش رحمت و میانه‏ اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم است. (بحار الانوار، ج 93، ص 342)
[ 2021/5/9 ] [ 26 رمضان 1442 ]
شناسه خبر : ۳۵۹
به روایتی؛

آغاز ایام فاطمیه/ حزن و اندوه پایتخت شور و شعور حسینی در عزای حضرت زهرا(س)

آغاز-ایام-فاطمیه-حزن-و-اندوه-پایتخت-شور-و-شعور-حسینی-در-عزای-حضرت-زهرا(س)-

همزمان با 23 بهمن ماه ایام فاطمیه آغاز می شود و هئیت های عزاداری در این ایام برنامه های متعددی را برگزار می کنند.

به گزارش موج رسا; در استان زنجان نیز از امروز برنامه های عزاداری آغاز شده و هئیت ها، تکایا، مساجد، حسینیه ها با برگزاری برنامه های عزاداری مختلف این ایام را گرامیدارند.

آئین ویژه عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)  با حضور گسترده دوستداران و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت در نقاط مختلف استان به شکل باشکوه برگزار می شود.

به مناسبت سالروز شهادت غمبار کوثر رسالت، دخت نبوت، همسر ولایت و مادر امامت، بازار و مغازه های زنجان و شهرهای تابعه  استان سیاهپوش شد.

در آیین های باشکوه سینه زنی و مرثیه سرایی ایام فاطمیه، دوستداران اهل بیت و شیفتگان ولایت و امامت، در غم شهادت ام ابیها حضرت زهرا (س) به عزاداری پرداخته و اشک ماتم می ریزند.

سخنرانان، مداحان و شاعران نیز با بازگو کردن نقش حضرت فاطمه زهرا (س) در حفظ و بقای ارزشهای دین مبین اسلام، زندگی پربار آن حضرت را بهترین الگو برای یک زن مسلمان توصیف می کنند.

مردم متدین این استان با شرکت در دستجات عزاداری، پخش نذورات و انفاق به مستمندان، ارادت خالصانه خود را نسبت به دخت گرامی پیامبر اسلام و خاندان آل محمد (ص) ابراز می کنند.

آئین های عزاداری طی چند روزاخیر در منازل علمای  بزرگ شهر زنجان و همچنین دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت(س) برگزار می شود.

این ایام از روز 23 بهمن ، همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام ا… علیها (به روایتی) ،آغاز و تا روز 12 اسفند ادامه دارد.

دربارة تاریخ شهادت حضرت زهرا (س) روایات مختلف و متضاد است. از چهل روز تا شش ماه بعد از رحلت پیامبر (ص)،میان علمای شیعه، دو تاریخ مشهور و مقبول است:یکی هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر (ص) و دیگری نود و پنج روز.

با توجه به رحلت پیامبر اسلام (ص) در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخة سیزدهم تا پانزدهم جمادی  الأوّل ، شهادت حضرت زهرا(س) است و این ایام را فاطمیة اوّل می خوانند.

اما بنا به روایت نود و پنج روز، شهادت حضرت(س) در سوم تا پنجم جمادی الثانی است و این ایام را فاطمیة دوم می خوانند.

ایام فاطمیه جمعا شش روز است، 3 روز در ماه جمادی الاول و 3 روز در ماه جمادی الثانی. بنابراین فاطمیه اول از 13 تا 15جمادی الاول است و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی است.

 ظاهراً علت اینکه سه روز در هر ماه بعنوان روز شهادت آن حضرت(س) معرفی شده است به این دلیل است که این احتمال وجود دارد که ماههای قمری از رحلت پیامبر(ص) تا شهادت حضرت زهرا(س)،29روز بوده باشند،حال آنکه درصورت کامل بودن ماههای قبل،روز شهادت 13جمادی الاول و یا سوم جمادی الثانی خواهد بود. چرا که طبق تقویم، حداکثر سه ماه قمری 29 روزه و حداکثر 4 ماه قمری 30 روزه می توانند پشت سر هم قرار گیرند.

ولی در عرف به دهه دوم جمادی الاول از دهم تا بیستم جمادی الاول که بنابر قول 75روز، شهادت آن بانوی بزرگوار در آن واقع شده است دهه فاطمیه اول و به دهه اول جمادی الثانی از اول تا دهم جمادی الثانی، که طبق قول 95روز،شهادت حضرت زهرا(س) در آن واقع شده است،دهه فاطمیه دوم گفته می شود.//ن

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *