گروه:سیاسی
ساعت :  ۰۷:۲۵ منتشرشده درتاریخ: ۱۳۹۷/۱۰/۱۱ شناسه خبر : ۹۳۳۲
موج رسا بررسی می‌کند

نخستین حرکت مردمی برای خاموش کردن فتنه دی ماه سال ۹۶ در شرایطی در زنجان شکل گرفت که این حرکت خودجوش بعدها در دیگر استانها تکرار شد.

به گزارش موج رسا; وقتی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) در بهمن سال ۵۷ به پیروزی رسید، دشمن به طرق مختلف سعی کرد تا این انقلاب را در همان ماه‌ها و سالهای ابتدایی از مسیر اصلی خود منحرف و یا از میان ببرد که تدابیر آن پیر فرزانه و همچنین حضور و بصیرت مردم مانع تحقق این امر شد، هر چند که دشمن در سالهای ابتدایی انقلاب سعی داشت با ترور، حمایت از گروهک‌ها و منافقین و ایجاد ناامنی و جنگ این انقلاب را از پیش رو بردارد اما بعدها فهمید که با این روش نمی‌شود جمهوری اسلامی را شکست داد.

دشمن بعد از تجربه جنگ تحمیلی و اینکه با آن همه حمایت و تجهیزات نتوانسته بود در مقابل اراده ملت ایران بایستد، تغییر تاکتیک داد و به سمت جنگ نرم، تحریم و فضاسازی و جنگ رسانه‌ای روی آورد که برای این کار به اهرم‌هایی نیاز داشت تا بتواند به اهدافش برسد.

هرچند که در دوران سازندگی خوی اشرافیت در بین برخی مسئولان رواج یافت و عده‌ای از همین مسئولان که با آرمانهای انقلاب فاصله گرفته و نگاه غربی و لیبرالیسم در آنها تقویت شده بود، بعدها هدایت‌گر فتنه‌ها علیه این انقلاب شدند اما در دوران اصلاحات دشمن فضا را برای اجرای نقشه‌های خود مهیا دید و فتنه ۷۸ رخ داد.

ماجرای کوی دانشگاه در سال 78 یک کودتای رسانه‌ای از جانب عناصر و رسانه‌های یک جریان خاص با حمایت رسانه‌های غربی بود که در نهایت تدابیر مقام معظم رهبری و حضور مردم آتش فتنه را خاموش کرد اما این همه ماجرا نبود بلکه ۱۰ سال بعد دشمن با طرح‌ریزی نقشه جدید فتنه ۸۸ را که شباهت‌های زیادی به فتنه ۷۸ داشت، رقم زد چرا که فتنه گران تقریبا همان افراد 10 سال پیش بودند.

گذشته از اینکه در سال ۷۸ و ۸۸ چه اتفاقاتی در صحنه سیاسی کشور رخ داد اما در هر دو اینها رسانه‌های دشمن اعلام کردند که اتفاقی بزرگی در تهران رخ خواهد داد که در سال ۸۸ دشمن با تمام توان برای ساقط کردن انقلاب اسلامی به صحنه آمده بود و کار تا جایی پیش رفت که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا از بخش فنی یکی از شبکه‌های مجازی خواست که پروسه تغییرات خود را که منجر به کند شدن این شبکه مجازی می‌شد به تاخیر بیاندازد تا رسانه‌های غربی اخبار دقیق‌تری از حوادث ایران داشته باشند.

شکل گیری آشوبها در کوی دانشگاه به بهانه عملکرد مجلس در قانون مطبوعات بود. در فتنه سال 88 نیز فتنه گران به نتیجه انتخابات معترض بودند که در هر دو مورد، فتنه گران یکراست به ستون خیمه انقلاب یعنی اصل ولایت فقیه یورش بردند  و جالب اینکه در هر دو این فتنه‌ها آمریکا و رژیم صهیونیستی از آنها حمایت کردند.

بالاخره بعد از حوادث سال ۸۸ و بعد از اینکه طلحه و زبیرها در این انقلاب مشخص شدند و به دشمن برای تحریم اقتصادی ایران گرا دادند موج جدیدی از توطئه‌های دشمن علیه نظام اسلامی آغاز شد که این بار علاوه بر جنگ رسانه‌ای، معیشت مردم و اقتصاد هدف قرار گرفت که مقام معظم رهبری با هوشمندی تمام بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند اما نفوذ دشمن در بین برخی مسئولان سبب شد تا عده‌ای کلید حل مشکلات کشور را در مذاکره با آمریکا بدانند که آن هم با امضای برجام چیزی عاید کشور نکرد و آفتاب برجام به یکباره غروب کرد.

با روی کارآمدن ترامپ در آمریکا دشمنی‌ها با انقلاب اسلامی برای تغییر نظام در ایران بیشتر شد، با اینکه مقام معظم رهبری بارها با پیش‌بینی‌های حکیمانه نسبت به نقشه دشمن هشدار داده و مسئولان را برای حل مشکلات اقتصادی مردم و توجه به توانمندی‌های داخل دعوت می‌کردند اما نفوذ مهره‌های غرب‌گرا در برخی مسئولیت‌ها سبب شد تا دشمن بتواند از خواسته‌های اقتصادی مردم برای اجرای نقشه‌های شوم خود استفاده کند.

در سال ۹۶ که استفاده از شبکه‌های اجتماعی در بین اکثریت مردم ایران رواج یافته بود، دشمن فضا را برای تاثیرگذاری و به راه انداختن فتنه جدید مهیا می‌دید که وقتی مردم مطالبه به حقی را از دولت برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مطرح کردند، عده‌ای به بهانه همین مسائل اقتصادی دست به اغتشاش زده و با آسیب زدن به اموال عمومی و هدف قرار دادن اصل نظام و مقدسات که مشابه همان حرکت‌های سال ۸۸ بود سعی در اجرای نقشه از پیش طراحی شده دشمن داشتند.

دی ماه سال ۹۶ وقتی مردم بابصیرت ایران اسلامی خود را برای گرامیداشت حماسه عظیم ۹ دی آماده کرده بود، جنگ‌رسانه‌ای دشمن برای تحت تاثیر قرار دادن این مراسم و همچنین ضربه زدن به انقلاب اسلامی قوت گرفته بود و به هر طریقی سعی داشتند تا در داخل کشور ناامنی ایجاد کنند که در این بین عده‌ای ندانسته و عده‌ای هم دانسته و از روی غرض و دشمنی وارد زمین بازی دشمن شدند که سبب شد تا با مدیریت برخی رسانه‌های معاند خارجی و حمایت برخی عناصر داخلی اغتشاشاتی در شهرها شکل گیرد، در این نقشه دشمن سلطنت‌طلبان، منافقین و دیگر دشمنان نظام اسلامی با حمایت غرب به صحنه آمدند و مانند حوادث سالهای ۷۸ و ۸۸ اصل نظام نشانه بود.

تدابیر هوشمندانه مقام معظم رهبری و حضور حماسی و بابصیرت مردم این بارهم آتش فتنه را خاموش کرد، مردم ولایتمدار زنجان که به قول مقام معظم رهبری همیشه بیدار بوده و تکیه‌گاه انقلاب هستند این بار نیز بصیرت خود را نشان داده و نخستین حرکت مردمی و خودجوش را در محکومیت اغتشاشات دی ماه رقم زده و مطالبات به حق اقتصادی را با شیوه درست خود به گوش دولتمردان رساندند که این حرکت طی روزهای بعد در کل کشور شکل گرفت.

به طور یقین نقش هیئت‌های مذهبی در شکل گیری حرکت ۱۱ دی ماه زنجانی‌ها بی‌بدیل بود، زنجان که پایتخت شور و شعور حسینی و دیار غواصان دریادل است در ۱۱ دی ماه بصیرت عاشورایی خود را به نمایش گذاشت. این حرکت خودجوش مردمی که با محوریت هیئت‌های مذهبی شکل گرفت آتش فتنه را در زنجان به یکباره خاموش و دشمن را ناامید کرد.

حاج‌ولی‌الله کلامی شاعر برجسته کشوری که معتقد است، هوشیاری و بصیرت مردم زنجان الگوی کشور است در مورد این حرکت زنجانی‌ها و نقش هیئت‌های مذهبی می‌گوید: هئیت‌های مذهبی و مردم هر موقع احساس کردند حضورشان برای دفاع از نظام اسلامی نیاز است، در کف خیابان حضور یافته‌اند.

وی با این تحلیل که هیئت‌های مذهبی سال گذشته تنها به وظیفه خود عمل کردند، عنوان می‌کند که مردم زنجان قبل از مردم سایر استان های کشور این بارهم به صحنه آمده و به صورت خودجوش از امنیت شهرمان و حیثیت انقلاب دفاع کردند.

این شاعر برجسته کشوری با بیان اینکه این حرکت به دلیل عنایت خداوند متعال و توجه حضرت ولی عصر(عج) الگو شد، گفت: مردم زنجان در این حرکت طلایه داری  کردند چرا که این حضور نشانه هوشیاری، بصیرت و ولایتمداری مردم ‌ زنجان بود.

وی این شعر را هم گفت که: فاطمی بوده حیدری هستیم/ ضدظلم و ستمگری هستیم

تو به فرمان هر که خواهی باش/ ما به فرمان رهبری هستیم

ناصر ولایی دیگر شاعر آیینی زنجان در خصوص حرکت مردم زنجان در ۹ دی معتقد است که بینش ۹ دی در شعور حسینی مردم زنجان زنده شد و در حرکت بصیرت آفرین ۱۱ دی سال گذشته همه هئیت‌های مذهبی همراه با اقشار مردم  حضور یافته و با تمام وجود از انقلاب، رهبری و نظام پشتیبانی کردند تا حق و باطل شناخته شود.

این شاعر آیینی با بیان اینکه گاهی اوضاع جامعه به گونه ای می شود که مرز بین حق و باطل قابل شناسایی نیست، ابراز کرد: در این قضایای دی ماه سال ۹۶ اینگونه مطرح شد که هر کس که در خصوص مشکلات مردم صحبت می کند، جزو آنهاست و حرف و مشکلات آنها را مطرح می‌کند که در چنین اوضاعی فتنه‌های پشت پرده معلوم نبود.

ولایی تصریح کرد: با به صحنه آمدن مردم فتنه‌هایی که می خواست اقتصاد، امنیت، رهبری و نظام را زیر سئوال ببرد در هم شکسته و بینش ۹ دی دوباره زنده شد.

کربلایی حسین بیگدلی یکی از مداحان و هیئتی‌های زنجان با اشاره به خروش مردم پایتخت شور و شعور حسینی در قبال فتنه گری‌های سال گذشته، اظهار داشت: مردم زنجان در ۱۱ دی ماه پیشگام مردم استان‌های دیگر به صحنه آمده و دین خود را نسبت به نظام اسلامی ادا کردند.

وی با بیان اینکه این حضور به صورت خودجوش و برای مقابله با برنامه های دشمنان بود، افزود: اگر چه قبل از خروش مردم زنجان برنامه دشمنان با شعار اقتصادی بود و می‌خواستند از این طریق خود را به مردم نزدیک کرده و اهداف خود را پیاده کنند، اما خیلی زود این نقشه نقش برآب شده و مشخص شد اهداف شومی پشت این ماجراست.

وی روشنگری های هئیت های مذهبی زنجان را یادآور شد و گفت: این روشنگری ها موجب شد تا مردم به عمق خواسته های دشمنان که مسائل اقتصادی را علم کرده بودند، پی ببرند.

این مداح زنجانی گفت: در سال ۹۶ مردم آمده بودند تا صدای اعتراض ‌های خود را به گوش مسئولان برسانند اما برخی افراد به دنبال ملتهب کردن فضا و به آشوب کشیدن جامعه بودند که فضاسازی‌های رسانه‌ای معاندین نظام و دشمنان در این روزها قوت گرفته بود اما مردم زنجان به خیابان آمده و زنجان اولین استانی بود که بساط فتنه را برچید و مقام معظم رهبری هم بعدها در سخنرانی خود به آن اشاره فرمودند.

وی ادامه داد: دشمنان و فتنه گران بدانند مردم مشکلات اقتصادی دارند و ازمسئولان هم مطالبه می کنند اما اجازه نخواهند داد یک عده ضد انقلاب و ضد ولایت با سوء استفاده از این فضا اعتقادات، باورهای دینی و اصل ولایت را مورد حمله قراردهند چرا که عاشورا فراموش شدنی نیست.

اما حاج سیدیوسف شبیری مداح برجسته زنجانی نظر جالبی در خصوص حرکت خود جوش مردم زنجان در ۱۱ دی ماه سال ۹۶ برای خنثی کردن فتنه دشمن دارد و آن را مصداقی برای آتش به اختیار عمل کردن می‌داند.

وی با بیان اینکه ما تمام کدهایمان را ازنظرات و ازصحبتهای رهبر عظیم الشان انقلاب می‌گیریم  و ازبرکات این نظام پس ازپیروزی انقلاب همان معرفت داشتن به جایگاه ولایت فقیه است، گفت: حرکتی که سال گذشته به صورت خودجوش ازسوی مردم زنجان بالاخص جوانان ارزشی این شهر به نمایش درآمد، همان ندادن فرصت‌ها به تهدیدات دشمن، و به عبارتی عملیاتی نمودن مفهوم آتش به اختیاربود.

این مداح برجسته زنجانی گریزی به فرمایشان مقام معظم رهبری زد و عنوان کرد: حضرت آقا در سخنانشان تاکید دارند کهدرتمام کشور، صاحبان اندیشه، فکروهمت، کاررا خودشان پیش ببرند، منافذ فرهنگی را بشناسند و در جایی هم فرموده‌اند که نیروهای انقلابی بیش ازهمه مراقب نظم کشور، مراقب آرامش کشور، مراقب عدم سوءاستفاده دشمنان ازوضعیت کشور و مراقب حفظ قوانین باشند و دقیقاسال گذشته همین اتفاق افتاد.

وی بیان کرد: سال گذشته عده‌ای که به بهانه مطالبه گری، می خواستند جامعه امن ما را خدشه دار وناامن جلوه دهند و به زعم کوچک و حقیر خود به فکر براندازی نظام بودند، این حرکت عظیم مردم زنجان به تاسی از مکتب امام حسین (ع) درمقابل خصمان انجام گرفت و دیدیم هیئت‌ها ومساجد چگونه مثل زمان اول انقلاب دست دشمنان و ایادی و فریب خوردگان را از طمع ورزی وحیله گری نسبت به این نظام مقدس کوتاه کردند.

شبیری با اشاره به دلایل خنثی شدن نقشه دشمن در دی ماه سال گذشته و به بار نشستن حرکت خودجوش مردم زنجان خاطرنشان کرد: سردارشهیدحاج ابراهیم همت تعبیر زیبایی درخصوص اخلاص در کار دارند که می گویند، اگرکارمی کنیم برای خدا باشد، حرکت می کنیم برای خداباشد،حرف می زنیم برای خدا....و همه چیز برای خدا باشد، سال گذشته چون این حرکت با اخلاص  تمام  و در زمان به موقع (یعنی همان نگاه بصیرتی) شکل گرفت، به همین علت بود که ، این حرکت تاثیر خود را در دیگر شهر ها نشان داد و ما به همین ترتیب نمایش حرکت‌های وسیع آتش به اختیار را در شهرهای دیگربه چشم خود دیدیم و ناامیدی و یاس دشمنان انقلاب را عینا مشاهده کردیم.

وی ادامه داد: خاطره خوبی که از نمایش عظیم سال گذشته میتوانم به آن اشاره کنم توفیق حضور بود، توفیق حضور برای آنان که خود را به جایگاه عظیم بصیرت رسانده و از این فرصت بسیار عظیم و شایسته، هر کدامشان تهدیدی شدندعلیه دشمنان این نظام و انقلاب. به خودم هم  می‌بالم که به عنوان یکی از کمترین، افتخار حضور در این حرکت عظیم را داشتم. تا چه قبول افتد و چه در نظر آید...

این هیئتی و برادر شهید تصریح کرد: آنچه که حضور مردم را در صحنه های مختلف انقلاب تثبیت کرده  ودر شرایط مختلف آنان را مکلف به انجام اموردینی، اجتماعی و سیاسی نموده، ایمان واعتقاد آنان است که ما اینها را هم در سال۸۸ و هم بهتر و زیباتر از آن در سال گذشته به چشم خود دیدیم. درکنار این وظیفه شناسی مردم انتظار می‌رود مسئولین نیز قدرشناسی خود را به نمایش بگذارند و دربرابر عظمت این ملت بزرگ، در خدمت رسانی حتی کوچکترین کوتاهی را از خود نشان ندهند.

وی در پایان تاکید کرد: چون فرصت مانند آبی است که در حال حرکت در مسیر است و دیگر بر نمی گردد، پس اگر در برابر حق شناسی این مردم، مسئولین هم اگر بخواهند به آنچه که وظایف آنان است عمل نمایند، عدالت عملی و حقیقی در جامعه ما حکم فرما خواهد بود.

دشمن بعد از ناکامی در حوادث دی ماه سال ۹۶ اینک بعد از ۱۰ سال از زمان فتنه ۸۸ به دنبال طرح‌ریزی فتنه دیگری است که مقام معظم رهبری با هوشیاری تمام این فتنه دشمن را پیش‌بینی کرده‌اند که نیاز است مردم و مسئولان با هوشیاری تمام مانع عملی شدن نقشه دشمن شوند.

دشمنان و در راس آنها آمریکایی‌ها با قاطعیت اعلام کردند که اجازه نمی‌دهیم جمهوری اسلامی جشن ۴۰ سالگی خود را ببیند اما اینک با تدبیر امام خامنه‌ای به روزهای سالگرد چهلمین پیروزی انقلاب اسلامی نزدیک می‌شویم که نشان می‌دهد آنهایی که نابودی این انقلاب را می‌خواستند یک به یک مانند بوش پدر اسیر خاک می‌شوند اما این انقلاب همچنان با صلابت راهش را ادامه می‌هد.

گزارش از علی الماسی و ملکناز نجفی

انتهای پیام/

ارسال نظر
5 + 5 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات