logo
امروز : دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
پیامبر اکرم(ص): ماه مبارک رمضان ابتدایش رحمت و میانه‏ اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم است. (بحار الانوار، ج 93، ص 342)
[ 2021/4/19 ] [ 6 رمضان 1442 ]
شناسه خبر : ۶۹۱۰
وقتی توجه به کیفیت جواب می دهد؛

افزایش 12 درصدی میزان صادرات فرش زنجان

افزایش-12-درصدی-میزان-صادرات-فرش-زنجان

در سال گذشته میزان صادرات فرش استان زنجان با افزایش 12 درصدی مواجه بود که این امر نشان دهنده کیفیت این کالای ایرانی است.

به گزارش موج رسا; یكی از صنایع دستی بومی كه در استان زنجان رونق فراوان دارد، صنعت فرش‌ بافی است. تولیدات این صنعت كه دست‌ اندركاران و نیروی كارگر آن را زنان تشكیل می‌دهند، در تمام ایران از شهرت خاصی برخوردار است.
مرغوب‌‌ ترین فرش‌های زنجان در محلی به نام «بیدگینه» بافته می‌شوند. این فرش‌ ها با ظرافت و دقت تمام بافته می‌شوند و امروزه از كالاهای صادراتی‌ اند.

 رنگ پشم این فرش‌ ها كه عموماً توسط بافندگان، رنگرزی می‌شود، از ثبات قابل‌ توجهی برخوردار است. این فرش‌ ها بسیار ریزبافت هستند؛ به طوری كه گاه در 5.6 سانتی‌ متر مربع از آن‌ها، ۸۰ تار و ۴۰ گره وجود دارد و تار آن‌ ها از نخ‌ های شش ‌تاری كه نازك و مقاوم‌ اند،‌ تشكیل می‌شود.

نقشه بافته‌ های این منطقه عموماً به طرح‌ های لچك و ترنج معروف‌ اند كه از خط‌ های اسلیمی اقتباس شده و بدون طرح مكتوب بر روی قالی‌ ها پیاده می‌شود. زمینه این فرش‌ ها عموماً قرمزرنگ است.
بافته‌‌ های درجه یك،‌ مهم‌ ترین صادرات شهرستان زنجان را تشكیل می‌دهند و در كشور آلمان از شهرت خاصی برخوردارند. فرش‌ های درجه‌ دوم و سوم شامل فرش‌ های معروف جلیل‌ آباد، هوپا، بوغداكندی و شهر زنجان با طرح‌ های لچك و ترنج، ریزماهی با زمینه‌های قرمز و سیاه بافته می‌شوند. این فرش‌ها عموماً در هر 5.6 سانتی‌متری مترمربع، ۲۰ تا ۴۰ گره دارند.
ابزارآلات این صنعت بیش‌تر توسط بافندگان و تهیه‌ كنندگان آن ساخته و پرداخته می‌شود.

"سیدمحسن جعفری" مدیر اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در این زمینه معتقد است، کیفیت فرش دستباف استان زنجان بسیار ارزشمند و بی‌نظیر است.

وی افزود: طبیعی بودن مواد پشم و ابریشم و رنگ مورد استفاده در تولیدات فرش، زنجان باعث افزایش کیفیت این فرش‌ها می‌شود .

مدیر اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه میزان صادرات فرش دستباف با مبدا تولید استان زنجان در اسفند ماه سال گذشته برابر با یک میلیون و ۶۲۶ هزار و ۲۰۰ دلار بوده است،خاطرنشان کرد: در سال گذشته صادرات فرش دستباف با افزایش ۱۲ درصدی به ۱۲ میلیون و ۹۲۱ هزار دلار رسیده و نیز ارزش ریالی این صادرات ۴۰۴ میلیارد دلار بوده است.

این مسئول افزود: طی سال گذشته ۲۰۱ نفر برای بیمه قالی‌بافی به سازمان اجتماعی استان زنجان معرفی شدند.

جعفری با اشاره به اینکه در مجموع بیش از ۷ هزار قالی‌باف در استان زنجان بیمه تامین اجتماعی هستند،ادامه داد: براساس هدف‌گذاری، تعداد بیمه‌شدگان قالی‌باف در استان به ۲۰ هزار نفر می رسد. 

وی افزود: کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، آلمان، کانادا، روسیه، لبنان، ایتالیا مقصد فرش‌های استان زنجان هستند و ۹۰ درصد فرش دستباف تولیدی زنجان به نام سایر استان‌ها صادر می‌شود.//ن

 

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *