logo
امروز : یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۸:۰۹
[ شناسه خبر : ۳۴۳۱۹ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 3 دقیقه ]
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر خبر داد:

اختصاص ۹ میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ابهر

اختصاص-۹-میلیارد-تومان-تسهیلات-برای-توسعه-مکانیزاسیون-کشاورزی-ابهر
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر گفت: در سال‌جاری ۹ میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی شهرستان ابهر تخصیص داده شده است.

حسن مولایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری_تحلیلی «موج رسا» گفت: در سال‌جاری ۹ میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی شهرستان ابهر تخصیص یافته‌است و بهره‌برداران می‌توانند از آن برای خرید ماشین‌آلات و ادوات کاشت، داشت و برداشت مورد نیاز خود استفاده کنند.

بیشتر بخوانید

 وی با تأکید بر اینکه مدت بازپرداخت این تسهیلات پنج ساله با ۲۳ درصد سود است، گفت: تاکنون ۱۰ درصد آن جذب شده‌ و انجام اقدام‌های لازم برای استفاده کامل از این تسهیلات در راستای گسترش و نوسازی مکانیزاسیون در بخش‌کشاورزی شهرستان جریان دارد.

مولایی افزود: البته حوزه کشاورزی از جمله بخش‌های مهم اقتصادی است که نیاز به حمایت ویژه دارد و در همین راستا پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون با نرخ ۲۳ درصد در این بخش موجب کاهش استقبال کشاورزان از این تسهیلات شده‌ و از طرفی با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ( ره) و بنیاد ملی برکت طرح جهش تولید در دیمزارها در اراضی زراعی دیم شهرستان در حال اجرا است که از طریق این طرح تا کنون ۱.۵ میلیارد تومان تسهیلات ۴ درصد با باز پرداخت پنج ساله به کشاورزان این حوزه تخصیص یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر خاطرنشان کرد: که کل اعتبار از این محل حدود ۱۳ میلیارد تومان است که تاکنون ۱.۵ میلیارد تومان آن پرداخت شده است و مابقی پرونده‌ها در دست اقدام هستند.

وی ادامه داد: درحالی که سال گذشته استقبال از تسهیلات مکانیزاسیون به دلیل سود پایین تر آن (۱۸ درصد)‌ بسیار بیشتر بود، بنابراین لازم است در این خصوص مساعدت لازم صورت گیرد چرا که استفاده از ماشین‌آلات قدیمی موجب افزایش هزینه و هدررفت سرمایه در بخش کشاورزی شهرستان می‌شود و نیاز است با پرداخت تسهیلات مناسب و همکاری بیشتر بانک‌ها، شاهد نوسازی و استفاده گسترده‌تر از تجهیزات جدید در این بخش باشیم.

این مسئول تصریح کرد: هدف اصلی از توسعه مکانیزاسیون بالا بردن عملکرد فعالیت‌های کشاورزی در واحد سطح است، یعنی بتوان با صرف هزینه و زمان کمتر، محصول بیشتری را با کیفیت بهتری برداشت کرد. زمانی که ماشین آلات فرسوده باشد، برداشت محصول به بهترین نحو خود انجام نمی‌شود و این برای کشاورزی که یک‌سال زحمت کشیده تا حاصل کار خود را ببیند و همچنین سرمایه‌ای که از جانب دولت برای تامین امنیت غذایی مردم صرف شده‌است، خسارت به شمار می‌آید.

مولایی اظهار داشت: در حدود ۱۰۲ هزار هکتار زمین کشاورزی قابل کشت در شهرستان ابهر وجود دارد، از این میزان ۷۵ هزار هکتار بصورت دیم و ۲۷ هزار هکتار اراضی آبی و باغی است که سطح باغات شهرستان در حدود ۱۲ هزار و چهارصد هکتار است که ۸ هزار و پانصد هکتار آن باغات انگور شهرستان را شامل می شود.

وی بیان داشت: حدود ۱۵ هزار و پانصد نفر بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در ابهر فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی شهرستان در سال ۳۳۲ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است، بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌ که کشاورزی به‌تنهایی حدود ۲۸ درصد اشتغال شهرستان ابهر را به خود اختصاص داده‌ است‌.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر