گروه:اجتماعی
ساعت :  ۱۲:۵۷ منتشرشده درتاریخ: ۱۳۹۷/۱۱/۲۴ شناسه خبر : ۹۸۶۲
نویسنده کتاب «روزهای بی‌آینه»:

نویسنده کتاب «روزهای بی‌آینه»گفت: علی رغم اینکه برخی معتقدند همه جنگ‌ها شبیه هم هستند اما دفاع مقدس یک ایدئولوژیک و متفاوت بود.

به گزارش موج رسا; به همت دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری، نشست صمیمی گلستان جعفریان نویسنده کتاب «روزهای بی‌آینه» با نویسندگان و خاطره‌نویسان استان امروز در حوزه هنری زنجان برگزار شد.

 نویسنده کتاب «روزهای بی آینه»، «نگاهش را به ارث گذاشت» و «همه سیزده سالگی‌ام» ، در دیداری صمیمی با فعالان حوزه ادبیات پایداری استان زنجان ضمن بررسی اقبال یا عدم اقبال آثار حوزه ادبیات پایداری، گفت: جوانان امروز باید در معرض انواع آثار و طرز فکرها قرار گیرند تا راه خود را بیابند.

جعفریان افزود: نباید از جوانان امروز بترسیم بلکه به آن‌ها اجازه بدهیم در بین تفکرات مختلف راه درست را پیدا کنند.

نویسنده حوزه ادبیات پایداری؛ با یادآوری اینکه در حوزه همسران و فرزندان شهدا کم‌کاری صورت گرفته و آثار زیادی تولید نشده است، تصریح کرد: نویسندگان این حوزه باید از پراکنده‌نویسی بپرهیزند و سبک و سلوک خود را انتخاب کنند.

گلستان جعفریان اضافه کرد: در تاریخ شفاهی با سبک‌های مختلفی رو به رو هستیم که برای ایجاد یک سبک نو و منحصر به فرد باید با آنها آشنا شد.

جعفریان ادامه داد: تا وقتی محتوای آثار نوشته شده خود نویسنده را راضی نکند نباید منتشر شود.

وی خاطر نشان کرد: کسانی که در ادبیات پایداری کار می‌کنند باید آثار بزرگ ادبی نظیر جنگ و صلح را بخوانند.

نویسنده کتاب «روزهای بی آینه» گفت: جلب اعتماد یکی از کلیدی‌ترین قدم‌ها در حوزه خاطره نویسی و ادبیات پایداری است.

گلستان جعفریان افزود: علی رغم اینکه برخی معتقدند همه جنگ‌ها شبیه هم هستند اما دفاع مقدس یک ایدئولوژیک و متفاوت بود.

جعفریان با بیان اینکه باید به سراغ راویان پر چالش رفت، گفت: لازم است نقش اقشار مختلف در آثار ادبیات پایداری و جنگ تحمیلی دیده شود.

گلستان جعفریان با بیان اینکه «روزهای بی‌آینه» حاصل ۵۰ ساعت مصاحبه با منیژه لشگری همسر، حسین لشگری از اسرای جنگ تحمیلی است، گفت: این کتاب روایتی زنانه از جنگ است که خشونت پنهان جنگ ‌علیه زنان را نشان میدهد.

وی ادامه داد: نگارش این کتاب از سالها قبل پیگیری می‌شد.

جعفریان با یادآوری اینکه نسل جدید باید اطلاعات کافی در خصوص دفاع مقدس داشته باشد، افزود:«روزهای بی‌آینه» نشان دهنده ۱۸ سال دوری منیژه از همسرش است و‌ در خلال آن به سختی‌های دوران اسارت طولانی حسین لشگری اشاره شده است.

نویسنده کتاب «روزهای بی‌آینه» اضافه کرد: منیژه لشگری در ۱۸ سال اسارت همسرش در اوج جوانی تنها ماند و ‌با  بزرگ کردن پسرش مشغول بود.

گلستان جعفریان تصریح کرد: منیژه پس از سالها دوری به بازگشت همسرش امیدوار بود و ‌در نهایت پس از ۱۸ سال حسین لشگری با بیش از ۷۰ درصد جانبازی به میهن بازگشت.

جعفریان با تأکید بر لزوم باور‌پذیری و پرهیز از شعار‌زدگی آثار ادبیات پایداری، گفت: بهتر است در نگارش این آثار نهایت دقت و‌ صداقت با توجه به خواست راوی رعایت شود.

در ادامه محمدعلی خامه پرست، سلمان کریمی و‌ سایر نویسندگان و‌ علاقه‌مندان حاضر در جلسه به بیان نظرات و‌ سوالات خود در خصوص این‌کتاب پرداختند.//ن

انتهای پیام/

ارسال نظر
9 + 5 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات