گروه:سیاسی
ساعت :  ۱۲:۳۵ منتشرشده درتاریخ: ۱۳۹۷/۰۸/۲۸ شناسه خبر : ۸۸۳۰
یک کارشناس برجسته مسائل اطلاعاتی:
یک کارشناس برجسته مسائل اطلاعاتی در مصاحبه با الجزیره گفت تنها راه پیش رو سعودی‌ها این است که محمد بن‌سلمان را از ولیعهدی برکنار کنند.

به گزارش موج رسا; یک کارشناس برجسته مسائل اطلاعاتی در مصاحبه با شبکه الجزیره انگلیسی درباره قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی گفت تنها راه پیش رو سعودی‌ها این است که محمد بن سلمان را از ولیعهدی برکنار کنند.

 
باب آیرز در پاسخ به سوال مجری الجزیره درباره ارزیابی سازمان سیا مبنی بر اینکه جمال خاشقجی به دستور بن سلمان به قتل رسیده است، گفت: «تحلیل‌های سازمان سیا آن‌ها را به این نتیجه‌گیری رسانده است. من مطمنئم که بیشتر این اطلاعات را سرویس‌های اطلاعاتی ترکیه در اختیار آمریکا قرار داده‌اند. این نشان می‌دهد که آن‌ها در تمامی بخش‌های کنسولگری عربستان سیستم‌های شنود نصب کرده‌اند. آن‌ها تماس‌های تلفنی افراد را ضبط کرده‌اند. آن‌ها فعالیت‌های درون کنسولگری را ضبط کرده‌اند.»
 
وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری که پرسید: «ما می‌دانیم که آمریکا متحد عربستان و ترکیه است. آیا سیا هم متحد ترامپ است؟» گفت: «سیا نمی‌تواند متحد ترامپ باشد. این سازمان بخشی از دولت آمریکا است که اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند و پس از بررسی آن‌ها واقعیت‌ها را به دولت می‌گوید. مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که اعتبار این اطلاعات که بر اساس واقعیت‌ها هستند و بدون تعصب و به طور کامل در اختیار رئیس جمهور قرار گرفته‌اند از طرف وی (ترامپ) زیر سوال برده شده است. این چالشی است که سازمان سیا تاکنون با آن روبرو نبوده است. رئیس‌جمهور به طور مستقیم می‌گوید من به آنچه که شما می‌گویید اعتقادی ندارم. این موضوع سبب سرخوردگی جامعه اطلاعاتی می‌شود.»
 
سوال مجری شبکه پرسید: «آیا دونالد ترامپ برای رضایت برخی اعلام خواهد کرد که بن سلمان این کار را انجام نداده است؟»
 
این کارشناس در پاسخ گفت: «من اینگونه تصور نمی‌کنم. ولیعهد این کار را انجام داده است یا اینکه دستور انجام آن را صادر کرده است. هیچ حد میانه‌ای وجود ندارد. اگر او دستور قتل را صادر کرده باشد آنگاه مسئله این است که باید در برابر این اقدام وی چه کاری انجام داد. در این رابطه گزینه‌های زیادی وجود دارد. یکی از این گزینه‌ها قطع روابط با دولت عربستان سعودی خواهد بود. این موضوع بسیار مهمی است. هر آنچه که روی دهد بستگی به اقدام کنگره آمریکا خواهد داشت. جامعه اطلاعاتی آمریکا به خوبی آموزش دیده است که زمانی که تنش‌های سیاسی در کشور بالا می‌رود دهان خود را بسته نگه دارد. اما در این مورد جامعه اطلاعاتی آمریکا این کار را انجام نداده است. سنا و مجلس نمایندگان می‌توانند فشار زیادی بر رئیس جمهور ترامپ وارد کنند تا او بر عربستان فشار بیشتر وارد کند. ما می‌توانیم شاهد جلسات استماع قابل توجهی با حضور شاهدان درباره این موضوع باشیم. این موضوع ماه‌ها به طول خواهد انجامید. این موضوع سبب سرگردانی مقامات سعودی خواهد شد، زیرا آن‌ها نمی‌دانند که پاسخ آمریکا در آینده چه خواهد بود. شاید سعودی‌ها هم بگویند که ما نمی‌دانیم دقیقا ولیعهد چه کاری انجام داده است و، چون ما می‌خواهیم که روابط خوبی با دیگر کشور‌های جهان داشته باشیم ما قصد داریم که ولیعهد را سفیر کشور در مغولستان و یا یک کشور دیگر کنیم و فرد دیگری را جایگزین وی کنیم. اقدام مثبتی که سعودی‌ها می‌توانند انجام دهند یک راه یکطرفه است و آن این است که در این موضوع دخالت کنند.»
 
منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

ارسال نظر
1 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات