گروه:اجتماعی
ساعت :  ۱۳:۳۰ منتشرشده درتاریخ: ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ شناسه خبر : ۹۴۳۴
فرماندار زنجان در گفت‌وگو با موج رسا مطرح كرد
طرح ساماندهي زنجانرود بايد سرعت بگيرد/ رودخانه زنجانرود وضعيت آشفته‌اي دارد/ بايد ميزان آلودگي زنجانرود به حداقل برسد

فرماندار زنجان با اشاره به ساماندهي زنجانرود گفت: دستگاه‌هاي متولي ساماندهي زنجانرود نبايد منتظر اجراي طرح شبكه فاضلاب شهري و تصفيه خانه باشند بايد تكاليف خود را انجام دهند.

رضا عسگري در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به اينكه به طرح ساماندهي زنجانزود اظهار كرد: بخشي از آب مورد اين رودخانه در توليد صيفي‌جات و محصولات كشاورزي مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه خطرات جدي را در سلامت مردم دارد.

وي تصريح كرد: به جهاد كشاورزي گفته شده و موضوع را تعيين تكليف كردند و كساني در اين منطقه از آب رودخانه براي توليد صيفي‌جات استفاده مي‌كنند كه بهداشت استفاده از فاضلاب را تاييد نمي‌كند حتما بايد نسبت به معدوم سازي آنها اقدام شده و نبايد اجازه داده شود اين محصولات وارد بازار شود.

فرماندار زنجان عنوان كرد: محدوديتها در اين بخش اعمال شده و حتي كساني كه مقاومت كردند به دادگاه‌ معرفي شود تا با آنها برخورد قضايي صورت بگيرد.

اجراي محدوديت جدي در كشت صيفي‌جات در مسير زنجانرود

وي عنوان كرد: خوشبختانه مقاومتي تا به امروز نبوده و براي سال آينده كه كار كشت و توليد صيفي‌جات شروع مي‌شود محدوديت جدي در اين منطقه انجام مي‌شود.

عسگري عنوان كرد: يك بخش ديگر در بحث ساماندهي نيز سرمايه‌گذاري بوده كه با شهرداري نيز صحبت‌هايي شده پيگيري هم صورت مي‌گيرد تا ما بتوانيم از اين فرصت زنجانرود بتوانيم يك مجموعه‌اي را ايجاد كنيم كه عموم مردم بتوانند از آن استفاده كنند.

زنجان رود9

وي خاطر نشان كرد: در يك بخش آزاد سازي حريم رودخانه صورت گرفته و شهرداري بايد اقدامات خود را در جمع آوري نخاله‌ها و زباله‌هايي كه در اين مسير وجود دارد را انجام دهد.

فرماندار زنجان بيان كرد: هنوز از وضعيت ايده آل فاصله داريم و بايد كار بيشتري را در اين حوزه انجام داده شود.

وي خاطر نشان كرد: در اين راستا جلساتي كه در معاونت عمراني استانداري تشكيل شده و تكاليفي كه براي دستگاه‌ها تعيين شده دنبال مي‌شود و تاكيد استاندار نيز به اين موضوع بوده كه معاونت عمراني كميته‌هاي مختلفي را تشكيل دهد.

نظارت بر عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي در ساماندهي زنجارود

عسگري با اشاره به اينكه نظارتهاي لازم بر عملكرد دستگاه‌ها در اجراي اين طرح خواهيم داشت عنوان كرد: اميدواريم كه وضعيت زنجانرود را در شرايط كه دارد بهبود بخشيم.

وي با بيان اينكه متاسفانه در حال حاضر منظر خوبي در رودخانه زنجانرود وجود ندارد و وضعيت آشفته‌اي دارد خاطر نشان كرد: اين شرايط خيلي زيبنده زنجان نيست به ويژه اينكه در مسير ورودي زنجان بوده و بايد اين وضعيت ساماندهي شود.

فرماندار زنجان با اشاره به اينكه اقدامات عملي شروع شده ولي كافي نيست بايد سرعت ساماندهي افزايش يابد افزود: اميدواريم كه برنامه‌هايي كه تدوين شده با سرعت بيشتري اجرايي شود.

وي با اشاره به اينكه نمي‌توان براي تكميل ساماندهي زنجارود زمان تعيين كرد گفت: در اين بحث چون مباحث حقوقي و قضايي وجود دارد و افراد زيادي درگير اين بحث هستند كه طبيعتا هر بخشي از كارها مي‌تواند بخش ديگر را متوقف كرده يا منجر به كند شدن عمليات اجرايي شود.

عسگري عنوان كرد: دستور تشكيل يك كميته‌اي داده شده كه آب منطقه‌اي متولي آب رودخانه‌ها است يك هماهنگي با دستگاه‌هاي قضايي داشته باشد پرونده‌ها را جمع بندي كرده و در اختيار دستگاه‌ قضايي قرار دهد تا يك تصميم كلي نسبت به كساني كه به حريم و بستر رودخانه تجاوز كردند گرفته شود.

وي عنوان كرد: اقدامات تسهيل گري انجام مي‌شود تا دستگاه‌ها وظايف خود را بهتر بتوانند انجام دهند.

فرماندار زنجان بيان كرد: پيگيري مصوباتي كه در اين حوزه داشتيم با جديتي دنبال مي‌كنيم تا كار ساماندهي سرعت بگيرد.

زنجارود 9

نبايد منتظر اجراي طرح شبكه آب فاضلاب شهري باشيم

وي در پاسخ به سوالي مبني براينكه عمليات اجرايي شبكه فاضلاب زنجان به پايان نرسيده چگونه از ورود آب فاضلاب شهري به زنجانرود جلوگيري مي‌شود افزود: نمي‌شود گفت كه تا زماني كه طرح شبكه فاضلاب شهري اجرا نشود نمي‌توان در حوزه ساماندهي زنجانرود كاري كرد. بايد ما برنامه داشته باشيم و همه دستگاه‌هاي متولي نيز بايد در كار ساماندهي به همديگر كمك كنند.

عسگري بيان كرد: ورود فاضلاب شهري به زنجانرود بخشي از مشكلات در اين حوزه است و نصب آشغالگير و جمع آوري زباله‌ها و موضوعات ديگري كه مطرح شده توسط دستگاه‌هاي متولي بايد اجرا شود.

وي عنوان كرد: فاضلاب شهري نيز موضوع مهمي بوده كه بايد به سمت تصفيه خانه هدايت شود و تا در بخش‌هاي مختلفي مانند صنعت مورد استفاده گيرد كه اين طرح در حال اجرا است.

فرماندار زنجان بيان كرد: بايد در موضوع پاكسازي و ساماندهي دستگاه‌ها تكاليف خود را انجام دهند و در شوراي سلامت نيز تاكيد كرديم كه فاضلاب را بتوانيم هدايت كنيم در مسيري كه حداقل در بخش كشاورزي استفاده نشود.

وي عنوان كرد: مسير آبهاي سطحي نيز در اين رودخانه است كه زباله‌ها و نخاله‌هاي ساختماني در اين مسير وجود دارد و خيلي از مواردي است كه دستگاه‌ها متولي بايد در ساماندهي آنها اقدام كنند.

وي عنوان كرد: بخشي از مشكلات ما نيز به بخش فرهنگ سازي برميگردد كه بايد در اين راستا نيز اقدمات لازم صورت گيرد.

فرماندار زنجان عنوان كرد: نبايد منتظر اجراي طرح شبكه فاضلاب شهري و تصفيه خانه باشيم تا كار ساماندهي را آغاز شود و بايد با همين وضعيت فعلي تلاش كنيم تا آلودگي اين رودخانه را به حداقل برسانيم و دستگاه‌ها تكاليف خود را بايد انجام دهند.

//ع

انتهای پیام/

ارسال نظر
9 + 3 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات