logo
امروز : چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۴۲
[ شناسه خبر : ۳۲۷۱۹ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]
کارشناس واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت ابهر:

۱۰ درصد از جمعیت ابهر سالمند هستند

۱۰-درصد-از-جمعیت-ابهر-سالمند-هستند
کارشناس واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت ابهر گفت: حدود ۷۷ درصد سالمندان در شهر و ۲۳ درصد در روستا ساکن هستند و ۱۰ درصد از جمعیت ابهر سالمند هستند.

لیلا رجبی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری_تحلیلی «موج رسا»گفت: روز جهانی سالمندان (اول اکتبر؛ نهم مهرماه سال‌جاری) با شعار «تحقق وعده‌های اعلان جهانی حقوق سالمندان» اعلام شده است و همچنین توجه ویژه به اجزاء بند ٧ سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری «فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش‌بینی ساز و کار لازم برای بهره‌مندی از تجارب و توانمندی‌های سالمندان در عرصه‌های مناسب» توسط شبکه بهداشت ابهر پیگیری و اجرا می‌شود.

بیشتر بخوانید

وی افزود: تعداد کل سالمندان شهرستان ابهر ۱۸ هزار و ۳۲۱ نفر است که ۸ هزار و ۷۰۲ نفر مرد، ۹ هزار و ۶۱۹ نفر زن هستند.

رجبی تصریح کرد: توانمندی سالمندان در همه ابعاد توسعه، از جمله ارتقا مشارکت فعال آنها در امور اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، یکی از راه‌های تضمین کاهش نابرابری‌های سنی است.

وی با بیان اینکه برنامه سلامت سالمندان در قالب بسته خدمت مراقبت‌های ادغام یافته و جامع سالمندی ویژه پزشک و غیرپزشک طراحی شده است، گفت: در این راستا فرد سالمند به دنبال فراخوان به پایگاه سلامت مراجعه می‌کند و خدمات جامعی را به طور رایگان دریافت می‌کند. در پایان ارائه مراقبت‌ها چنانچه برای سالمند احتمال ابتلا به یک و یا چند بیماری وجود داشته به پزشک متخصص ارجاع می شود و اگر سالمند مبتلا به بیماری یا اختلال نباشد، سالانه توسط تیم مراقبت بهداشتی تحت مراقبت‌های دوره‌ای قرار می‌گیرد.

کارشناس واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت ابهر گفت: مراقبت‌های ادغام یافته سالمندان اعم از پیشگیری از سکته‌های قلبی و مغزی از طریق خطر سنجی و مراقبت‌های ادغام یافته دیابت، فشارخون بالا و اختلالات چربی خون، بررسی اختلالات تغذیه‌ای، بررسی سقوط و عدم تعادل، ارزیابی افسردگی، تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان پستان در زنان ۶۰-۷۰ ساله، تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان روده بزرگ است.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از برنامه‌های سلامت سالمندان آموزش شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی است، گفت: در این برنامه سالمندان ۶۰_۷۰ ساله با شرکت در کلاس‌های شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی آموزش‌های بسیار ساده و کاربردی در خصوص سبک زندگی سالم را دریافت می‌کنند تا با بکارگیری آنها در زندگی روزمره دوران سالمندی سالمی را تجربه کنند.

این مسئول افزود: سالمندان دارای ثروتی فراوان از دانش، تجربه و حکمت هستند که می‌تواند به بهبود جامعه کمک بزرگی کند. آنها زندگی درازی را تجربه کردند، احتمالاً با چالش‌های بسیاری روبرو شدند و دیدگاهی منحصر به فرد نسبت به زندگی دارند. با توانمندسازی سالمندان و فعال نگاه‌داشتن آنان در جامعه، نه تنها از این منبع ارزشمند بهره‌برداری می‌کنیم بلکه احترام و قدردانی خود را نسبت به آنان نشان می‌دهیم.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر