logo
امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۹:۴۵
[ شناسه خبر : ۳۲۰۹۸ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]

ایران تولید نفت اوپک را افزایش داد

ایران-تولید-نفت-اوپک-را-افزایش-داد
نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت اوپک در ماه اوت، با افزایش قابل‌توجه تولید ایران و با وجود کاهش اضافی تولید از سوی عربستان، صعود کرده است.

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی «موج رسا» از وزارت نفت، بر اساس نظرسنجی رویترز، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه اوت، ۲۷.۵۶ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است که ۲۲۰ هزار بشکه در روز نسبت به ژوئیه افزایش‌یافته و نخستین افزایش ماهانه تولید این گروه از فوریه بوده است.

بیشتر بخوانید

ایران از مشارکت در کاهش تولید اوپک معاف است و صادرات نفتش در سال ۲۰۲۳، با وجود تحریم‌های آمریکا، افزایش‌یافته است، اما دیدگاه‌های مختلفی درباره حجم دقیق آن وجود دارد.

برخی از تحلیلگران می‌گویند که رشد صادرات ایران، به چالش اوپک پلاس در مدیریت بازار اضافه می‌کند.

از سویی تولید نفت ۱۰ عضو اوپک که در توافق کاهش عرضه اوپک پلاس مشارکت دارند، ۱۰ هزار بشکه در روز در اوت کاهش یافت.

عربستان سعودی و دیگر تولیدکنندگان خلیج‌فارس، پایبندی بالا به محدودیت عرضه را حفظ کرده و کاهش تولید اضافی را اعمال کردند.

طبق نظرسنجی رویترز، تولید نفت عربستان سعودی که بزرگ‌ترین صادرکننده اوپک است، حدود ۹ میلیون بشکه در روز در اوت، ماند.

ریاض کاهش داوطلبانه روزانه تولید یک میلیون بشکه را در ماه اوت برای دومین ماه متوالی تمدید کرد تا حمایت بیشتری از بازار فراهم کند.

بنا بر یافته‌های این نظرسنجی، تولید نفت ایران در اوت، به ۳.۱۰ میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین حجم از سال ۲۰۱۸ است که واشینگتن، تحریم‌ها علیه ایران را مجدد وضع کرد.

به گفته تحلیلگران، صادرات بالاتر، نتیجه موفقیت ایران در دورزدن تحریم‌های آمریکاست.

این نظرسنجی نشان داد که دومین افزایش بزرگ تولید در میان اعضای اوپک، مربوط به نیجریه بود که شاهد ازسرگیری صادرات نفت از پایانه فورکادوس بود.

تولید اوپک همچنان حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از سطح هدف‌گذاری شده است، زیرا نیجریه و آنگولا، از ظرفیت کافی برای تولید مطابق سهمیه توافق شده، برخوردار نیستند.

بر اساس این گزارش، نظرسنجی رویترز باهدف رصد عرضه به بازار نفت انجام می‌شود و بر اساس داده‌های فراهم‌شده توسط منابع خارجی، داده‌های رفینیتیو آیکان، اطلاعات شرکت‌های رصدکننده صادرات نفت شامل کپلر و پترو لجستیک و اطلاعات ارائه‌شده از سوی منابع شرکت‌های نفت، اوپک و مشاوران تهیه شده است.

ایرنا

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر