logo
امروز : جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۶
امام علی(ع):زاهد در دنیا کسی است که حرام بر صبرش غلبه نکند، و حلال از شکرش باز ندارد(تحف العقول : ص 200 )
[ 2020/8/7 ] [ 17 ذو الحجة 1441 ]
شناسه خبر : ۷۵۴۷

مصرف آب در بخش کشاورزی باید مدیریت شود/ بیش از 90 درصد مصرف آب کشور در بخش کشاورزی است

مصرف-آب-در-بخش-کشاورزی-باید-مدیریت-شود-بیش-از-90-درصد-مصرف-آب-کشور-در-بخش-کشاورزی-است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان گفت: بیشترین میزان مصرف آب کشور در زمینه کشاورزی و آبیاری است که با این وجود انتظار می رود اتفاق مهم برای عبور از بحران آب در بخش کشاورزی اتفاق بیفتد.

علیرضا جزء قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; اظهار کرد: بیش از 90 درصد مصرف آب کشور در بخش کشاورزی است و این در حالی است که  بخش صنعت 4 درصد و شرب تنها 6 درصد مصرف آب شیرین کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با تشریح چگونگی عبور از بحران کم آبی گفت: یکی از کارآمدترین روش های سازگاری با کم آبی بازچرخانی آن است که با استفاده از صنعت بازچرخانی آب می توان مصرف مورد نیاز صنعت را تامین و از مصرف بی رویه آب پاک در این بخش جلوگیری کرد.

مدیرعامل شرکت آبفای استان زنجان با اشاره به اینکه هم اکنون ظرفیت استفاده از 10 میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده در استان وجود دارد گفت: شرکت آب و فاضلاب آمادگی دارد بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز در بخش های مختلف صنعت را با پساب تولیدی در تصفیه خانه های زنجان و ابهر تامین کند.

جزء قاسمی تصریح کرد: میزان پساب خروجی تصفیه خانه‌های فاضلاب استان زنجان در افق طرح 30 میلیون متر مکعب خواهد بود که منبع بسیار خوب و قابل اتکایی برای تامین آب مورد نیاز صنعت و حتی بخشی از کشاورزی خواهد بود.

وی تحقق نگاه اقتصادی به آب به عنوان یک کالای ارزشمند را از دیگر راهکارهای موثر در کاهش مصرف آب دانست و گفت: در حال حاضر آب مصرفی مشترکین با قیمت تمام شده 1000 تومان به قیمت حدود 400 تومان به فروش می رسد که همین امر موجب شده است تا مردم قدر نعمت حیاتی آب را ندانسته و در مصرف آن سهل انگاری صورت پذیرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان افزود: با توجه به شکاف بالای بین قیمت تمام شده آب و قیمت فروش آن برای شرکت آب و فاضلاب فشار مضاعفی به این شرکت وارد می گردد که میتوان با واقعی سازی قیمت آب این مشکلات را حل نمود.

وی با درخواست از مردم برای کاهش مصرف آب گفت: تنها در زمان استحمام با 5 دقیقه کاهش بیش از 30 لیتر آب کمتر مصرف خواهد شد لذا مردم می توانند با مصرف بهینه شرکت آب و فاضلاب را در تامین آب مورد نیاز برای سایر شهروندان نیز یاری کنند.

//ع

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *