logo
امروز : چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۱۹
[ شناسه خبر : ۳۵۷۵۹ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]
رئیس اورژانس استان زنجان در گفتگو با موج‌رسا:

مسمومیت با گاز جان یک نفر را در زنجان گرفت

مسمومیت-با-گاز-جان-یک-نفر-را-در-زنجان-گرفت
رئیس اورژانس استان زنجان با بیان اینکه با سرد شدن هوا استفاده از وسایل گرمایشی از جمله بخاری بالا است و برای استفاده درست از وسایل گرمایشی باید دقت لازم داشت گفت: مسمومیت با گاز جان یک نفر را در زنجان گرفت.

داریوش تقی‌لو در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری_تحلیلی «موج رسا» با بیان اینکه این حادثه ناگوار در تاریخ 7 اسفندماه ساعت 23:39 دقیقه به وقوع پیوسته است گفت: این حادثه در منطقه سایان به وقوع پیوسته است.

بیشتر بخوانید

وی افزود: در پي گزارش يک مورد گاز گرفتگي آقا 35 ساله در حمام بر اثر استنشاق گاز co فوت کرده است و مامورین اعزامی به محل حادثه پس از بررسی و چک علائم حياتی متاسفانه وی تحويل عوامل انتظامی گرديده است.

رئیس اورژانس استان زنجان عنوان کرد: اقدامات اولیه جهت احیا به مصدوم توسط عوامل اورژانس در محل حادثه انجام شده است.

تقی‌لو تصریح کرد: مسمومیت با گاز از جمله اتفاقاتی است که در فصل سرما شایع است و به دلیل وجود علائمی مانند سرماخوردگی فرد بر این باور است که سرما خورده و علاقه شدید به خواب دارد. 

وی ابراز کرد: اگر فرایند سوختن با کمبود اکسیژن همراه شود (سوختن ناقص) به‌ جای CO2 و بخار آب، گاز CO و دیگر فراورده‌ها تولید می‌شود.

رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی زنجان اضافه کرد: این گاز بسیار سمی بوده و واکنش‌پذیری زیادی دارد، به همین خاطر ناپایدار است اما رنگ و بوی خاصی ندارد. تقی‌لو افزود: میل به واکنش کربن منوکسید با هموگلوبین خون حدود ۲۰۰ برابر بیشتر از میل واکنش با اکسیژن است. در خون انسان حدود ۵ درصد کربن مونوکسیدکربن وجود دارد امّا اگر این مقدار به ۲۰ درصد برسد سبب مرگ خواهد شد.

وی اضافه کرد: وقتی کربن منوکسید وارد سیستم تنفسی شخصی شود، بلافاصله با هموگلوبین‌های خون ترکیب شده و ماده‌ای به نام کربوکسی هموگلوبین را به وجود می‌آورد باعث می‌شود که اکسیژن کمتری به بافت‌های بدن برسد، این ویژگی باعث مسمومیت و فلج کردن سامانهٔ عصبی می‌شود، به طوری که فرد توانایی انجام کاری را نخواهد داشت.

تقی‌لو افزود: گاز منو اکسیدکربن بی رنگ و بی بو بوده که بر اثر احتراق ناقص تولید می‌شود به طوری که بخاری، آبگرمکن، شومینه و اجاق گازها به علت سیستم تهویه نامناسب (دودکش) عامل مسمومیت با گاز CO می‌شود.         

انتهای پیام/

نظرات
[ نام : ] [ ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸ ]
الله رحمت السین روحشون شاد
فرم ارسال نظر