گروه:سیاسی
ساعت :  ۱۴:۳۳ منتشرشده درتاریخ: ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ شناسه خبر : ۹۴۴۷
معاون وزیر خارجه روسیه

معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه تحریم‌ها نشانه ضعف سیاست آمریکاست، بر همکاری جدی مسکو با ایران و ترکیه برای حل مشکلات در سوریه تأکید کرده یادآور شد که روسیه دستورکار پنهانی درباره سوریه ندارد.

به گزارش موج رسا;  معاون وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی در بحث گروهی انجمن بین المللی علوم سیاسی «Raisina Dialogue» در تفسیر تحقیقات دادستان ویژه رابرت مولر درباره "دخالت مسکو" در انتخابات سال 2016 در آمریکا گفت که تاکنون هیچ دلیل و مدرکی برای اثبات این اتهام علیه روسیه ارائه نشده است.

به‌گفته وی، تحریم‌های آمریکا علیه روسیه که به‌دلیل واهی دخالت مسکو در انتخابات اعمال شده، گویای ضعف سیاست ایالات متحده است و به همین دلیل آنها به استفاده از چنین ابزاری روی می‌آورند.

آگاهی مسکو از نقش مؤثر ایران و ترکیه در حل‌وفصل مسائل سوریه

ریابکوف تأکید کرد که روسیه همکاری نزدیکی با ترکیه و ایران در سوریه دارد و این همکاری به‌خاطر اذعان به نقش مؤثر آنها در حل‌وفصل مشکلات در سوریه و منطقه است.

این دیپلمات بلندپایه همچنین توضیح داد: «درباره اوضاع سوریه باید بگویم نیروی محرکه اصلی سیاست روسیه در مسیر همکاری نزدیک با ترکیه و ایران آگاهی مقامات مسکو از نقش این کشورها در حل‌وفصل اوضاع در سوریه و به‌طور کلی در خاورمیانه است. با وجود مسئله تحریم‌های ضدروسی و در شرایطی که اقدامات برای حل‌وفصل اوضاع سوریه زیر نظر سازمان ملل پیشرفتی نداشته، روسیه همچنان به همکاری خود با ترکیه و ایران در این راستا ادامه می‌دهد».

معاون وزیر خارجه روسیه یادآور شد که روسیه و ترکیه توانسته‌اند مشکلات مربوط به بحران به‌وجودآمده در روابط دوجانبه پس از حادثه سرنگونی جنگنده روسی توسط ارتش ترکیه در سال 2015 را حل‌وفصل کنند. وی افزود: «ما موفق شدیم بر همه این مشکلات فایق آییم. در تاریخ روابط روسیه و ایران هم صفحات دشواری وجود داشته، ولی دستورکار مثبت به‌وجودآمده در روابط دوجانبه باعث شده است که بر مشکلات فائق شویم و در حال حاضر روابط ما در زمینه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و انرژی در حال گسترش است. ما با ترکیه در دریای سیاه و با ایران در دریای خزر همکاری نزدیک داریم. درک این مفهوم کلی لازم است که از استقلال هر کشوری در زمینه تأمین امنیت باید دفاع شود».

 

سرگئی ریابکوف تأکید کرد که مسکو به گفت‌وگوها با تمامی نقش‌آفرینان علاقه‌مند در زمینه حل مشکلات سوریه، از جمله با آمریکا و اتحادیه اروپا ادامه می‌دهد، برای اینکه مسکو هیچ دستورکار پنهانی در این زمینه ندارد. این دیپلمات بلندپایه ابراز اطمینان کرد که هر سه کشور ضامن صلح در سوریه دقیقاً از این رویکرد در برخورد با «موضوع سوریه» پیروی می‌کنند.

وی یادآور شد که مقامات مسکو شاهد تلاش به‌اصطلاح "گروه کوچک" به‌رهبری آمریکا در جهت ممانعت از تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه هستند و چنین تلاش منفی از سوی این کشورها جای تأسف شدید دارد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛

انتهای پیام/

ارسال نظر
8 + 5 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات