logo
امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۹:۵۰
[ شناسه خبر : ۳۴۴۵۰ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 4 دقیقه ]
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان مطرح کرد:

وجود ۲۷۵ روستای پرخطر معرض سیل در استان زنجان

وجود-۲۷۵-روستای-پرخطر-معرض-سیل-در-استان-زنجان
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: تعداد ۲۷۵ روستا با دارا بودن ۴۲ هزار و ۵۵۵ واحد‌مسکونی در معرض سیل و بارندگی شدید قرار دارند که از این تعداد تاکنون ۴۳ درصد مقاوم‌سازی شده است.

<!doctype html>

بیشتر بخوانید

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی «موج رسا» به نقل از روابط عمومی اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان؛ رضا خواجه‌ای با اشاره به پنجم دیماه (سالروز زلزله بم) به عنوان "روز ملّی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی" گفت : هدف از یادآوری و بزرگداشت این روز، جلب نظر و توجه عمومی به مخاطرات ناشی از وقوع پدیده‌های طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان، خشکسالی و شناسایی عوامل پیشگیری و کاهش خسارات ناشی از آن خصوصاً تلفات جانی و گسترش فرهنگ ایمنی در جامعه است که در این میان شناخت پدیده زلزله و سایر سوانح طبیعی و ارائه الگوهای مناسب برای رفتار جمعی و فردی مردم در قبل، حین و بعد از این سوانح می‌تواند اثرات مخرب آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. 

خواجه‌ای با بیان اینکه موضوع مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی نیز بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته بطوری که این روند در مقایسه با سال‌های گذشته روند روبه رشدی داشته که استقبال ساکنان روستاها می‌تواند چشم‌انداز بهتری را فراهم کند، ادامه داد :ساخت واحدهای مسکونی مقاوم و امن در مقابل خطرات حوادث طبیعی، ترویج مقاوم‌سازی و افزایش آگاهی روستائیان برای بالا بردن کیفیت و اهمیت مکان ساخت بناها اهمیت زیادی دارد.

وی با اشاره به نقش موثر دهیاران در مقابله با بحران در روستاها به عنوان مدیران بحران روستایی، تصریح کرد: تمهیدات دهیاران در روستاها تاثیر بسزایی در مدیریت بحران در این مناطق دارد، به دلیل توجیه دهیاران و ارائه آموزش‌های لازم به آنان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان، پیشتازی استان زنجان در مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی روستایی را یاد آور شد و افزود: هر چند استان زنجان در این عرصه به کمک بانک‌های عامل پیشتاز کشور است و شاخص مقاوم‌سازی مناطق روستایی در این استان بیشتر از متوسط کشوری است اما همچنان مناطقی وجود دارد که بافت‌های خشتی و بناهایی با مصالح نامرغوب در آن وجود دارد که در این راستا بانک های عامل در ارایه تسهیلات به متقاضیان برای مقاوم سازی مسکن، نقش مهمی بر عهده دارند. 

خواجه‌ای اظهار کرد: زندگی روستایی در این مناطق علاوه بر آسیب‌زا بودن برای ساکنان این مناطق می تواند هزینه های اجتماعی زیادی نیز به همراه داشته باشد، از آنجا که استان زنجان استانی با خطر زلزله خیزی است و آسیب‌زایی بسیاری از روستاها و شهرهای استان در زمین لرزه‌ها مشهود است، باید که دستگاه‌های اجرایی مرتبط در این عرصه تلاش بیشتری برای فرهنگ‌سازی استقبال از تسهیلات کم‌بهره و وام‌های بلاعوض برای مقاوم‌سازی بافت های فرسوده انجام دهند.

وی تصریح کرد: بنیاد مسکن استان برای مقابله با تهدید سوانح طبیعی، عملیات پیشگیری پیش از وقوع سانحه را با اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی سکونت گاه‌های آسیب‌پذیر روستایی و همچنین بازسازی مناطق سانحه‌دیده پس از وقوع سانحه همواره در دستور کار خود قرار داده است به طوری که هم‌اکنون در سطح استان ۹۲ هزار و ۶۷۸ واحد مسکونی روستایی شناسایی شده که می‌توان گفت تاکنون ۵۶ درصد از واحدهای مسکونی روستایی استان معادل ۵۲ هزار واحد در مقابل زلزله مقاوم‌سازی شده‌اند که امیدواریم با ترویج فرهنگ مقاوم‌سازی ساخت و سازها در مناطق روستایی، این میزان افزایش یابد.

مدیرکل بنیاد مسکن با اشاره به تعداد روستاهای محدوده گسل و زلزله این استان یادآور شد: در زمان حاضر ۱۵۳ روستا به تعداد ۱۸ هزارو ۷۳۴ واحد مسکونی در محدوده گسل هستند که از این میزان ۶ هزار و ۸۵۷ معادل ۳۷ درصد مقاوم سازی شده است. 

خواجه‌ای افزود: همچنین تعداد ۲۷۵ روستا با دارا بودن ۴۲ هزار و ۵۵۵ واحد‌مسکونی در معرض سیل و بارندگی شدید هستند که از این تعداد نیز تاکنون ۴۳ درصد مقاوم سازی شده است. 

وی با اشاره به روستاهای کم‌برخوردار استان از حیث مقاوم‌سازی واحد‌های مسکونی، گفت: خوشبختانه در حال حاضر تعداد‌ روستاهای کم‌برخوردار و‌دغیر مقاوم ( زیر ۲۰ درصد مقاوم سازی شده ) از ۴۱۲ روستا به ۲۳۴ روستا رسیده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان یادآور شد: در طول ۲ سال گذشته تعداد واحدهای مسکونی روستایی مقاوم‌سازی شده با تسهیلات طرح ویژه در استان، ۸ هزار و ۴۶۴ واحد‌ بوده است.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر