ساعت :  ۰۹:۱۵ منتشرشده درتاریخ: ۱۳۹۶/۰۸/۱۰ شناسه خبر : ۴۳۸۸

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به آورده های اقتصادی برجام برای کشور در طول مذاکرات و بعد از آن اظهارداشت: برجام هیچ آورده اقتصادی برای کشور نداشته است ، مثال های متعددی می شود در بیان دلایل این حقیقت گفت که یکی از مهم ترین آنها ازاد نشدن پول های بلوکه شده ایران در خارج از کشور است.

به گزارش موج رسا;عبدالمجید شیخی، کارشناس مسائل اقتصادی و استاد اقتصاد دانشگاه تهران؛ با اشاره به آورده های اقتصادی برجام برای کشور در طول مذاکرات و بعد از آن اظهار داشت: برجام هیچ آورده اقتصادی برای کشور نداشته است ، مثال های متعددی می شود در بیان دلایل این حقیقت گفت که یکی از مهم ترین آنها ازاد نشدن پول های بلوکه شده ایران در خارج از کشور است.

وی بر همین اساس اضافه کرد: قرار بود بعد از برجام 600 میلیون دلار از پول های بلوکه شده ایران در خارج را به ایران برگردانند که این امر تا کنون محقق نشده است و مبالغ نیز مسترد نشده اند، همچنین هیچ ال سی نیز در طول این مدت بازگشایی نشده است و تنها مسئولین به ارائه آمار و ارقام در خصوص ال سی بسنده کرده اند.

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه بیش از دوسال اقتصاد کشور معطل برجام ماند، خاطر نشان کرد: مسئولین تماما وعده می دادند که بعد از برجام گشایش در بخش اقتصادی کشور حاصل می شود ولی دیدیم که این محقق نشد و تنها عایدی برجام برای کشور معطلی و بیکاری جوانان ما شده است.

شیخی در ادامه با اشاره به باز شدن دروازه های وارداتی به کشور بعد از برجام عنوان کرد: تیم های اقتصادی فراوانی بعد از برجام از کشور های گوناگون عازم ایران شدند تا معاملات اقتصادی خود را با ایران گسترش دهند که متاسفانه این امر رخ نداد و تنها بازار ایران محلی برای عرضه محصولات و درآمدزایی آنان شده است.

 وی ادامه داد: هیچ یک از کشور هایی که برای امر سرمایه گذاری وارد ایران شدند در ایران سرمایه گذاری نکردند بلکه بازار تقاضای محصولات خود را در ایران بوجود اوردند و بخش صنعت کشور را با این امر نابود کردند زیرا که امروز کالای خارجی در کشور بیش از کالای داخلی به فروش می رسد آنهم به دلیل عرضه فراوان محصولات خارجی در بازار است.

 استاد اقتصاد دانشگاه تهران افزود: نباید کشور را چند سال معطل برجام می کردیم و بعد از آن بگوییم برجام جواب نداد ، نباید چشم امید مسئولان به خارج از کشور باشد باید از همین نیروهای انسانی داخلی در عرصه های مختلف بکارگیری و استفاده شود تا بتوانیم اقتصاد کشور را به حرکت در آوریم.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: راه دانا

  • کلیدواژه:
ارسال نظر
5 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات