logo
امروز : سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
پیامبر اکرم(ص): ماه مبارک رمضان ابتدایش رحمت و میانه‏ اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم است. (بحار الانوار، ج 93، ص 342)
[ 2021/5/11 ] [ 28 رمضان 1442 ]
شناسه خبر : ۴۰۳
کلاف سر درگم صنعت در زنجان؛

آخرین وضعیت 200 کارگر اخراجی روغن نباتی جهان/ازسخنان مسئولان تا سرگردانی کارگران

آخرین-وضعیت-200-کارگر-اخراجی-روغن-نباتی-جهان-ازسخنان-مسئولان-تا-سرگردانی-کارگران-

اخراج 200 کارگر روغن نباتی جهان سبب شده تا بیکاری این کارگران به یکی از مسائل جدی مجموعه مدیریتی استان تبدیل شود و باید منتظر ماند دید کلید تدبیر کی بر قفل تعطیلی غلبه خواهد کرد.

 

به گزارش موج رسا; روزهای پایانی بهمن ماه گرچه برای بیشتر خانواده‌های ایرانی نوید رسیدن اسفند و خریدهای نوروزی را می‌دهد اما ۲۰۰ کارگر اخراجی روغن نباتی جهان نه تنها نگران فرا رسیدن نوروز هستند بلکه غرورشان نیز نزد همسر و فرزندان دچار آسیب شده است، این کارگران چند روزی را با خانواده‌هایشان مقابل استانداری زنجان تمجع می‌کنند.

کارگران روغن نباتی جهان چند ماهی است که نه حقوق گرفته‌اند و نه بیمه هستند و شاید این تجمع، شرمندگی نزد خانواده و جیب‌های خالی‌شان تلنگری باشد برای کسانی که نان‌شان در روغن است و حقوق‌های نجومی را حق خود می‌دانند و در فیش‌هایشان حق اوقات فراغت و غیره را منظور فرموده‌اند. «عبور دولت از رکود» کلیدواژه‌ای است که طی سالهای گذشته از طرف مسئولان دولتی، غیردولتی و مجلسی‌ها هرچندوقت یکبار به آن پرداخت شده و مواضع مختلف و متناقضی نیز اتخاذ شده است.

اما آن چیزی که همه مردم دنبال آن هستند این است که آیا ما واقعا از رکود خارج شدیم؟  این روزها در کنار بیکاری کاگران روغن نباتی جهان نبود «سرمایه در گردش» حیات کارخانه کشت و صنعت بروجرد با ۳۵ سال قدمت را به مخاطره انداخته و این واحد تولیدی که روزی ۱۲۰ تن تولید داشته این روزها فقط ۱۵ تا ۲۰ تن تولید دارد و از طرفی نزدیک به 2 ماه گذشته اعتراضات پیاپی پرسنل شرکت گروه ملی خوزستان به علت دریافت نکردن حقوق ماهانه مقابل استانداری آغاز شده، شرکتی که روزگاری یکی از افتخارات منطقه خاورمیانه در تولید محصولات فولادی بود. 

گذشته از اینکه ما از رکود خارج شدیم یا خارج شدیم و دوباره برگشتیم و یا اصلا خارج نشدیم.بررسی آخرین وضعیت روغن نباتی جهان شاید به درد کارگرانی بخورد که در این روزهای سرد و برفی فصل زمستان به جای نان عرق سرد شرمندگی را بر سر سفره‌ می‌برند. روغن نباتی جهان که در کیلومتر 16 بزرگراه زنجان-قزوین قرار دارد بیش از 50 سال تجربه در زمینه تصفیه و تولید روغن‌ها و چربی‌ها دارد و در سال ۸۱ نیز تجهیزات ساخت کارخانه جدید شرکت روغن نباتی جهان از شرکت DBO خریداری و در زنجان نصب شد.

 

*نبود مواد اولیه مهمترین مشکل روغن نباتی جهان 

شرکت روغن نباتی جهان که توانایی تولید 12هزار تن روغن را دارد سال گذشته نیز چند روزی را به دلیل اخراج تعداد زیادی از کارگران و نبود مواد اولیه تعطیل شد، مشکلی که به گفته کارگران حدود سه سالی است که گریبانگیر این کارخانه شده و امسال نیز اخراج ۲۰۰ کارگر، کارخانه را به تعطیلی کشانده تا نگهبانان این شرکت قفل تعطیلی را درب روغن جهان بزنند. 

اوایل بهمن ماه بعد از اینکه نخستین تجمع کارگران مقابل استانداری زنجان شکل گرفت و در رسانه‌ها منتشر شد، سید بیوک موسوی معاون سیاسی استاندار زنجان انتشار خبر بیکاری کارگران رونق نباتی جهان را در راستای هجمه به دولت معرفی کرد و گفت: قرار نیست ضعف‌های ناکرده و قصورهای انجام نشده به حساب دولت یازدهم گذاشته شود.

 وی همچنین افزود: مشکلات روغن نباتی جهان و تعطیلی این شرکت، مربوط به نحوه واگذاری آن در دولت قبل است به‌گونه‌ای که این مجموعه و برخی دیگر از واحدهای تولیدی و صنعتی در سایر نقاط کشور را به فردی بی‌هویت واگذار کردند که هم اکنون همه آنها تعطیل شده و یا در معرض تعطیلی قرار دارند.

 بعد از این اظهارات معاون سیاسی استاندار زنجان، مسئولان شرکت نیز نبود مواد اولیه را تنها دلیل تعطیلی معرفی و عنوان کردند که اگر مواد اولیه تامین شود نه تنها کارگران اخراجی سرکارهایشان برمی‌گردند بلکه این شرکت برای ۱۰۰۰ نفر ظرفیت استخدام دارد. 

رسول بیات فرماندار زنجان نیز در مورد مشکلات روغن نباتی جهان گفته بود که مسئولان این شرکت مدعی هستند که مواد اولیه از جمله روغن پالم و کلزا را دولت در اختیار اینها قرار دهد که ما چنین سهمیه‌ای نداریم و باید خودشان این مواد را تامین کنند. 

وی همچنین افزود: این شرکت بدهی‌های زیادی به شرکت‌های دولتی دارد و درخواست تامین مواد بهانه‌ای برای ایجاد فشار است. اعتراضات کارگران روغن نباتی جهان چند روزی فروکش کرد و حتی فرماندار زنجان از تصمیم شورای تامین استان برای برگشت کارگران خبر داد اما دیری نگذشت که کارگران دوباره از ۲۳ بهمن ماه مقابل استانداری زنجان دست به تجمع زدند.

سید بیوک موسوی، معاون سیاسی استاندار زنجان ۲۴ بهمن ماه دوباره با بیان اظهاراتی مشکلات روغن نباتی جهان را مربوط به دوره دولت احمدی‌نژاد دانست و خطاب به مدیرعامل شرکت گفت: گویا این آقا عادت کرده، همانگونه که در دوره احمدی‌نژاد و دولت وی از این امکانات برخودار شده، تصور می‌کند.که همیشه باید از این امکانات و رانت‌های دولتی بهره‌مند شود و زمان می‌برد تا این آقا حدود خود را شناخته و به وظایف خود عمل کند.

ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان اما در گفت‌وگو با موج رسا حرفهای متفاوت‌تر از سخنان معاون سیاسی استاندار زد و گفت: مدیریت روغن نباتی جهان قول داده که اگر استان در تامین مواد اولیه کمک کند، کارگران را بر سرکارهایشان برمی‌گردانیم. 

وی افزود: اسدالله درویش‌امیری استاندار زنجان پیگر است تا در بحث مواد اولیه از شرکت بازرگانی دولتی ایران (غله) به شرکت روغن نباتی جهان کمک شود.  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: به محض تامین مواد اولیه کارگران برسرکارهایشان برخواهند گشت.

 

*بخشی از نیروها برای برگشت به کار لیست شده‌اند

 وی با بیان اینکه بخشی از نیروها برای برگشت به کار لیست شده‌اند، عنوان کرد: طبق اطلاع ما روز ۲۳ بهمن ماه حدود ۱۰۰ نفر برای برگشت به کار از طرف شرکت لیست شده‌اند. 

فغفوری با اشاره به اینکه کارگران در این مدت(زمان اخراج تا به امروز) نیز در حکم اشتغال به کار بوده و شامل دریافت حقوق هستند، ابراز کرد: سازمان صنعت و معدن و استانداری و فرمانداری به جد پیگیر هستند تا با تامین مواد اولیه این کارگران به کار خود برگردند. 

وی در مورد چرایی نبود مواد اولیه گفت: کمبود روغن خام در کل رایج است و امیدواریم مشکل این شرکت به زودی برطرف شود.

 احمد غریوی، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان نیز با بیان اینکه کارفرمای کارخانه روغن نباتی جهان موظف است در این مدت تعطیلی حقوق کارگران را تامین کند خاطرنشان کرد: کارفرما تمایل داشت، 35 نفر از کارگران ادامه فعالیت داشته و بقیه از بیمه بیکاری استفاده کنند که ما با این موضوع مخالفت کردیم. 

کارگران روغن نباتی جهان نیز در این بین فقط انتظار برگشت به کار و رفع شرمندگی در مقابل خانواده‌هایشان هستند تا شاید شرمندگی فصل زمستان بهاری نشود و آنها بتوانند برای قدمهای کوچ فرزندانشان که امروز با آنها پا به پا شده‌اند کفش عید بگیرند.

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *