logo
امروز : شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۵۰
[ شناسه خبر : ۳۳۷۷۱ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 4 دقیقه ]

بودجه ۱۴۰۳ امروز با نامه رئیسی به مجلس داده می‌شود

بودجه-۱۴۰۳-امروز-با-نامه-رئیسی-به-مجلس-داده-می‌شود
سخنگوی اقتصادی دولت گفت: افزایش حقوق ۱۸درصدی برای کارکنان و ۲۰درصدی نیز برای بازنشستگان در بودجه سال ۱۴۰۳ در نظر گرفته شده است.

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی «موج رسا» سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری امروز، سه‌شنبه، با خبرنگاران بیان کرد: با توجه به تغییر قانون برای تقدیم بودجه، دولت مکلف شده بود که کلیات و جداول اصلی و احکام درآمدی و هزینه‌ای را در آبان‌ماه تقدیم مجلس کند؛ البته مجلس برای تعیین تکلیف برنامه تقاضای تعویق داشت و امروز تا دقایقی دیگر بودجه 1403 با نامه رئیس‌جمهور به مجلس ارسال خواهد شد.

بیشتر بخوانید

وی افزود: رشد بودجه عمومی دولت در سال آینده حدود 18 درصد افزایش داشته است و دولت تلاش کرده است در مواردی که کمترین میزان نیاز به افزایش مصارف وجود دارد اتفاق بیفتد تا کسری و تورم کمتری به جامعه و مردم تحمیل شود.

خاندوزی اظهار داشت: افزایش حقوق 18درصدی برای کارکنان و 20درصدی نیز برای بازنشستگان در بودجه سال 1403 در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به سؤال تسنیم درخصوص تقدیم بودجه به مجلس توضیح داد: با توجه به عدم اتمام بررسی برنامه هفتم توسعه در مجلس، امروز مرحله اول یعنی کلیات بودجه به‌همراه نامه رسمی رئیس‌جمهور به مجلس تقدیم می‌شود و همان‌طور که سخنگوی دولت اعلام کرد، رئیس‌جمهور به‌زودی در صحن مجلس حاضر می‌شود و توضیحاتی را پیرامون لایحه بودجه 1403 ارائه خواهد کرد.

سخنگوی اقتصادی دولت در تشریح ابعاد بودجه سال آینده خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هدف اصلی دولت کنترل تورم است، در تدوین لایحه بودجه 1403 تلاش شد ارقام درآمدی بودجه به‌صورت واقع‌بینانه و قابل تحقق تنظیم شود.

خاندوزی اضافه کرد: همچنین در هدف دوم به‌دنبال افزایش سهم درآمدهای پایدار و کاهش سهم فروش نفت در بودجه بودیم. در مجموع با افزایش درآمدهای پایدار و کاهش هزینه‌ها، کسری تراز عملیاتی بودجه پیشنهادی سال آینده نسبت به سال جاری از 457 هزار میلیارد به 307 هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است. میزان صادرات نفت خام نیز یک میلیون و 350 هزار بشکه، به قیمت هر بشکه 65 یورو در نظر گرفته شده است.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سؤالی درباره اجرای طرح بنزین برای همه گفت: با توجه به اینکه شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت که درگیر این طرح بودند، درخصوص شیوه اجرا و توسعه این الگو به سایر مناطق کشور ملاحظاتی داشتند، طرح حدود یک سال است که متوقف شده و در مراحل اصلاح و تکمیل است تا مجدداً در ستاد اقتصادی دولت مطرح شود و تا امروز به ستاد اقتصادی نیامده است.

خاندوزی در پاسخ به مطلبی درباره اینکه گفته می‌شود "در روزهای اخیر منابع ارزی ایران در عراق آزاد شده است"، بیان کرد: بلوکه شدن ارزها، حداقل بین ایران و عراق معنای دقیقی ندارد؛ چون ارزهای ما بلوکه نشده بود و بلکه فرایند وصول و دسترسی بانک مرکزی به آن دچار مشکل مقطعی شده بود و با توافق بین دولت ایران و عراق آن موانع مرتفع شده است. واردات کالاهای اساسی کشور در کمتر از 15 روز از طریق بانک عراقی پرداخت حواله شده و بخشی از منابع به بانک عمانی منتقل شده و واردات انجام گرفته است. این منابع تحت اختیار و کنترل بانک مرکزی است.

وی در پاسخ به سؤالی درخصوص سامانه یکپارچه خودرو تصریح کرد: تلاش دولت سیزدهم از ابتدا این بود تولید را به بالای یک میلیون دستگاه خودرو در سال برساند و این هدف در سال گذشته محقق شد؛ امیدواریم امسال بیش از سال گذشته شاهد رشد تولید خودرو باشیم.

سخنگوی اقتصادی دولت بیان کرد: در هفت‌ماهه اول سال جاری، تولید انواع خودرو نسبت به هفت‌ماهه مشابه سال قبل 22 درصد رشد داشته و 626 هزار دستگاه انواع خودرو تولید شده است.

خاندوزی ادامه داد: اگر در زمان توافق، خودروساز قیمتی اعلام کرده باشد، باید خودروساز همان نرخ را رعایت کند و خودرو را با همان قیمت، به متقاضی تحویل دهد. رشد تولید خودرو در سال جاری 22 درصد بود و امسال تاکنون خودروسازان 626 هزار دستگاه انواع خودرو تولید کرده‌اند؛ در تولید سواری 19، وانت 47 و کامیون و کشنده 35 درصد طی 7ماهه امسال رشد تولید داشته‌ایم.

وی همچنین درخصوص آمار واردات خودرو عنوان کرد: تا امروز حدود 11 هزار خودروی نو و کارکرده در کشور وارد شده و یا در آستانه ورود به کشور است.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سؤالی درخصوص شفافیت صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی عنوان کرد: دولت سیزدهم پای وعده خود برای ایجاد شفافیت ایستاده است؛ در حال دیدن ثمره شفافیت صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی و بیرون آمدن آنها از تاریکخانه اقتصاد هستیم. امسال حدود 1000 شرکت صورت‌های مالی خود را منتشر کرده‌اند، که امیدواریم تا پایان سال رکورد بی‌سابقه 2000 صورت مالی شرکت‌های دولتی و بخش عمومی کشور را بزنیم و در کدال منتشر کنیم و بانک‌های دولت و شرکت‌های زیرمجموعه دولت از این قبیل هستند.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر