logo
امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۱۸
[ شناسه خبر : ۳۲۶۹۲ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 1 دقیقه ]
کارشناس مسئول باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی ابهر خبر داد:

پیش‌بینی تولید ۱۰۰ تن زغال‌اخته در ابهر

پیش‌بینی-تولید-۱۰۰-تن-زغال‌اخته-در-ابهر
کارشناس مسئول باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی ابهر گفت: پیش‌بینی می‌شود در روستا قشلاق‌مرشون به میزان حدود ۱۰۰ تن محصول از باغ‌های زغال‌اخته تولید شود.

<!doctype html>

بیشتر بخوانید

محبوبه حدادیان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری_تحلیلی «موج رسا»گفت: زغال‌اخته یکی از محصولات باغبانی است که دارای مزیت‌های متفاوت از قبیل ارزش غذایی و دارویی متنوع است. 

وی افزود: درختان زغال‌اخته به دلیل شرایط اقلیمی مناسب در بعضی از مناطق کشور، به صورت طبیعی رشد می‌کنند و در تولید میوه آن هیچ محصول شیمیایی دخیل نیست به همین دلیل برای صادرات و سودآوری مورد توجه قرارمی‌گیرد.

حدادیان تصریح کرد: آن‌چه از شواهد برمی‌آید در بعضی از نواحی کشورمان مانند استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، گیلان و قزوین شرایط لازم برای تولید این محصول با ارزش وجود دارد ولی کمتر کسی از روستای قشلاق‌مرشون شهرستان ابهر در استان زنجان و شرایط مساعد آن برای کشت این محصول مطلع است. 

کارشناس مسئول باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی ابهر گفت: سطح زیر کشت زغال‌اخته در این روستا حدود ۶۰ هکتار است که از این مقدار ۲۰ هکتار در مرحله نونهالی بوده و ۴۰ هکتار به مرحله باروری رسیده است. در سال‌جاری پیش‌بینی می‌شود به میزان حدود ۱۰۰ تن محصول از باغ‌های زغال اخته شهرستان ابهر تولید شود.

وی تصریح کرد: میوه زغال‌اخته بیشتر مصرف تازه‌خوری دارد ولی به‌صورت فرآوری شده و همچنین خشکبار نیز استفاده می‌شود.

این مسئول افزود: میوه، برگ، پوست و ریشه این گیاه دارای ارزش دارویی بوده که به دلیل ارگانیک بودن سودآوری بالایی برای باغ‌داران دارد.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر