logo
امروز : یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۹:۵۹
[ شناسه خبر : ۳۴۱۲۴ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 1 دقیقه ]
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر خبر داد:

کشت گندم در ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی آبی شهرستان ابهر

کشت-گندم-در-۲-هزار-و-۵۰۰-هکتار-از-اراضی-آبی-شهرستان-ابهر
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر گفت: در سال زراعی جاری بیش از ۲ هزار ۵۰۰ هکتار از اراضی آبی شهرستان ابهر به کشت گندم آبی و ۸۰۰ هکتار از این اراضی به کشت جو آبی اختصاص یافته است.

حسن مولایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری_تحلیلی «موج رسا» گفت: در سال زراعی جاری بیش از ۲ هزار ۵۰۰ هکتار از اراضی آبی شهرستان ابهر به کشت گندم آبی و ۸۰۰ هکتار از این اراضی به کشت جو آبی اختصاص یافته است.

بیشتر بخوانید

وی افزود: با توجه به قیمت مناسب تضمینی خرید گندم که توسط دولت اعلام شد امسال خوشبختانه استقبال بسیار خوبی از کشت گندم آبی شده است و اکثر کشاورزان منطقه، به جای روش‌های سنتی و قدیمی، از روش‌های آبیاری تحت فشار برای آبیاری گندم و جو استفاده می‌کنند.‌

مولایی خاطرنشان کرد: که بیش از ۸ هزار ۵۰۰ هکتار از اراضی زراعی و باغی این شهرستان به روش آبیاری تحت فشار آبیاری می‌شود. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر گفت: از مزایای آبیاری به روش نوار تیپ صرفه‌جویی در مصرف آب به اندازه ۵۰ درصد نسبت به روش سنتی، افزایش عملکرد گیاه، کاهش آفات و بیماری‌ها، کاهش هزینه‌های تولید و غیره اشاره کرد.

وی اظهار داشت: سابقاً آبیاری تیپ برای محصولات ردیفی مانند ذرت، سیب‌زمینی و گوجه فرنگی و ... استفاده می‌شد ولی در سال‌های اخیر محصولاتی مانند گندم و جو نیز به این شیوه آبیاری می‌شوند. 

این مسئول بیان داشت: با توجه به عملکرد بالا و انعطاف‌پذیری نوار تیپ و کاربرد آن در اراضی شیب‌دار، امسال بیش از هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی گندم و جو این شهرستان به شیوه نوار تیپ آبیاری شده و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آتی نیز این روند ادامه داشته باشد.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر