گروه:سیاسی
ساعت :  ۱۴:۵۵ منتشرشده درتاریخ: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ شناسه خبر : ۹۶۴۹
دانا گزارش می دهد؛
انتقادات از معاونت رفاه وزارت کار کم کم به دولتمردان نیز کشیده می شود و بعد از انتقاد بی سابقه رئیس جمهور از وزارت کار و معاونت رفاه در مورد عدم شناسایی ثروتمندان و دهک های مختلف درآمدی ، حال مرکز پژوهش های مجلس نیز به دلیل عدم اعلام خط فقر توسط معاونت رفاه از این معاونت انتقاد کرده است.

به گزارش موج رسا; حسن روحانی در مورد عدم شناسایی دهک های درآمدی و کم کاری معاونت رفاه در جلسه هیئت دولت گفته بود: وزارت کار امیدهای زیادی به ما داده است ولی در عمل، می‌بینیم این اقدامات وزارت کار ایراد فراوانی دارد و نمی‌توانیم این دهک‌ها را شناسایی کنیم. من خواهش می‌کنم وزارت کار این ایرادات را رفع کند. (تسنیم ، 10 دی ماه 97 )

بعد از این انتقاد رئیس جمهور دولت در  تبصره "۱۴" بند "الف" جزء "۱" اختیار شناسایی و حذف یارانه غیرنیازمندان را به استانداران داد و عملاً با این کار جایگاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی را حذف کرد. 
 
در قانون و شرح وظایف معاونت رفاه وزارت کار مهمترین وظیقه این معاونت، " تعیین و محاسبه خط فقر و شاخص های رفاهی" است، وظیفه ای که به دلایل نامشخص تاکنون به آن عمل نشده است. در حال حاضر به دلیل عدم اعلام رسمی خط فقط هر روز رقم جدیدی به عنوان خط فقر اعلام می شود، یک روز نماینده مجلس عدد شش میلیون تومان را عنوان می کند، روز دیگر نماینده دیگر 4.5 میلیون و امروز مرکز پژوهش های مجلس عدد  2.7 میلیون تومان را به عنوان خط فقر مطرح می کنند.
 
این اعداد در حالی به عنوان خط فقر اعلام می شوند که معلوم نیست معیار و ملاک انتخاب آنها چیست؟ عدم اعلام رسمی خط فقر و اعلام رقمی های گوناگون باعث شده که اثرات روانی مخربی بر جامعه گذاشته شود.
 
سال 92 احمد میدری نماینده متحصن مجلس ششم و از نزدیکان علی ربیعی و حزب اتحاد ملت سکان هدایت این معاونت و همزمان دبیری هیئت امنای تامین اجتماعی را بر عهده گرفته است. عملکرد میدری انتقادات زیادی را در اردوگاه هم حزبی هایش بر افروخته که مهمترینش در مورد "قراردادهای منعقده این معاونت با نزدیکان یک حزب خاص" و " فعالیت های دبیرخانه هیئت امنای تامین اجتماعی " است که صدای خبرنگاران و سیاسیون اصلاح طلب را نیز درآورده است.
 
دبیرخانه هیئت امنای تامین اجتماعی به عنوان قلب هیئت امنا تاکنون نتوانسته است که نقش موثری را ایفا کند و ثابت کننده این مدعا نیز تخلفات بی شماری است که در شرکت های زیر مجموعه تامین اجتماعی و خود تامین اجتماعی در حال وقوع است، تخلفاتی که گویا گزارشش به هیئت امنا منعکس نمی شود.
 
"سیاستگذاری و برنامه ریزی برای رفاه اجتماعی"، " انسجام بخشی و پیگیری سیاست های کلان رفاهی" ، " همکاری و ایجاد هماهنگی برای کنترل های آسیب های اجتماعی"، " انجام اصلاحات در صندوق های بیمه و بازنشستگی" ، " نظارت بر تهیه و تدوین لوایح و پیش نویس آیین نامه ها، بخشنامه ها و .." بخشی از وظایف معاونت رفاه وزارت کار که اگر دکتر میدری از انتقاد از ائمه جمعه، قوه قضائیه و سپاه (انتقادات در برنامه پایش) فارغ شد توضیح دهد که چه اقداماتی در این خصوص کرده است. 
 
حال این مطالبه از وزیر کار وجود دارد که هم قراردادهای معاونت رفاه را منتشر کند و هم توضیح دهد که ماحصل این معاونت در سال های اخیر چیست و چرا شاخص هایی مثل خط فقر اعلام نمی شود.
 

انتهای پیام/

ارسال نظر
9 + 5 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات