logo
امروز : دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
پیامبر اکرم(ص): ماه مبارک رمضان ابتدایش رحمت و میانه‏ اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم است. (بحار الانوار، ج 93، ص 342)
[ 2021/4/19 ] [ 6 رمضان 1442 ]
شناسه خبر : ۶۷۴۱
فرماندار زنجان در گفت‌وگو با موج رسا:

سرما به محصولات زراعی و باغی شهرستان زنجان بیش از 198 میلیارد تومان خسارت زد/ تعداد زیادی از کشاورزان محصولات خود را بیمه نکردند

سرما-به-محصولات-زراعی-و-باغی-شهرستان-زنجان-بیش-از-198-میلیارد-تومان-خسارت-زد-تعداد-زیادی-از-کشاورزان-محصولات-خود-را-بیمه-نکردند

فرماندار زنجان گفت: سرما به محصولات زراعی و باغی شهرستان زنجان بیش از 198 میلیارد تومان خسارت زد.

رضا عسگری در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به سرمازدگی‌های اخیر اظهار کرد: ما یک دل نگرانی جدی در این زمینه داریم، متاسفانه تعداد زیادی از کشاورزان محصولات خود را بیمه نکرده بودند.

وی با بیان اینکه باغداران و کشاورزان ما شرایط سختی دارند، ابراز کرد: در بخش زراعی در محصول گندم حدود 15 درصد خسارت به مزارع شهرستان زنجان وارد شده که حدود 97 میلیارد و 500 میلیون ریال خسارت برآورد شده است.

فرماندار شهرستان زنجان با بیان اینکه در محصول جو 10 درصد یخ زدگی و خسارت داشتیم، عنوان کرد: این 10 درصد حدود 11 میلیارد و 550 میلیون ریال برآورد شده است.

وی با اشاره به اینکه در مزارع کلزا 40 درصد خسارت داشتیم، افزود: 6 میلیارد و 156 میلیون ریال برای محصول کلزا برآورد خسارت شده است.

عسگری با بیان اینکه در محصول گلرنگ 30 درصد خسارت داشتیم که یک میلیارد 215 میلیون ریال برآورد شده است، خاطرنشان کرد: در حبوبات 10 درصد خسارت پیش بینی شده که برآورد ریالی آن 16 میلیارد و 900 میلیون ریال است.

وی بیان کرد: کل محصولات زراعی ما که دچار خسارت شدند از لحاظ ریالی بالغ بر 132 میلیارد و 921 میلیون ریال است.

فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به اینکه در محصولات باغی انگور 80 درصد دچار خسارت شده است، اظهار کرد: 194 میلیارد و 400 میلیون ریال برای باغات انگور شهرستان زنجان برآورد خسارت شده است.

وی با بیان اینکه در باغات سیب و دانه‌دارها 50 درصد خسارت پیش بینی شده است، ابراز کرد: 380 میلیارد و 430 میلیون ریال به این باغات سیب خسارت وارد شده است.

عسگری با اشاره به اینکه خسارت وارد شده به محصول بادام 85 درصد است، گفت: عدد ریالی خسارت 148 میلیارد و 650 میلیون ریال برآورد شده است.

وی با بیان اینکه در محصولات هسته‌دار مانند هلو، شلیل و غیره 75 درصد خسارت برآورد شده است، عنوان کرد: 321 میلیارد و 750 میلیون ریال خسارتی است که به این محصولات وارد شده است.

فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به اینکه به باغات گردو در شهرستان زنجان بیش از 90 درصد خسارت وارد شده است، بیان کرد: 810 میلیارد ریال برای باغات گردو برآورد خسارت شده است.

وی با بیان اینکه به کل محصولات باغی شهرستان 1855 میلیارد و 330 میلیون ریال خسارت وارد شده است، افزود: به کل محصولات زراعی و باغی شهرستان زنجان 1988 میلیارد و 211 میلیون ریال خسارت وارد شده است.

عسگری با اشاره به اینکه تعداد زیادی از کشاورزان محصولات خودشان را بیمه نکرده بودند، خاطرنشان کرد: عدم بیمه موضوعی است که خود کشاورزان باید ورود پیدا می‌کردند و بخشی از کارها نیز به تعاملات بیمه و صندوق‌ها برمی‌گردد که مسئولان جهاد کشاورزی و مراکز خدمات کشاورزی باید برای سالهای آینده فکری برای این موضوع بکنند.

وی با تاکید بر اینکه کوتاهی کشاورزان سبب شده تا بخشی اعظمی از این محصولات مشمول بیمه نشوند، تصریح کرد: متاسفانه این شرایط امسال در بخش کشاورزی ما حاکم شده است، مدیریت بحران کارش را آغاز کرده و فرمهای مربوط به خسارت روستا به روستا تکمیل می‌شود.

//س

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *