logo
امروز : یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
پیامبر اکرم(ص): ماه مبارک رمضان ابتدایش رحمت و میانه‏ اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم است. (بحار الانوار، ج 93، ص 342)
[ 2021/5/9 ] [ 26 رمضان 1442 ]
شناسه خبر : ۴۴۳
مشاور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام:

خدمات هاشمی بسیار زیاد و غیرقابل شمارش است/ ایستادگی هاشمی نبود،برجام به نتیجه نمی رسید

خدمات-هاشمی-بسیار-زیاد-و-غیرقابل-شمارش-است-ایستادگی-هاشمی-نبود،برجام-به-نتیجه-نمی-رسید

مشاور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: خدمات هاشمی رفسنجانی در کشور بسیار زیاد و غیرقابل شمارش است.

به گزارش موج رسا; غلامعلی رجائی در مراسم چهلم آیت الله هاشمی رفسنجانی که به همت دانشگاه آزاد اسلامی در امامزاده سید ابراهیم (ع) زنجان برگزار شد، اظهار داشت:انقلاب اسلامی مردمی ترین انقلاب جهان بود، آیت الله هاشمی شخصیتی بود که زندگی سراسر برکتی داشت.

وی با بیان اینکه خدمات هاشمی رفسنجانی در کشور بسیار زیاد و غیرقابل شمارش است،افزود: سفر ایشان به کشورهای مختلف برای بازدید از دستاوردها و پیاده کردن آنها در ایران یکی از دستاوردهای وی بود.

مشاور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه بسیاری از افراد برای احداث مترو در کشور سنگ اندازی می کردند، اما آیت الله هاشمی پیگیر این موضوع بودند، تصریح کرد: در جلسات مختلف به ویژه نماز جمعه ایشان در خصوص فواید مترو برای مردم صحبت کردند تا راه برای ورود تکنولوژی به کشور باز شد.

رجائی با اشاره به فعالیت های آیت الله هاشمی در خصوص سد سازی در ایران، گفت: یادداشت های ایشان در خصوص سد امروز چندین کتاب شده است.

وی تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی را یکی از دستاوردهای مهم آیت الله هاشمی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی در دار المومنین (ع) فقط در زنجان 13 هزار دانشجو دارد.

مشاور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه این دانشگاه با دست خالی و تنها با یک میلیون تومان راه اندازی شد، افزود: امروز این دانشگاه بزرگترین دانشگاه حضوری جهان است.

وی با اشاره به اینکه با احداث این دانشگاه ارز از کشور به خارج نرود، بیان داشت: در حال حاضر این دانشگاه  15 هزار نفر عضو هئیت علمی دانشگاه،5.5 میلیون فارغ التحصیل و یک میلیون و 800 هزار نفر دانشجوی در حال تحصیل دارد.

مشاور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بالغ 100 هزار فیش مطالعاتی از آیت الله هاشمی بر جای مانده است، افزود: تفسیر قرآنی نیز در قالب 53 جلد،از ایشان به یادگار مانده است.

رجائی با بیان اینکه وی در 16 ماه اسارت در زندان های رژیم پهلوی، 25 جز قرآن را حفظ می کنند، افزود: این در شرایطی بود که هیچ نوع ابزاری برای این کار در زندان نداشتند.

وی ختم موفق جنگ را یکی دیگر از دستاوردهای هاشمی عنوان کرد و گفت: اگر هاشمی در هشت سال جنگ تدبیر نمی داد معلوم نبود سرنوشت جنگ چه می شد.

مشاور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه حضور مردم در صحنه همواره تاثیرگذار بوده است اما اتمام جنگ باید با تدبیر حل می شد، تصریح کرد: آقای هاشمی با دیدن صحنه های شیمیایی مردم در حلبچه که زن و مرد و کوچک و بزرگ قتل عام شده بودند می دانست که اگر صدام دیوانه بخواهد به شهرهای دیگر کشور حمله شیمیایی داشته باشد، چه اتفاقی می افتد و به همین دلیل امام را متقاعد کردم که جنگ باید تمام شود.

رجائی با اشاره به اینکه جنگ با وجود خزانه خالی مملکت نمی توانست به کار خود را ادامه داد،گفت: واقع گرایی ایشان موجب شد تا جنگ موفقیت آمیز باشد.

وی با بیان اینکه شهید رجائی در همان زمان در مجلس گفت اگر من امروز نفت بفروشم، می توانم کشور و جنگ را اداره کنم اگر نفت را نفروشم نمی توانم، نشان می داد که دیگر قادر به ادامه روند نبودیم، افزود: در همان زمان  برخی از شهرها برای سه تا یک هفته گندم داشتند.

مشاور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: صدام به نمایندگی از کشورهای مختلف جهان که کمک های مختلفی به صدام می کردند از جمله اجاره هواپیما، موشک های پیشرفته،بنادر،فضا و بیمارستان به ایران حمله کرده بودند، گفت: هیچ کس جز هاشمی جرا ت نداشت به امام این پیشنهاد را بدهد.

رجائی با اشاره به اینکه بار انقلاب بر دوش هاشمی  و همرزمان ایشان بود، گفت: عشقی که امام به هاشمی داشت در تاریخ دیده نشده است این علاقه مندی تا جایی بود که هر جا هاشمی از سفر بر می گشت امام برای وی قربانی می کرد.

وی با بیان اینکه هاشمی صریح، ناصح و دلسوز دستیار و بازوی توانمند امام بود، خاطرنشان کرد: نقش ایشان در خبرگان رهبری تاریخی و تعیین کننده بود.

مشاور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه ایشان شورایی بودن رهبری را قبول نداشتند و رای به رهبری واحد دادند، افزود: خدمات ایشان موجب شد تا در کوتاهترین زمان رهبر انقلاب انتخاب شد.

رجائی تصریح کرد: دولت هاشمی پس از جنگ نیز که روابط خارجی کشور خراب و خزانه خالی بود با عقل و درایت کشور را اداره کرده و سرمایه گذاری های خارجی را به کشور آورده و روابط را با کشورهای مختلف حسنه کرد.

وی با بیان اینکه خدمات هاشمی رفسنجانی موجب شد تا رهبری در خطبه های نماز جمعه شهادت بدهند که ثروت هاشمی رفته رفته کمتر شده است، افزود: ثروت هاشمی قبل از انقلاب خرج زندانی های سیاسی شد و خرج چاپ قرآن شد.

مشاور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: شایعات بسیاری در خصوص فرزندان ایشان پس از فوت ایشان مطرح شد اما حضور سه میلیون نفری مردم در مراسم تشییع آیت الله هاشمی نشان داد که محبت ایشان در قلب مردم است.

رجائی هاشمی را پرچمدار اعتدال، تعقل و واقع گرایی عنوان کرد و گفت: اگر چه آمریکا همواره شیطان بزرگ برای کشور ما بوده است و هاشمی با واقع بینی آمریکا را شیطان بزرگ می دانست و اگر نبود ایستادگی هاشمی برجام به نتیجه نمی رسید.

وی با بیان اینکه مذاکره همواره برد برد است و باید با تعامل حل شود، تصریح کرد: در سایه برجام جنگ دور شد و بنادر، شرکت های بیمه و بانک ها و صنعت هواپیما از تحریم در آمد.

این مسئول بیان داشت:نظامی مانا است که پایه های آن بین مردم باشد باید با وجود همه سلایق،گروه های سیاسی و احزاب، نظام اسلامی و ارزش های امام را به انقلاب جهانی امام زمان متصل کنیم.//ن

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *