logo
امروز : سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
پیامبر اکرم(ص): ماه مبارک رمضان ابتدایش رحمت و میانه‏ اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم است. (بحار الانوار، ج 93، ص 342)
[ 2021/5/11 ] [ 28 رمضان 1442 ]
شناسه خبر : ۴۴۴
رئیس محیط زیست شهرستان زنجان:

محل دفن زباله‎های شهری ضوابط و معیارهای زیست محیطی را ندارد/امکان آلودگی آبهای زیر زمینی وجود دارد

محل-دفن-زباله‎های-شهری-ضوابط-و-معیارهای-زیست-محیطی-را-ندارد-امکان-آلودگی-آبهای-زیر-زمینی-وجود-دارد

رئیس محیط زیست شهرستان زنجان با بیان اینکه روزانه بیش از 700 تن زباله در شهر زنجان تولید می‎شود، گفت: محل دفن زباله‎های شهری متاسفانه ضوابط و معیارهای زیست محیطی را ندارد

علی اسدی امروز در گفت وگو با خبرنگار موج رسا; در زنجان اظهار داشت: میزان زباله تولیدی هر شهروند زنجانی بالغ بر 800 گرم بوده که روزانه بیش از 700 تن زباله در شهر زنجان تولید می‎شود.

وی تصریح کرد:زباله‎های شهری بودن آنکه تفکیک از مبدا صورت گیرد حمل شده و در نهایت به صورت غیر اصولی دفن می‎شوند.

رئیس محیط زیست شهرستان زنجان خاطرنشان کرد: متاسفانه محل دفن زباله‎های شهری ضوابط و معیارهای زیست محیطی را نداشته و سیستم زهکش و جمع‎آوری شیرآبها و هرزآبها را ندارد که همین امر می‎تواند امکان آلودگی آبهای زیر زمینی را فراهم کند هر چند که سطح آبهای زیر زمینی در محل دفن پایین تر است.

وی با بیان اینکه از سال 92 قانون مدیریت پسماند شهرداری ‎ها را موظف کرده است تا تفکیک از مبدا را در خصوص زباله‎ها انجام دهند ابراز کرد: متاسفانه با گذشت 4 سال از این موضوع هیچگونه اقدامی در این باره انجام نشده است و زباله‎ها همچنان بدون هیچگونه تفکیکی به طور کلی دفن می شوند.

این مقام مسئول عنوان کرد: همین زباله‎ها سرمایه محسوب می‎شوند وبا دفن آنها علاوه بر از دست دادن سرمایه محیط زیست نیز آلوده می‎شود.

رئیس محیط زیست شهرستان زنجان با بیان اینکه عدم تکفیک زباله‎ها تا زمان استقرار کارخانه بازیافت قابل توجیه نیست، گفت: شهرداری در حال بررسی پیمانکار و شرکتی خصوصی است که مدیریت پسماندها را به آن واگذار کند اما امکان استقرار این شرکت ممکن است سالیان سال طول بکشد که در این مدت متاسفانه آلودگی های زیست محیطی همچنان وجود دارد.

وی ابراز کرد: در میان زباله‎ها مواردی مانند باتری‎ها، لامپ‎های کم مصرف و مواد دارای فلزات سنگین وجود دارد که حتما تفکیک آنها در مبدا ضروری است.

وی تصریح کرد: تفکیک از مبدا زباله ها بستگی به طرح مورد قبول و نوع کارخانه بازیافت دارد که مشخص کند که آیا تفکیک از مبدا انجام شود یا نه اما تا زمان تعیین طرح که ممکن است چند سال به طول بکشد باید حتما جمع آوری زباله ها از مبدا انجام شود چرا که عدم انجام این کار با وجود مواد سمی و خطرناک در بین زباله هاعواقب ناخوشایندی برای سلامتی شهروندان به دنبال دارد./ک

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *