logo
امروز : پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹
پیامبر اکرم (ص): رجب ماه بارش رحمت الهى است. خداوند در اين ماه رحمت خود را بربندگانش فرو مى ريزد.
[ 2021/2/25 ] [ 13 رجب 1442 ]
شناسه خبر : ۴۸۳۵
به همت میراث فرهنگی زنجان انجام می شود؛

مرمت خانه حکیمیان زنجان به روایت تصویر/خانه پزشک زنجانی تاریخی شد

مرمت-خانه-حکیمیان-زنجان-به-روایت-تصویر-خانه-پزشک-زنجانی-تاریخی-شد

خانه حکیمیان زنجان که به عنوان بزرگترین خانه تاریخی زنجان است در حال مرمت برای تبدیل شدن به موزه است.

به گزارش موج رسا; یکی از خانه های تاریخی شهر زنجان که در محله حق وردی از محلات قدیم زنجان قرار دارد خانه حکیمیان است که قدمت آن به اواخر دوره قاجار می رسد و سال گذشته به موجب تفاهم نامه بین اداره کل راه و شهرسازی و اداره کل میراث فرهنگی این خانه در قبال مرمت و احیاء به مدت 10 سال به میراث فرهنگی استان برای کاربری گردشگری و فرهنگی واگذار شده است.

این خانه تاریخی متعلق به ادیب عزیزالله حکیمیان است و بنا به بررسی ها و اطلاعات بدست آمده وی پزشک طب سنتی بوده است و گفته می شود اجدادش از شاگردان ابن سینا پزشک شهیر شرق زمین بوده است.

خانه تاریخی حکیمیان، با مساحت 1300 متر در آینده به یکی از مکان های دیدنی استان زنجان تبدیل خواهد شد،بنا بر مفاد تفاهم نامه، اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان با ثبت این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی، موافقت کرده است.

 مديركل ميراث فرهنگي زنجان در گفت و گو با خبرنگار موج رسا با اشاره به ثبت این اثر در فهرست آثار ملی،گفت: خانه حكيميان پس از طي تشريفات قانوني در فهرست آثار ملي ثبت شد.

يحيي رحمتي ادامه داد: در اجراي بند (ج) ماده واحده قانون تشكيل سازمان ميراث فرهنگي كشور مصوب در سال 1364 مجلس شوراي اسلامي و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان ميراث فرهنگي كشور مصوب سال 1367 مجلس شوراي اسلامي مبني بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غير منقول فرهنگي-تاريخي كشور نام "خانه حكيميان"  به شماره ثبتي 31772 در فهرست آثار ملي جاي گرفت.

وی با بیان اینکه خانه تاریخي حكيميان پس از مرمت و بازسازي به موزه فرهنگ عامه استان تبديل مي شود، ادامه داد: اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود جرم محسوب می شود و مرتکب، مشمول مجازات های قانونی خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه خانه حکیمیان زنجان، بزرگ‎ترین خانه تاریخی استان به شمار می‎رود،افزود:خانه حکیمیان زنجان در حال مرمت بوده و 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

خانه تاریخی حکیمیان زنجان از دو بنا تشکیل شده که یکی از آنها متعلق به دوره مظفرالدین شاه قاجار است و مساحتی بیش از ۹۰۰ متر دارد. بنای دیگر متعلق به اواخر دوره پهلوی اول و اویل پهلوی دوم است که بیش از ۲۰۰ متر مربع مساحت دارد.

گفتنی است،در زنجان خانه‌های قدیمی بسیاری وجود دارد که نمونه آن را می‌توان خانه حکیمیان، خانه ذوالفقاری و خانه توفیقی دانست که پس از مرمت و ثبت شدن به عنوان موزه و یا خانه هنرمندان تغییر کاربری یافته‌اند.//ن

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *