logo
امروز : یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
پیامبر اکرم (ص): رجب ماه بارش رحمت الهى است. خداوند در اين ماه رحمت خود را بربندگانش فرو مى ريزد.
[ 2021/3/7 ] [ 23 رجب 1442 ]
شناسه خبر : ۹۳۲
امام جمعه قیدار:

دفاع مقدس معدن طلای فرهنگی ملت ایران است

دفاع-مقدس-معدن-طلای-فرهنگی-ملت-ایران-است

امام جمعه قیدار در خطبه های نماز جمعه گفت: دفاع مقدس معدن طلای فرهنگی ملت ایران است که نیازمند فن‏آوری استخراج است و طبق فرمایش مقام معظم رهبری راهیان نور آن فن آوری است .

به گزارش موج رسا; به نقل از اشراق24،حجت الاسلام موسوی امام جمعه قیدار در خطبه های نماز جمعه گفت: دفاع مقدس معدن طلای فرهنگی ملت ایران است که نیازمند فن‏آوری استخراج است و طبق فرمایش مقام معظم رهبری راهیان نور آن فن آوری است.

وی افزود: مقام معظم رهبری در دیدار بر زنده نگاه داشتن یاد شهادت و فرهنگ دفاع مقدس تاکید داشتندبا نگاهی به روش و سیره رهبر معظم انقلاب در طول سالهای گذشته بعد از جنگ تحمیلی، مشاهده می کنیم که ایشان همواره به ‏دنبال تذکر این امر مهم بوده‏ اند که دفاع مقدس و دوران پرحماسه‏ی آن یک گنج فرهنگی و یک معدن طلای پر ارزش برای ملت ایران بوده است و نباید گذاشت این معدن طلا و این گنج پر ارزش، مورد بی‏توجهی و غفلت واقع شود.

امام جمعه قیدار ادامه داد: از منظر رهبر معظم انقلاب، آنچه در دفاع مقدس قابل ستایش است این است که ملتی مقاوم و صبور بتواند در برابر سختی‏ها و زشتی‏های هجمه‏ی ددمنشانه دشمن، صحنه‏هایی زیبا از ایثار و مقاومت و حماسه را بیافریند که در نهایت باعث سربلندی آن ملت در دنیا و آخرت باشد.

وی افزود:یکی از مهمترین وظایف ما ائمه جمعه به عنوان یک سرباز برای ولایت تبیین فرمایشات و بیان مطالبات مقام معظم رهبری است نماز جمعه و خطبه های آن تریبون گفتمان و لایت است برخی مثل آقای فرماندار در گوشه و کنار در محافل حزبی و عمومی خود اظهار می کنند که فلانی ضد دولت است و تضعیف دولت می کند در جواب ایشان می گویم دولت دولت قانونی است و مورد تایید و تنفیذ مقام معظم رهبری است و انتقاد به معنای قبول نداشتن یا تضعیف نیست به معنای دوست داشتن است به معنای این است که ما می خواهیم عیب ها بر طرف شود.

امام جمعه قیدار اداکه داد: آقای فرماندار آنچه باعث تضعیف نظام و دولت می شود عملکرد بد شماست که به دنبال اغراض و منافع حزبی و جناحی هستید آنچه دولت را تضعیف می کند تخلفات شماست خدابنده حیات خلوت برخی مسئولان شده است و من تمام تلاشم این است که این گونه مسائل را به خطبه ها نکشانم پیگری کنم و مدتهاست مشکل کم کاری ها و بد اخلاقی ها و تخلفات ایشان را پیگریم اما به آقای استاندار عرض می کنم سریع تر فکری به حال شهرستان خدابنده بکنند تا مجبور نشویم وارد مصداق شویم و برخی از تخلفات و مسائل را با مردم در میان بگذاریم.

وی به چهارشنبه سوری نیز اشاره کرد و گفت: منطقی ترین برخورد را اسلام نسبت به سنت ها و آداب و رسوم ملی کرده است و تا آنجائی که سنت ها ترویج باطل نکنند یا به تثبیت خرافه ای نیانجامد و همراه با محرمات شرعی نگردد با آن ها مبارزه نکرده و بلکه در مواردی تایید کرده است

امام جمعه قیدار ادامه داد: بسیاری از رفتارهای پسندیده مثل پاکیزگی، آراستگی، سیر وسفر، دید و بازدید، بخشش و احسان، هدیه دادن، دلجویی کردن، در آیین و رسم عید نوروز انجام می گیرد که از نگاه عقل وشرع قابل ستایش است.

وی افزود: اما برخی از رفتارها مثل آنچه در چهارشنبه سوری اتفاق می افتد یک خرافه است و از هر گونه حقیقت و واقعیت تهی و خالی  است بیشتر کارهائی که در چهارشنبه سوری انجام می گیرد با عقل در تضاد است کارهائی است از روی جهل و نادانی.

امام جمعه قیدار ادامه داد: کاری که مرگ آفرین، باعث نقص و قطع عضو و خسارات و ویرانی است جاهلانه نیست؟چرا عبرت نمی گیرند وقتی که همه ساله افرادی را با پیکرهای غرق به خون،عضوهای آسیب دیده، بدن های سوخته ،چشم های کور شده، دست و پاهاهای قطع شده و سایر زیان ها و رنج های ناشی از انفجار مواد محترقه می بینند.

وی افزود: انجام کارهائی که باعث آزار، اذیت و وحشت دیگران و باعث اختلال در امنیت و آرامش اجتماعی می شود شرعا و عرفا گناه کبیره و حرام است و عذاب الهی را یقینا به دنبال خواهد داشت.

امام جمعه قیدار ادامه داد: کسانی که این مسائل خرافی را ترویج می کنند جاهلند و شریک جرم و معصیت هستند توصیه می کنم کارها را قبل از انجام با عقل خدا دادی بسنجیم کاری نکنیم که پشیمانی بار آورد و یک عمر با ندامت زندگی کنیم.

وی افزود: مخصوصا امسال جهت تعظیم و احترام به شهدای عزیز آتش نشانان که جان عزیزشان را در حادثه پلاسکو برای نجات انسانها تقدیم کردند بیایید آتش روشن نکنیم.

حجت الاسلام موسوی به ۲۲ اسفند ماه اسفند ماه روز بزرگداشت شهدا و سالروزتاسیس بنیاد شهید در سال  ۱۳۵۸نیز اشاره کرد و گفت:

شهادت عشق به وصال محبوب در زیباترین شکل ممکن است.

وی افزود: شهید بعد از شهادتش هم به‏عنوان الگو، نماد و اسوه پایدارى و حماسه‏سازى و جانفشانى در راه دفاع از کشور و آرمان‏هاى آن نور افشانی می کند.

امام جمعه قیدار ادامه داد: شهادت تزریق خون به پیکر اجتماع است شهدا هستند که به پیکر اجتماع و در رگ‏هاى اجتماع به ویژه آن جاهائی که دچار کم‏خونى هستند و روحیه حماسه در آنها مرده، خون تازه وارد مى‏کنند. و آن حماسه مرده را از نو زنده مى‏کنند، لذا اسلام همیشه نیازمند به شهید است، چون همیشه نیازمند به حماسه‏آفرینى است.

وی افزود: در هر جامعه ای که فرهنگ شهادت و ایثار در آن جریان داشته باشد و بالاترین آرزوی رهبر و افراد آن جامعه شهادت باشد آن جامعه زنده است و هیچ نیرو و قدرتی توان مقابله با آن را نخواهد داشت.

امام جمعه قیدار ادامه داد: هدف حضرت امام هم از تاسیس بنیاد شهید تداوم خط سرخ شهادت بود. محوری ترین فعالیت بیناد شهید باید ترویج فرهنگ ایثار و شهادت درجامعه باشد باید شهدا به عنوان الگوی برتر به نسل جوان معرفی شود و این ممکن نیست مگر این که یاد و خاطره شهدا را زنده کنیم به همین خاطر مقام معظم رهبری فرمودند زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست

وی افزود: براى نهادینه‏ کردن این فرهنگ غنى و عزت‏بخش باید تلاش نمود تا آن‏را به‏صورت فرهنگ عمومى در جامعه درآورد نسل سوم انقلاب کسانی هستند که نه فضاى انقلاب را درک کرده‏اند، نه طعم سختى‏ها و دشوارى‏هاى آن‏را چشیده‏اند این نسل جنگ را ندیده است، از آنچه بر کشورش گذشته بى‏اطلاع است،اگراین نسل با فرهنگ شهادت و ایثار پیوند نخورد، یقیناً گرفتار گرگ های درنده ای که در کمین نشسته اند خواهند شد.

حجت الاسلام موسوی به سالروز وفات حضرت ام‏البنین (سلام الله علیها) ( ۱۳ جمادی الثانی  ۶۴ ه‍ ق روز تکریم مادران و همسران شهدا نیز اشاره کرد و گفت: ام البنین(س)؛ بانوی مردآفرین بود مردی مثل حضرت ابوالفضل علیه السلام را در دامن خود پرورش داد و در مرد پروری ، استقامت و شکیبایی، ولایت مداری و حفاظت از نهضت عاشورای اباعبدالله الحسین علیه السلام  الگوئی شد برای همه مادران شهید.‏

وی افزود: ام البنین، مادر پسرانِ علی(ع)، بعد از عمری تلاش، شکیبایی و استقامتْ با اهدای چهار فرزند رشید به پیش‏گاه مولایش، حسین‏بن علی علیه السلام، با دلی مالامال از محبت و عشق، به اهل بیت علیهم السلام راهی دیار دوست شد.

حجت الاسلام موسوی به سالگرد یادگار امام مرحوم حاج سید احمد آقا خمینی نیز اشاره کرد و گفت: سید احمد خمینی خود را وقف انقلاب و امام کرده بود در این رابطه همین جمله حضرت امام راحل کافی است که فرمودند تو شب و روزت را وقف کرده ای و برای اسلام و انقلاب کار می کنی.

وی افزود: ایشان بازوی پر توان و مشاوری خبره و امین رهبر کبیر انقلاب بود و کاملا مطیع ولایت فقیه بود برای دنیا اهمیتی قائل نبود و از خود ستایی به شدت پرهیز می کرد.

حجت الاسلامموسوی ادامه داد: یکی از خصوصیات بارز مرحوم یادگار امام ولایتمداری ایشان است همچنانکه در زمان حیات پدر، وفادار به امام و انقلاب و ولایت فقیه بود، پس از رحلت امام(ره) در ۱۴ خرداد ۶۸ و انتخاب حضرت آیت الله العظمی خامنه‏ای عزیز (حفظه الله) از سوی خبرگان ملت به‏عنوان رهبر، همواره پشتیبان و مدافع رهبر بود و امر و فرمان رهبر را امر و فرمان امام می‏دانست ایشان درباره حضرت آیت‏الله خامنه‏ای می‏گوید: امروز اگر توجه دنیا معطوف به کشور ما است بدین دلیل است که پرچم مبارزه با استکبار همانند زمان حضرت امام در اهتزاز است. امروز رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه‏ای از همان آرمان‏هایی دفاع می‏کنند که امام دفاع می‏کردند، زیرا اگر ذره‏ای بر خلاف جهت امام حرکت داشتیم، برخورد دنیا با انقلاب اسلامی تا این حد قهرآمیز نبود..»

وی افزود: در بخشی از وصیت نامه یادگار امام نسبت به فرزندان خود چنین وصیت کردند: "به حسن و برادرانش این توصیه را می‏نمایم که همیشه سعی کنند در خط رهبری حرکت کنند و از آن منحرف نشوند که خیر دنیا و آخرت در آن است و بدانند که ایشان موفقیت اسلام و نظام و کشور را می‏خواهند و هرگز گرفتار تحلیل‏های گوناگون نشوند که دشمن در کمین است". انتهای پیام/

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *