logo
امروز : سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۳۷
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2023/3/28 ] [ 6 رمضان 1444 ]
شناسه خبر : ۸۱۹۴
نگاهی به آخرین وضعیت اکران فیلم در زنجان؛

تنها سینمای زنجان میزبان "شعله ور" و "تنگه ابوقریب"/ به ازای هر پنج هزار زنجانی فقط یک صندلی سینما

تنها-سینمای-زنجان-میزبان-"شعله-ور"-و-"تنگه-ابوقریب"-به-ازای-هر-پنج-هزار-زنجانی-فقط-یک-صندلی-سینما

دو فیلم سینمایی "شعله ور" و "تنگه ابوقریب" در سینما بهمن زنجان این روزها در حال اکران است.

به گزارش موج رسا; در حال حاضر فیلم شعله ور در سانس های 15:15 و 21 در تنها سینمای شهر زنجان در حال اکران است.

همچنین فیلم  تنگه ابوقریب در سانس های 13:30، 17 و 18:45 دقیقه به نمایش در آمده است

شعله‌ور فیلمی به کارگردانی حمید نعمت‌الله، تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی و نویسندگی هادی مقدم‌دوست و حمید نعمت‌الله محصول سال ۱۳۹۵ است.

این فیلم داستان زندگی مردی را روایت می‌کند که احساس می‌کند «عددی نشده» است و این احساس او همه‌ی زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

امین حیایی، دارا حیایی، زری خوشکام، بهمن پرورش، فرید قبادی، مژگان صابری و پانته‌آ مهدی نیا بازیگران این فیلم هستند.

همچنین تنگه ابوقریب فیلمی به نویسندگی و کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان و محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج در سال ۱۳۹۶ است.

نخستین نمایش این فیلم در جشنواره فیلم فجربود. این فیلم یکی از ۳ فیلمی است که سازمان اوج در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و در کنار فیلم‌های به وقت شام و سوء تفاهم اکران شده است.

 فیلم روایتی است از دفاع گردان عمار یاسر لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله در برابر لشکرکشی رژیم بعث به فکه و شرهانی در روزهای پایانی جنگ.

فیلم سینمایی تنگه ابوقریب از اواسط شهریور سال ۹۶ آغاز شد. بعد از اتمام نگارش فیلمنامه، کار انتخاب عوامل پشت دوربین آغاز شد و بر این اساس عوامل زیر به تنگه ابوقریب پیوستند.

گفتنی است،سینما به عنوان ابزاری قدرتمند برای انتقال فرهنگ محسوب می شود که می تواند سهم بسزایی در پرورش ارزش های دینی، اسلامی و انسانی در جامعه داشته باشد.

هرچند سینما در سال های گذشته با فراز و فرودهایی همراه بود اما به عنوان سینمایی که چارچوب هایش تعریف شده و مشخص است، در میان مردم ما همواره جایگاه خودش را داشته و دارد.   تولیدکنندگان فیلم های ایرانی نیز تلاش می کنند تا فیلم های خود را منطبق با ارزش های اسلامی و ایرانی تولید کنند. آثاری که می تواند نظر منتقدان و روشنفکران را به خود جلب و سینمای ایران را در سطح جشنواره های جهانی مطرح کند.

در حال حاضر سینما دارای سابقه 118 ساله سینما در کشور است و در سال های گذشته که نظام های خبری به این گستردگی و سرعت نبود، سینما یک وسیله ارتباطی هم به شمار می رفت و فیلم های خبری نقش مهمی در دنیای ارتباطات داشتند. به همین دلیل اطلاع رسانی و آموزش را هم به جنبه های سرگرم کننده آن اضافه می کنیم.

اما همه اینها در قالب هنر شکل می گیرد. افراد با توجه به میزان تاثیرگذاری غیر مستقیم سینما بر سرنوشت خود و شکل دادن به دنیای خودشان آن را دوست دارند. بنابراین قابلیت های زیبایی شناسانه بصری سینما سبب شده تا سینما بیش از هر رسانه دیگری موثر باشد.  

در حال حاضر سینمای ایران جایگاه والایی در دنیا دارد و به طور تقریبی جزو 20 کشوری محسوب می شود که صنعت سینما در آن فعال است. فیلم هایی تولیدی که به وسیله مردم کشورهای دیگر دیده می شود و ایران وارد کننده صرف نیست. سینمای ایران سالاانه حدود 100 اثر سینمایی تولید می کند که اکران می شوند و 25 میلیون تن به سینما رفته و فیلم را تماشا می کنند.   سینما بهمن زنجان پس از تخریب دو سالن قدیمی یاسمن و قدس، تنها سالن باقی مانده سینما در زنجان است.

این سالن با ظرفیت 231 نفری این سالن، در حال حاضر به ازای هر پنجاه هزار نفر تنها یک صندلی سینما در زنجان وجود دارد.

در سالیان گذشته دو سینمای زنجان با قدمت 50 ساله با وعده ساخت پردیس سینمایی در یک شب تخریب شد و امروز پس از گذشت چند سال به خاطر کمبود بوجه، ساخت این پردیس به نتیجه‌ای نرسیده است.

تنها سالن فعال در استان زنجان که پیش از این پنج سالن سینما داشته، سینما بهمن واقع در شهرستان زنجان است که 231 نفر ظرفیت دارد، آن‌هم در حالی که جمعیت این استان به یک میلیون و هشتاد هزار نفر می‌رسد و در دیگر شهرستان‌های استان نیز سالنی وجود ندارد.

از سوی دیگر نیز یکی از مسئولان ارشاد زنجان گفته است که ارشاد پولی برای ساخت سینمای جدید ندارد و «به همین دلیل از بخش خصوصی دعوت به همکاری شده است.» ساخت سینمایی مخصوص به هنر و تجربه در فرهنگسرای کوثر است که تنها به 130 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد. تا کنون محقق نشده است.

 ناصر مقدم مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان تخریب 700 صندلی سینما در زنجان را جفای بزرگی در حق سینما عنوان کرد و گفت: اگر بتوانیم این صندلی‌ها را احیا کنیم باز هم نمی‌توانیم هویت تاریخی این محل را بازگردانیم.

وی از ورود بخش خصوصی به ساخت سینما در زنجان نیز یاد کرده و گفت: ساختمان اولین سینما توسط بخش خصوصی در شهرک کارمندان ساخته شده و در حال تجهیز است که ظرفیت ٢٥٠ صندلی داشته و امیدواریم به بهره‌برداری برسد.

گفتنی است، استفاده از مجتمع‌های فرهنگی و هنری شهرستان‌ها به عنوان سالن سینما از سیاست های دولت برای افزایش تعداد سینماها است که این طرح در قالب "سینما سلام" اجرا شد که اولین سالن در شهرستان خدابنده افتتاح شده و سینماهای ابهر، خرمده و طارم نیز تا تا کنون بهره برداری نشده اند.//ن

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر