logo
امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۰۱
[ شناسه خبر : ۳۲۸۳۳ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان:

تصفیه‌خانه زیتون زنجان در سفر رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود

تصفیه‌خانه-زیتون-زنجان-در-سفر-رئیس‌جمهور-افتتاح-می‌شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: تصفیه‌خانه زیتون زنجان همزمان با سفر رئیس جمهور به استان به افتتاح می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی «موج رسا» روح‌الله حسنی امروز در نشیت خبری اولین رویداد ملی زیتون اظهار داشت: استان زنجان استان اول در تولید زیتون محسوب می‌شود و به عبارتی رتبه اول بین ۵ استان دیگر، استان زنجان با ۴۳ درصد، قزوین ۱۹ درصد، گیلان ۱۵ درصد و سایر استان‌ها با ۲۶.۵ درصد تولید کننده زیتون هستند.

بیشتر بخوانید

وی با بیان اینکه سطح زیر کشت زیتون استان ۲۰ هزار هکتار است که از ۱۶ هزار هکتار بارور است گفت: از سال قبل ۱۲ درصد به سطح بارور اضافه شده و تولید ۶۳ درصد کاهش یافته است. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه در سال ۷۱ و ۷۲ سطح زیر زیر کشت زیتون استان یک هزار و ۲۳۰ هکتار بود، گفت: طرح‌های مختلفی برای توسعه باغات زیتون انجام شد و تا امروز ۹۹ درصد تولید در طارم انجام می‌شود و یک درصد با ۲ روستا در شهرستان زنجان نیز تولید کننده زیتون هستند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته افزایش ۲ تا ۳ برابری تولید زیتون در استان را داشتیم، گفت: اما رنج تولید ۳۵ هزار تن است و امسال ۲۰ هزار تن تولید محصول خواهیم داشت چون سال گذشته سال آور بود و به دلیل اینکه درختان چندان تغذیه نشده و برای امسال آماده نشدند.

حسنی با اشاره به سطح انتظارات از رویداد ملی زیتون، یادآور شد: طرح و بررسی و ارائه راهکار چه در تولید و چه پس از تولید است.

وی ادامه داد: توسعه ارقام جدید، مبارزه با کم‌آبی، مبارزه با آفات، تغذیه درست و افزایش تولید، مسائل پس از تولید، فرآوری، مسائل پس از تولید کیفیت و تنوع محصولات، برند سازی بازار فروش توجه به ذائقه مصرف کننده، با یک نگاه سلامت محور جایگزینی روغن زیتون به جای روغن‌های دیگر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه بحث تصفیه پساب کارخانجات فرآوری زیتون بسیار مهم است، گفت: بخشی از مسائل، موصوعات و ایده‌ها و حمایت‌ها نیز به این امر اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: انتظار داریم بخشی از این مشکلات حل شود با این حال آموزش‌های لازم برای دانشجویان، کشاورزان و فعالان این عرصه خواهیم داشت، به عبارتی بحث کشاورزی در حول زیتون را دقیق‌تر انجام خواهیم داد.

حسنی گفت: بخش کشاورزی خصوصی‌ترین بخش اقتصاد ایران است و ما حمایت کننده هستیم.

وی در پاسخ به سوال موج‌رسا بیان کرد: تصفیه خانه زیتون زنجان همزمان با سفر رئیس جمهور به استان در ماه‌های آتی به افتتاح می‌رسد.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر