-افزایش-چشمگیر-واردات-به-کشور-در-ماه-های-اخیر
ساعت :  ۰۹:۰۵ منتشرشده درتاریخ: ۱۳۹۶/۰۷/۱۸ شناسه خبر : ۴۰۸۰

افزایش چشمگیر واردات به کشور در ماه های اخیر

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه مسئولان هنوز از خطراتی که واردات برای کشور داشته خبری ندارند، عنوان کرد: واردات اصلی ترین خطر و مشکلی را که برای کشور داشته است مشکل و معضل "بیکاری خاموش" است، در سایه عدم توجه به آمار واردات کارخانه ها و کارگاه های تولیدی ما ورشکست شده و در نتیجه آن بسیاری از افراد بی کاری شده اند.

به گزارش موج رسا;عبدالمجید شیخی ، کارشناس مسائل اقتصادی کشور و استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به موضوع واردات و حمایت از تولید داخلی در کشور اظهارداشت: اخیرا واردات را آنقدر افزایش داده اند که خود مسئولان دولتی نیز به این امر اعتراض کرده اند و خواهان بسته شدن دروازه های واردات به کشور شده اند.

وی در ادامه با اشاره به لزوم جلوگیری از واردات کالاهای غیر ضروری به کشور تصریح کرد: در گزارش هایی که از وزارت راه و شهرسازی از تخلیه و بارگیری بندرها گرفته شده است مشاهده کرده ایم که برخی از کالاهای واقعا غیر ضروری مانند دسته طی، جوراب ، بیل و کلنگ ، مواد پلاستیکی دسته چندم وارد کشور شده است که واقعا برای کشوری مثل ایران تاسف بار است.

کارشناس مسائل اقتصادی کشور با اشاره به نبود سیستم کنترل درخواست واردات در کشور گفت: در کشور های اروپایی و غربی سامانه ای را وزارت بازرگانی آنها تهیه کرده است که درخواست های واردات به کشورشان را در آن رصد و مجوز لازم برای واردات صادر می شود ، امروز در کشور ما هم با توجه به حجم انبوه و عظیم واردات به کشور نیازمند وجود چنین سامانه ای هستیم تا دروازه واردات و صادرات کشور را کنترل و رصد 24 ساعته کند.

شیخی ادامه داد: وزارت صنعت معدن و تجارت باید هرچه زود تر سامانه ای را در راستای شفاف سازی واردات ، صادرات و کنترل مبادی رسمی ورود و خروج کالا را تهیه و ساماندهی کند ؛ در اغلب کشور های صنعتی و بروز جهان این سامانه وجود دارد و دسترسی به این سامانه برای تمام افراد مقدور است.

وی همچنین با بیان اینکه مسئولان هنوز از خطراتی که واردات برای کشور داشته خبری ندارند، عنوان کرد: واردات اصلی ترین خطر و مشکلی را که برای کشور داشته است مشکل و معضل "بیکاری خاموش" است، در سایه عدم توجه به آمار واردات کارخانه ها و کارگاه های تولیدی ما ورشکست شده و در نتیجه آن بسیاری از افراد بی کاری شده اند.

 کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه با اشاره به موضوع اقتصادی مقاومتی گفت: عده ای می گویند اقتصاد مقاومتی در کجای دنیا عمل شده و نتیجه گرفته ! باید به این افراد اقتصاد مقاومتی یعنی حمایت از تولید داخل ، موضوع پیچیده ای نیست ، در تمام نقاط دنیا تولید داخل از اهمیت والایی برخوردار است و بدان توجه ویژه ای می کنند.

 شیخی بر همین اساس افزود: اقایانی که سینه چاک غرب هستند در این مورد هم از غرب تبعیت کنند و بگویند که از تولید داخلی خود حمایت می کنیم ، اگر از تولید داخلی خود حمایت کنیم مانند بسیاری از کشور ها حرف اول را در اقتصاد ایران خواهد زد، امروز ایران در منطقه در خصوص امنیت حرف اول را می زند چون نگاهی به غرب و عمال آنها ندارد اگر در اقتصاد هم نگاهمان را از غرب برداریم مانند حوزه امنیتی حرف اول را در اقتصاد نیز خواهیم زد.

انتهای پیام/

منبع خبر: راه دانا

  • کلیدواژه:
ارسال نظر
7 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات