گروه:اجتماعی
ساعت :  ۱۱:۳۷ منتشرشده درتاریخ: ۱۳۹۷/۱۰/۲۲ شناسه خبر : ۹۴۶۰
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان:
توسعه گردشگری روستاها پیگیری می‌شود/ حفظ بافت سنتی روستاهای هدف گردشگری از اولویت‌های مهم بنیاد مسکن است

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با اشاره به توسعه حوزه گردشگری روستاها گفت: توسعه گردشگری روستاها پیگیری می‌شود.

به گزارش موج رسا; سجاد صنعتی منفرد امروز در جمع خبرنگاران اظهار كرد: در بخش گردشگری روستایی برنامه ششم توسعه، توجه به روستاهای دارای قابلیت گردشگری جایگاه ویژه‌ای دارد، که در این راستا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان نسبت به شناسایی روستاهای گردشگری و دارای بافت با ارزش اقدام کرده است.

وي با تاکید بر اینکه توسعه گردشگری در توسعه پایدار روستاها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در توسعه این امر و رعایت معماری ویژه و حفظ بافت سنتی روستاهای هدف گردشگری نقش مهمی برعهده دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با بیان اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همواره به اجرای پروژه‌های طرحهای هادی روستاها با رویکرد گردشگری توجه ویژه ای دارد، گفت: بنیاد مسکن استان، طرح هادی با رویکرد گردشگری را با توجه به موقعیت گردش پذیری روستا با هدف ایجاد جذابیت برای گردشگران اجرا مي‌كنند.

صنعتی‌منفرد به تهیه طرح و بهسازی روستاهای هدف گردشگری به تعداد 10 روستا (4 روستا دارای طرح و 6 روستا مصوب دفتر مرکزی) اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر روستاهای گلابر، ویر، خوئین و درسجین دارای طرح هادی هدف گردشگری و روستاهای ماری، حاج سیران، ولیدر، شیت، علم کندی و چپ دره شش روستا براي تهیه طرح هادی هدف گردشگری در طول برنامه ششم توسعه انتخاب شده‌اند.

وی از تهیه طرح روستاهای دارای بافت با ارزش به تعداد 7 روستا در سطح استان  خبر داد و گفت: روستاهای قلعه و درسجین دارای طرح بافت با ارزش‌، روستای قوزلو در دست تهیه طرح‌ و روستاهای خورجهان، انجلین، جزیمق و لار نیز جهت تهیه طرح بهسازی بافت با ارزش در برنامه ششم توسعه قرار دارند.

مدیرکل بنیاد مسکن استان ابراز كرد: توسعه گردشگری در روستاهای هدف گردشگری می تواند به توزیع عادلانه ثروت، ایجاد مشاغل و توسعه پایدار، حفظ منابع طبیعی، ایجاد اشتغال در بخشهای صنایع دستی منجر شود.

وی با تاکید بر اینکه در روستاهای هدف گردشگری باید فعالیت های اقتصادی منطبق با استعداد و ظرفیت روستا تقویت شده و توسعه یابد، گفت: در سراسر کشور ۵۰۰ روستای نمونه گردشگری انتخاب شده که سهم استان زنجان 22 روستاست که با معرفی و استفاده از ظرفیت های آن می توان به اشتغال، تولید و اقتصاد کمک کرد.

صنعتی منفرد خاطر نشان کرد: حفظ کالبد و هویت روستایی به خصوص روستاهای هدف گردشگری اهمیت بسیار زیادی دارد که این مهم باید در نحوه ساخت و سازها و با استفاده از مصالح بومی تقویت شود.

مدیرکل بنیاد مسکن استان تاکید کرد: ایجاد فرصت‌های شغلی در روستاها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که با توسعه بوم گردی و گردشگری در این مناطق می‌توان، زمینه‌های ایجاد اشتغال را در جامعه فراهم کرد.

وی اظهار کرد‌: روستاهای هدف گردشگری این استان وقتی می توانند پذیرای گردشگران داخلی وخارجی باشند که امکانات و زیر ساخت های لازم آن فراهم باشد و البته تحقق این مهم به همکاری دستگاههای متولی امر نیاز دارد.

صنعتی منفرد، به ایجاد زمینه های موجود برای توسعه و ارتقای گردشگری روستایی و تبدیل گردشگری به قوه محرکه اقتصادی روستا و ارتقاء کیفیت زندگی روستایی نیز  اشاره کرد و گفت: این مهم در تحقق اهداف اقتصادی با رویکرد تولید و اشتغال نقش بسزایی دارد.

//س

انتهای پیام/

ارسال نظر
4 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات