logo
امروز : سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۴:۱۹
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2023/3/28 ] [ 6 رمضان 1444 ]
شناسه خبر : ۷۳۵۴
نگاهی به وضعیت نمایش فیلم ها در زنجان؛

یک صندلی سینما برای هر 5 هزار نفر در زنجان

یک-صندلی-سینما-برای-هر-5-هزار-نفر-در-زنجان

در حال حاضر تنها یک سینما در زنجان فعال است که با توجه به تعداد صندلی های موجود این سینما می توان گفت برای هر 5 هزار نفر زنجانی تنها یک صندلی موجود است.

به گزارش موج رسا;سینما به عنوان ابزاری قدرتمند برای انتقال فرهنگ محسوب می شود که می تواند سهم بسزایی در پرورش ارزش های دینی، اسلامی و انسانی در جامعه داشته باشد.

هرچند سینما در سال های گذشته با فراز و فرودهایی همراه بود اما به عنوان سینمایی که چارچوب هایش تعریف شده و مشخص است، در میان مردم ما همواره جایگاه خودش را داشته و دارد.   تولیدکنندگان فیلم های ایرانی نیز تلاش می کنند تا فیلم های خود را منطبق با ارزش های اسلامی و ایرانی تولید کنند. آثاری که می تواند نظر منتقدان و روشنفکران را به خود جلب و سینمای ایران را در سطح جشنواره های جهانی مطرح کند.

در حال حاضر سینما دارای سابقه 118 ساله سینما در کشور است و در سال های گذشته که نظام های خبری به این گستردگی و سرعت نبود، سینما یک وسیله ارتباطی هم به شمار می رفت و فیلم های خبری نقش مهمی در دنیای ارتباطات داشتند. به همین دلیل اطلاع رسانی و آموزش را هم به جنبه های سرگرم کننده آن اضافه می کنیم.

اما همه اینها در قالب هنر شکل می گیرد. افراد با توجه به میزان تاثیرگذاری غیر مستقیم سینما بر سرنوشت خود و شکل دادن به دنیای خودشان آن را دوست دارند. بنابراین قابلیت های زیبایی شناسانه بصری سینما سبب شده تا سینما بیش از هر رسانه دیگری موثر باشد.  

در حال حاضر سینمای ایران جایگاه والایی در دنیا دارد و به طور تقریبی جزو 20 کشوری محسوب می شود که صنعت سینما در آن فعال است. فیلم هایی تولیدی که به وسیله مردم کشورهای دیگر دیده می شود و ایران وارد کننده صرف نیست. سینمای ایران سالاانه حدود 100 اثر سینمایی تولید می کند که اکران می شوند و 25 میلیون تن به سینما رفته و فیلم را تماشا می کنند.  

 سینما بهمن زنجان پس از تخریب دو سالن قدیمی یاسمن و قدس، تنها سالن باقی مانده سینما در زنجان است.

این سالن با ظرفیت 231 نفری این سالن، در حال حاضر به ازای هر پنج هزار نفر تنها یک صندلی سینما در زنجان وجود دارد.

در سالیان گذشته دو سینمای زنجان با قدمت 50 ساله با وعده ساخت پردیس سینمایی در یک شب تخریب شد و امروز پس از گذشت چند سال به خاطر کمبود بوجه، ساخت این پردیس به نتیجه‌ای نرسیده است.

تنها سالن فعال در استان زنجان که پیش از این پنج سالن سینما داشته، سینما بهمن واقع در شهرستان زنجان است که 231 نفر ظرفیت دارد، آن‌هم در حالی که جمعیت این استان به یک میلیون و هشتاد هزار نفر می‌رسد و در دیگر شهرستان‌های استان نیز سالنی وجود ندارد.

از سوی دیگر نیز یکی از مسئولان ارشاد زنجان گفته است که ارشاد پولی برای ساخت سینمای جدید ندارد و «به همین دلیل از بخش خصوصی دعوت به همکاری شده است.» ساخت سینمایی مخصوص به هنر و تجربه در فرهنگسرای کوثر است که تنها به 130 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد. تا کنون محقق نشده است.

 ناصر مقدم مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان تخریب 700 صندلی سینما در زنجان را جفای بزرگی در حق سینما عنوان کرد و گفت: اگر بتوانیم این صندلی‌ها را احیا کنیم باز هم نمی‌توانیم هویت تاریخی این محل را بازگردانیم.

وی از ورود بخش خصوصی به ساخت سینما در زنجان نیز یاد کرده و گفت: ساختمان اولین سینما توسط بخش خصوصی در شهرک کارمندان ساخته شده و در حال تجهیز است که ظرفیت ٢٥٠ صندلی داشته و امیدواریم به بهره‌برداری برسد.

گفتنی است، استفاده از مجتمع‌های فرهنگی و هنری شهرستان‌ها به عنوان سالن سینما از سیاست های دولت برای افزایش تعداد سینماها است که این طرح در قالب "سینما سلام" اجرا شد که اولین سالن در شهرستان خدابنده افتتاح شده و سینماهای ابهر، خرمده و طارم نیز تا تا کنون بهره برداری نشده اند.

ملک ناز نجفی

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر