گروه:اجتماعی
ساعت :  ۱۳:۴۵ منتشرشده درتاریخ: ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ شناسه خبر : ۹۴۳۵
معاون ميراث فرهنگي زنجان:
تخريب سراي حاج شامي زنجان غيرقانوني است

معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي زنجان گفت: تخريب صورت گرفته در سراي حاج شامي پايين غيرقانوني است و شكايت از مالك توسط ميراث فرهنگي صورت پذيرفته كه با اين شرايط قاعدتا بايد سلب انتفاع از مالك صورت پذيرد.

مهرداد عسگريان در گفت و گو با خبرنگار موج رسا; ،اظهار داشت: مالك اين مجموعه با تخريب حداقل 5 باب حجره سعي در از بين بردن سرقفلي هاي موجود در اين سرا داشته و در حال حاضر سرا را به پاركينگ ماشين ها تبديل كرده است كه عبور و مرور خودرو و لرزش هاي ناشي از آن، براي بنا مخاطره آميز است.

وی ادامه داد: علي رغم تذكرهاي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان مبني بر ممنوعيت تخريب رواق آجري اين سرا ، وي اقدام به تخريب بخشي از رواق اين مجموعه نموده است اين در حاليست كه در مورخه هشتم فرودين ماه سالجاري طي نامه اي به شماره 13/130/972 به مالك ابلاغ شد كه " رواق مذكور در حالت عادي و در صورت حذف عوامل مخل، ايستا و پايدار بوده ليكن در صورتي كه در معرض لرزش هاي ناخواسته و ممتد مانند عبور و مرور وسايط نقليه يا ضربه و برخورد غير معمول با پايه هاي آجري و ... قرار گيرد احتمال ريزش يا تخريب خواهد داشت. لذا در صورت بهره برداري ضروروي است كه در كوتاه مدت اقدام به ايمن سازي و رفع خطر احتمالي به صورت شمع گذاري نمايد و در فرصت مناسب نيز آثار واقع در پلاك فوق تعمير و مرمت اساسي گردد."

عسگريان تاكيد كرد:اداره كل ميراث فرهنگي يك دستگاه نظارتي است و در عين اينكه در مرمت بناها و آثار تاريخي ثبتي مالك مي تواند از مشاركت 50 درصدي ميراث فرهنگي استفاده نمايد. حتي اگر مالك اسطاعت مالي تعمير نداشته باشد نيز شهرداري در صورت وجود خطر با ضوابطي اقدام به تعمير مي کند.

معاون ميراث اداره كل ميراث فرهنگي زنجان گفت: علي رغم تمامي اين نامه نگاري ها و تذكرات و ايستا و پايدار بودن رواق مذكور باز هم مالك اقدام به تخريب بخشي از اين رواق و حجره هاي پشت سر آن نموده است و طرح دعوي ميراث فرهنگي عليه مالك اين كاروانسرا صورت گرفته است.

اين مسئول خاطر نشان كرد: ساماندهي وضعيت چنين بناهايي به تنهايي از عهده ميراث خارج است و شهرداري و نيروي انتظامي نيز بايد در اين موارد همكاري کنند.

عسگريان با اشاره به ثبت مجموعه بازار زنجان در فهرست آثار ملي ، افزود: بازار زنجان به شماره 1440 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است و سراها و كاروانسراها نيز جزء مجموعه بازار زنجان بوده و در فهرست آثار ملي قرار دارند. از اينرو كليه ضوابط بناهاي ثبتي براي آنها نيز صادق است.//ن

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
1 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات