logo
امروز : یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
پیامبر اکرم (ص): رجب ماه بارش رحمت الهى است. خداوند در اين ماه رحمت خود را بربندگانش فرو مى ريزد.
[ 2021/3/7 ] [ 23 رجب 1442 ]
شناسه خبر : ۷۳۵۵
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان مطرح کرد؛

نرخ 13 درصدی مشارکت اقتصادی بانوان زنجانی/ضرورت استفاده از ظرفیت زنان در پست های مدیریتی

نرخ-13-درصدی-مشارکت-اقتصادی-بانوان-زنجانی-ضرورت-استفاده-از-ظرفیت-زنان-در-پست-های-مدیریتی

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان گفت: نرخ مشارکت اقتصادی زنان بین 15 تا 29 سال  در زنجان 13.1 درصد است که این رقم نسبت به میانگین کشوری پایین است.

ماهرخ بلوری در گفت و گو با خبرنگارموج رسا; اظهار داشت: هرگونه تصمیم گیری،ارائه راهبرد و برنامه برای حل مسائل، رفع نیازها و بهبود وضعیت نیازمند دسترسی و اطلاع رسانی تصمیم گیران و برنامه ریزان از جامعه هدف است.

وی با اشاره به جمعیت استان زنجان بنا بر آمار سال 95، افزود: بر اساس این آمار استان زنجان دارای یک میلیون و 57 هزار و 461 نفر جمعیت است که نسبت جمعیت زنان به مردان 49.45 درصد است.

این مسئول خاطرنشان کرد: 23.6 درصد جمعیت زنان در سن 0تا 14 ساله و 69.4 درصد در سن 15 تا 64 و 7.1 درصد بالای 65 سال هستند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان متوسط  بعد خانوار استان زنجان را  3.3 درصد عنوان کرد و گفت: این آمار در کشور نیز همین میزان است.

بلوری با بیان اینکه نسبت سرپرست خانوار در استان زنجان 89.2 درصد مردان و 10.8 درصد زنان است،گفت:  این آمار در کشور 12.7 درصد است.

وی نرخ مشارکت اقتصادی زنان بین 15 تا 29 سال را در زنجان 13.1 درصد عنوان کرد و افزود: این نرخ در سطح کشور 14 درصد است.

این مسئول خاطرنشان کرد: نسبت طلاق به هر 100 ازدواج 22.4 درصد است

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان ادامه داد:بر اساس ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا، کلیه دستگاه های اجرائی موظف هستنند به منظور تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در آن، استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در همه عرصه‌ها، توجه ویژه به نقش سازنده آنان و نیز بهره‌مندی جامعه از سرمایه انسانی ایشان در فرآیند توسعه پایدار و متوازن با سازماندهی و تقویت جایگاه سازمانی امور زنان و خانواده در دستگاه، نسبت به اعمال رویکرد عدالت جنسیتی بر مبنای اصول اسلامی در سیاست‌ها، برنامه‌ها و طرح های خود بلوری افزود: همچنین بر اساس تبصره 2 این ماده نحوه اعمال، سازوکارهای نظارت و پایش شاخص ها و وظایف و الزامات دستگاه های اجرائی برای ارتقای شاخص های مذکور آیین نامه اجرایی آن به پیشنهاد مشترک ریاست جمهوری (معاونت امور زنان و خانواده)، سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی کشور و با همکاری سایر دستگاه های اجرائی ذی‌ربط در چهارچوب قوانین مربوطه، شش‌ماه پس از لازم‌الاجراء شدن این قانون به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

وی گفت: پیش بینی شده است که 5صدم درصد اعتبارات هزینه ای استان ها به امور بانوان و فعالیت های حوزه زنان اختصاص یابد.

این مسئول با بیان اینکه تعدادی طرح در دستور کار است که پس از بررسی در کارگروه مطرح می شود، افزود: انتظار می رود در حوزه پیشگیری و آسیب های اجتماعی نیز طرح هایی به این اداره کل ارائه شود.

وی با اشاره به برگزاری مراسم تجلیل از مادران نمونه در سال جاری،گفت: این جشنواره با همکاری بنیاد فرهنگی بین الملل مادر برگزار می شود.

این مسئول از رصد عملکرد دستگاه های اجرایی توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری خبرداد و گفت: استفاده از ظرفیت بانوان در پست های مدیریتی از دیگر تاکیدات در این زمینه است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان با اشاره به مکاتبات این اداره کل با 100 دستگاه اجرایی استان در خصوص بکارگیری زنان در پست های مدیریتی، افزود: 14 دستگاه پاسخی نداده اند.

بلوری بیان داشت: مجموع کل پست های پرسنل رسمی و پیمانی 76 دستگاه 58.9 درصد برای مردان و 41.9 درصد برای بانوان است.

وی افزود: از  2 هزار و 800 پست مدیریتی در استان زنجان 348 نفر معادل 12.25 درصد مربوط به بانوان است.//ن

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *