logo
امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۳:۴۰
[ شناسه خبر : ۳۵۳۰۵ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]
رئیس اداره نظام مهندسی راه و شهرسازی استان زنجان:

۱۵۳ ساختمان زنجان در اولویت پایش ایمنی زلزله قرار گرفت

۱۵۳-ساختمان-زنجان-در-اولویت-پایش-ایمنی-زلزله-قرار-گرفت
رئیس اداره نظام مهندسی راه و شهرسازی استان زنجان گفت: تعداد ۱۵۳ ساختمان از ۶۵۰ ساختمان بلند مرتبه شناسایی شده در زنجان در اولویت پایش ایمنی در برابر زلزله قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی «موج رسا» به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (زنجان)، احسان ذبیحیان به شناسایی ساختمان‌های بلند مرتبه در زنجان اشاره کرد و گفت: با جمع آوری اطلاعات اولیه بیش از ۶۵۰ ساختمان با بیش از هفت طبقه، از شهرداری زنجان، سازمان نظام مهندسی ساختمان و داده‌ها تحلیل شده و براساس دستورالعمل مربوطه تعداد ۱۵۳ ساختمان در الویت ارزیابی قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید

وی اظهار کرد: با توجه به لزوم اخذ اطلاعات دقیق تر از مشخصات فنی این ساختمان‌ها برای طی مراحل بعدی پایش ایمنی در برابر زلزله، از ابتدای سال‌جاری با شهرداری زنجان مکاتبه شده و منتظر گزارش شهرداری در این خصوص هستیم. رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان، گفت: همکاری و تعامل بیشتر شهرداری در زمینه ارائه اطلاعات مشخصات ساختمان‌ها در تسریع پایش ایمنی ساختمان‌های مرکز استان بسیار موثر است. 

ذبیحیان با بیان اینکه در ۱۰ ماهه سالجاری بیش از ۳۰۰ مورد بازدید توسط بازرسان نظارت عالیه اداره کل از ساخت و سازهای شهری در سطح استان زنجان انجام شده است، تاکید کرد: بر اساس گزارش بازدید بازرسان، تخلفات ساختمانی ساختمان‌های بازدید شده به شهرداری اعلام شده و موارد وجود تخلف توسط عوامل فنی به شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان معرفی شده است. 

وی به عمده تخلفات در این حوزه اشاره کرد و بیان داشت: عمده‌ترین تخلفات گزارش شده مربوط به عدم رعایت ضوابط شهرسازی به دلیل «اضافه زیربنا و سطح اشغال » ایجاد شده و همچنین مغایرت «جنس دیوارهای پیرامونی» اجرا شده با الزامات مبحث ۱۹ مقررارت ملی ساختمان (با موضوع صرفه جویی در مصرف انرژی) است.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان، گفت: متاسفانه نحوه اجرای مهار دیوار‌های غیر سازه‌ای نیز اغلب ناصحیح بوده و جزئیات اجرایی ابلاغ شده توسط دفتر مقررات ملی ساختمان رعایت نشده است.

ذبیحیان با بیان اینکه بازرسان نظارت عالیه اداره کل از پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن نیز بازدید کرده و برخی ایرادات گزارش شده در تعدادی از ساختمان‌های در حال احداث، به عوامل فنی پروژه‌ها ابلاغ شده است،افزود: گزارش اصلاحات انجام شده در تعدادی از آنها نیز اخذ شده است.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر