logo
امروز : شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
پیامبر اکرم (ص): رجب ماه بارش رحمت الهى است. خداوند در اين ماه رحمت خود را بربندگانش فرو مى ريزد.
[ 2021/3/6 ] [ 22 رجب 1442 ]
شناسه خبر : ۷۴۲۲
مدیرکل بهزیستی استان زنجان:

40 درصد مردم استان زنجان تحت پوشش پیشگیری از اعتیاد قرار گرفتند

40-درصد-مردم-استان-زنجان-تحت-پوشش-پیشگیری-از-اعتیاد-قرار-گرفتند

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه بهزیستی با ورود جدی در حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد نقش مهمی در کاهش اعتیاد و آسیب های اجتماعی دارد گفت: 40 درصد مردم استان زنجان تحت پوشش پیشگیری از اعتیاد قرار گرفتند.

به گزارش موج رسا; محمد محمدی با اشاره به اینکه در سطح نخست پیشگیری تدابیری برای جلوگیری از مصرف مواد یا به تأخیر انداختن سن آغاز آن اتخاذ می‌شود، اظهار کرد: برنامه‌های اجتماع محور در سه حوزه شامل محیط‌های کاری، محیط‌های آموزشی و محلات شهری و روستایی اجرا می‌شود.

وی افزود: شیوه اجتماع محوررویکردی است در پیشگیری که در آن به نقش عوامل محیطی و اجتماعی در کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی مردم توجه می شود که بر اساس مدل محیطی اجتماعی و مداخله کامل و مؤثر ذی‌نفعان در یک اجتماع کوچک و یا community است که در آن اعضاء برای ارتقاء شرایط خود، به عمل اجتماعی مطابق وبرنامه‌ریزی‌های محلی اقدام می‌نمایند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مراکز درمان و بازتوانی سرپایی معتادین تحت نظارت بهزیستی استان زنجان به منظور کمک به بیماران مبتلا که قصد ترک و درمان را دارند ایجاد شده و بیماران با مراجعه به این مراکز تحت درمان های دارویی و سم زدایی و متعاقب آن برنامه های خانواده درمانی و گروه درمانی قرار می گیرند.

محمدی با بیان اینکه در سال گذشته نزدیک به 448 هزار نفر از برنامه های پیشگیری اجتماع محور بهره مند شدند تصریح کرد: سازمان بهزیستی به عنوان بازوی توانمند رفاه اجتماعی با برنامه های گوناگون در صدد افزایش نقش و مشارکت مردم در رفاه و سلامت خود از طریق تشکیل تیمهای اجتماع محور می باشد.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه درمانهای ارائه شده درمراکز سرپایی درمان اعتیاد شامل درمانهای دارویی ، سم زدایی ، درمانهای غیر داروئی و مددکاری اجتماعی است یادآور شد: در در مانهای غیر دارویی مشاوره فردی ، گروه درمانی و آموزش گروهی خانواده انجام می گیرد و پیگیریهای اشتغال زایی بوسیله مددکار اجتماعی بصورت تلفنی یا در مراکز سرپایی دولتی و غیر دولتی انجام می شود.

وی گفت: در حال حاضر 27 مرکز بازتوانی و بهبودی معتادین تحت نظارت بهزیستی استان زنجان فعالیت می نمانید که از این تعداد 13 مرکز اقامتی ، 13 مرکز سرپایی و1 مرکز کاهش گذری آسیب در حال ارائه خدمات درمانی به معتادین است.

گفتنی است مراکز بازتوانی و بهبودی معتادین توسط اشخاص حقیقی، تشکل‌ها و سازمان‌ها اداره می‌شود و با کسب مجوز از سازمان بهزیستی معتادین 30 تا 90 روز در این محل‌ها جهت ترک اعتیاد اقامت می‌نمایند

//س

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *