logo
امروز : سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
امام رضا (ع):هر کس اندوه مؤمنى را بزداید، خداوند در روز قیامت، غم از دلش مى زداید. (الکافى، ج ۲، ص ۲۰۰)
[ 2021/5/18 ] [ 5 شوال 1442 ]
شناسه خبر : ۴۰۶
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان خبر داد

صرفه‌جویی 30 میلیون مترمکعب آب با انسداد چاه‌های غیر مجاز زنجان

صرفه‌جویی-30-میلیون-مترمکعب-آب-با-انسداد-چاه‌های-غیر-مجاز-زنجان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان بیش از 368 حلقه چاه غیرمجاز در زنجان خبر داد و گفت: انسداد این تعداد چاه غیرمجاز سبب صرفه‌جویی 30 میلیون مترمکعبی در مصرف آب شد.

به گزارش موج رسا; یوسف رضاپور در گفت و گو با خبرنگار موج رسا، با بیان اینکه یکی از مسائل مهم امروز در سطح وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب ایران و شرکت های آب منطقه ای اجرای طرح تعادل بخشی و تغذیه مصنوعی آب های زیر زمینی و انسداد چاه های غیر مجاز است، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری بیش از 368 حلقه چاه غیر مجاز در زنجان مسدود شده است.

وی با بیان اینکه با مسدود کردن چاه های غیر مجاز استان، بیش از 10 درصد از اضافه برداشت آب های زیر زمینی جلوگیری شده است، افزود: از ابتدای سال جاری با پلمپ چاه های غیر مجاز بیش از 30 میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان با بیان اینکه اگر امروز به فکر جلوگیری از استفاده های غیرقانونی و غیرمجاز از منابع آب زیر زمینی موجود نباشیم در آینده باید شاهد بروز مشکلات بسیار بزرگی در بخش منابع آبی باشیم، بیان کرد: در استان زنجان 7 هزارو 370 چاه غیر مجاز وجود دارد.

رضاپور با بیان اینکه در استان زنجان بیش از 11 هزار حلقه چاه عمیق دارای مجوز وجود دارد که از این تعداد بیش از هشت هزار حلقه چاه استان، نیمه عمیق هستند، تصریح کرد: در استان زنجان یک هزارو 488 چاه مجاز فعال است.

وی با بیان اینکه خشکسالی های پی در پی در استان زنجان، باعث افزایش نفوذ آب در زمین و برداشت های مستقیم از آب رودخانه ها شده است، گفت: از این رو کاهش روان آب ها تاثیر خود را در ذخیره آب سد ها گذاشته و میزان آن را کاهش داده است.  

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان با بیان اینکه از ابتدای سال جاری بیش از 880 میلیون متر مکعب آب از چاه های غیر مجاز استان زنجان استحصال شده است، افزود: میزان آب برداشت شده از چاه ها ی غیر مجاز شهرستان زنجان نیز 312 میلیون مترمکعب است.

رضاپور با بیان اینکه چاه ها غیر مجاز استان برای حفاظت و نگهداری از منابع آبی و اجرای تعادل بخشی آب های زیر زمینی پر شده است، گفت: با همکاری فرمانداری ها، بخش داری ها، دهیاران و پایگاه های مقاومت بسیج در نواحی، می توان چاه های غیر مجاز را هر چه سریع تر تعین تکلیف کرده و از حدر رفت آب وبرداشت های غیرمجاز از این طریق جلو گیری کرد.

///پ

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *