logo
امروز : سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۲
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/11/29 ] [ 5 جمادی الاول 1444 ]
شناسه خبر : ۸۲۲۴
اختصاصی موج رسا/

کلامی‌زنجانی: سیدالشهدا(ع) در هر عصری مسلم بن عقیل دارد/ شعر ‏‏"ای شمع حرم خانه قربانون اولوم عباس" ‏ همان کلام "بنفسی انت" امام است+عکس و فیلم

-کلامی‌زنجانی:-سیدالشهدا(ع)-در-هر-عصری-مسلم-بن-عقیل-دارد-شعر-‏‏"ای-شمع-حرم-خانه-قربانون-اولوم-عباس"-‏-همان-کلام-"بنفسی-انت"-امام-است+عکس-و-فیلم

 حاج‌ ولی‌الله کلامی زنجانی معتقد است که سیدالشهدا(ع) در هر عصری مسلم بن عقیل دارد و مقدمه امام شناسی همان مسلم شناسی است.

به گزارش موج رسا; استاد حاج ‌ولی‌الله کلامی زنجانی شاعر برجسته کشوری و مداح اهل بیت عصمت و طهارت است، در گذشته نام خانوادگی ایشان اجاقلو بوده که بعد از فوت پدربزرگ‌شان حاج‌ سید کلام اساتید تخلص وی را کلامی قرار دادند.

از نظر کلامی زنجانی هر نورانیتی که اشعار ایشان داشته و یا هر نوع موفقیت به عنایات اهل بیت(ع) و دعای مادرشان که سیده بودند، برمی‌گردد.

مادر حاج ولی‌الله کلامی زنجانی هم مادر شهید و هم خواهر شهید است، کلامی‌زنجانی در خانواده‌ای تربیت یافته که حدود 9 شهید منتسب به این خانواده است و آغاز جوانی استاد کلامی با پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همراه بوده است. در دوران دفاع مقدس برادر استاد کلامی ایشان را همراه خود به جبهه‌های حق علیه باطل برد، البته وی فعالیت‌های انقلابی خود را از زمان خدمت سربازی با سرودن اشعار حماسی، ضد استکباری و ضد سلطنتی آغاز کرد و حتی کار به دستگیری در این دوران نیز کشیده شد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اولین مجموعه اشعار استاد کلامی در سال 59 چاپ شد و اکنون چهل و دومین مجموعه اشعار این شاعر گرانقدر زنجانی زیرچاپ است.

کلامی زنجانی

استاد کلامی تعبیر زیبایی در خصوص اشعارش و همچنین جبهه و کربلا دارد، وی معتقد است که ما در اشعارمان یا از جبهه شروع کردیم و وارد کربلا شدیم یا از کربلا شروع کردیم و وارد جبهه مقاومت امروزیمان شدیم.

این استاد برجسته کشوری با حضور در دفتر پایگاه اطلاع‌رسانی موج رسا گفت‌وگوی خواندنی را با خبرنگاران این مجموعه داشت که زیر این گفت‌وگو را می‌خوانید:

موج رسا: استاد مقام معظم رهبری تعبیر زیبایی در خصوص حضرتعالی دارند و آن اینکه "کلامی را کلام از دل برآید" سرودن شعر را پیش اساتید فراگرفتید یا اینکه همه دلی بوده است؟

استاد کلامی زنجانی: خمیر مایه شاعری طبع است، به نظرم قریحه سرودن شعر یک نعمت الهی است و مهم این است که شخص این قریحه را کجا خرج می‌کند. بنده اساتید بزرگی نیز داشتم که از جمله آنها می‌توان به مرحوم منطقی‌زنجانی، مرحوم امیدی زنجانی، مرحوم رحیم منزوی و مرحوم عابد تبریزی اشاره کرد. البته بنده هرجا که در خدمت اساتید بودم سعی داشتم تا از آنها چیزی یاد بگیرم و باید بگویم که معلمین اصلی من اهل بیت(ع)، مادرم و برادر شهیدم بودند.

موج رسا: استاد کلامی زنجانی سوابقی در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دارند، کمی از این دوران برایمان بگویید.

استاد کلامی زنجانی: می‌خواهم صحبت در مورد این دوران را از اینجا شروع کنم که نام و نشان دلیل موفقیت و حقانیت فرد نیست، نمونه‌اش بنی صدر ملعون است. همه در ابتدا تصور دیگری از بنی صدر داشند اما برادر شهیدم همیشه می‌گفتند که این فرد مورد اعتماد امام نیست، بالاخره یک گردونه‌ای پیش آمد که کشور ما از گردنه خطر رها شد چرا که بنی صدر قصد داشت دو دستی انقلاب ما را تقدیم بیگانگان کند. از زمانی که برادرم مرا به جبهه برد این حضور خیلی به افزایش بصیرت من تاثیر داشت و بنده این را متوجه شدم که آنهایی که شانه به شانه رزمندگان بودند نور بصیرتی از جبهه به دلهایشان تابیده است.

این را باید بگویم که کسانی که شهید می‌شوند، برگزیده شدند و ما کسی را نداریم که شانسی شهید شده باشد. وقتی حالات شهدا را مطالعه می‌کنیم، آن موقع می‌فهمیم که شهادت چیزی نیست که به هرکس بدهند. بنده خدا را شکر می‌کنم که در محضر رزمندگان اسلام بودم و مدیرون بزرگواری این عزیزان هستم.

کلامی زنجانی

موج رسا: از اشعاری که در زمان دفاع مقدس داشتید برایمان بخوانید که در خاطرات شما ماندگار شده است.

استاد کلامی‌زنجانی: بنده اشعاری داشتم که بعد از عملیات خیبر سروده‌ام که از جمله آنها می‌توان به "ای شمع حرم خانه قربانون اولوم عباس" اشاره کرد، این شعر را اکنون حتی فارس زبانها هم می‌خوانند در حالی که در دوران دفاع مقدس سروده شده است.

موج‌رسا: چرا شعر ‏"ای شمع حرم خانه قربانون اولوم عباس" ‏ ماندگار شد؟

استاد کلامی زنجانی: این کلام، کلام من نیست و کلام معصوم است که فرمود "بنفسی انت..." قمر بنی هاشم در بصیرت، ایثار و وفا به مقامی رسید که امام زمانش گفت "جانم به فدای تو عباس" قرباننون الوم عباس یعنی بنفسی انت که کلام امام است. پس ما نباید مغرور شویم که این شعر کلام من است چرا که داده‌ها در کربلاست و ما فقط ابزار و وسیله‌ایم. این عنایت آقاست که سبب شده تا شعر ما تاثیرگذار شود.

موج‌رسا: خدمت در دستگاه اباعبدالله(ع) را از کدام هیئت‌ها آغاز کردید؟ چه کسی مشوق حضور شما در این عرصه بود؟

استاد کلامی‌زنجانی: پدر، مادر، پدربزرگ و برادرم مشوق اصلی من بودند، اولین جلسات حضور من به دوران نوجوانی و قبل از انقلاب توسط پدربزرگم آقا سیدکلام و پدرم حاج علی برمی‌گردد که بنده را به جلسات هیئت شبهای جمعه و عصر جمعه آقای شریعتی در مسجد منتسب به ایشان می‌بردند. در این مسجد حاج سیدسجاد فهری منبر می‌رفتند که فرزندنشان هم نماینده امام در سوریه بودند. آشنایی بنده با جلسات اهل بیت(ع) با روضه شروع شده است چرا که در ماه محرم خانه ما روضه بود و اتاق را تبدیل به حسینیه می‌کردند البته این را هم بگویم زمان تولد من روز اول محرم است یعنی در خانه‌ای و روزی متولد شدم که در آنجا روضه بوده است.

موج رسا: شعر از از چند سالگی شروع کردید؟

استاد کلامی‌زنجانی: در هفت سالگی نخستین شعرم را گفتم که کسی در آن زمان باورم نکرد این قریحه مغفول ماند تا اینکه در 13 سالگی شعری سرودم که دایی شهیدم آقا سیدابوالفضل آن را به اساتید نشان داد و با تشویق اساتید با دل باز وارد این عرصه شدم. بزرگان این عرصه همگی برگردن من حق دارند که از جمله آنها می‌توان به حاج آقای شریعتی، آیت‌الله العظمی سیدعزالدین حسینی زنجانی، حاج میرزا رحیم واسعی، آیت‌الله قائمی، آیت‌الله فقاحتی، آیت‌الله نجفی میرزایی اشاره کرد چرا که پدربزرگم با علما خیلی نشست و برخواست داشت و من هم مکبری علمای بزرگ را از زمان کودکی انجام داده‌ام.

موج رسا: تاریخ اسلام همه جوره مدیون امام حسین(ع) است، تفسیر شما از حرکت آن حضرت چیست؟

استاد کلامی زنجانی: ما در هر عصری حرکت سیدالشهدا(ع) را به عین می‌بینیم و اکنون نیز اگر ما دقت کنیم می‌توانیم بگوییم که در کدام جایگاه حرکت سیدالشهدا(ع) قرار داریم. سیدالشهدا(ع) در هر عصری مسلم بن عقیل دارد، در هر عصری و در هر دیاری ایشان فرستاده و نماینده دارند. کمی از مسلم بن عقیل بگویم که علی رغم استقبال از ایشان متاسفانه عوام فریبان مسیر استقبال کنندگان را کج کردند. در نتیجه بی بصیرتی یاران آن زمان اهل بیت(ع) بنی امیه موفق شدند تا عوام را بخرند و در نهایت مسلم تنها ماند و سر ولی خدا به بالای نیزه رفت و ضربه‌اش به اسلام ‌خورد.

نمی‌گویم که امام شناس باشیم اما اکنون نیز ما باید مسلم شناس باشیم چرا که مقدمه امام شناسی مسلم شناسی است. از وضعیت جامعه می‌توان تشخیص داد که نماینده امام کیست در شرایطی که ارتباطات زیاد شده است. اکنون فعالیت‌های شیطانی بیشتر از فعالیت مسیر حق است که باید به این موضوع توجه داشت.

 

گفت‌وگو از ملکناز نجفی 

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر