logo
امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۳:۴۹
[ شناسه خبر : ۳۲۰۳۶ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 3 دقیقه ]
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان:

کیفیت نان‌های تولیدی زنجان رتبه برتر کشوری را دارد

کیفیت-نان‌های-تولیدی-زنجان-رتبه-برتر-کشوری-را-دارد
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان گفت: طبق گزارش مرکز پژوهش‌های غلات کشور، نان‌های تولیدی استان زنجان در تیرماه سالجاری رتبه اول و دوم را به لحاظ کیفیت در کشور کسب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی «موج رسا» ولی‌اله زمانی امروز ۶ شهریور ماه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طبق گزارش مرکز پژوهش‌های غلات کشور، نان‌های تولیدی استان زنجان در تیرماه سالجاری رتبه اول و دوم را به لحاظ کیفیت در کشور کسب کرده است.

بیشتر بخوانید

وی افزود: بر این اساس نان لواش زنجان امتیاز 97.6، تافتان 100، نان بربری 98 و سنگک امتیاز 96.4 کسب و در مجموع در 2 بخش تافتان، بربری رتبه اول کشوری و در بخش سنگک پس از استان کرمان و در بخش لواش پس از استان البرز در رتبه دوم کشوری در تیرماه سالجاری را کسب کرده است.

وی ادامه داد: میانگین نمره کشوری کیفیت در نان لواش 88.08، تافتان 89.83 و بربری 84.95، و سنگگ 86.13 لحاظ می شود که میانگین امتیاز تمامی نان های تولیدی استان زنجان در تیرماه سالجاری نمره 98 کسب کرده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان گفت: مرکز پژوهش‌های غلات کشور با توجه به استاندارد ۲۶۲۸ (روش آزمون نان های سنتی ) وضعیت کیفی نان‌های تولیدی در سطح کشور را بررسی و سپس نتایج را اعلام می‌کند.  

وی گفت: بر اساس آخرین ارزیابی انجام شده توسط مرکز پژوهش‌های غلات کشور تمامی نان‌های تولیدی استان زنجان رتبه اول و دوم را به لحاظ کیفیت در کشور کسب کرده است.

زمانی اذعان کرد: روش‌های تست بر انواع نان مبتنی بر یکنواختی، عاری از هر گونه برآمدگی و فرو رفتگی غیر عادی انجام می‌گیرد و در این میان فرم و شکل نامتقارن نان، پارگی زیاد و از بین رفتن قسمتی از نان از عوامل کاهش امتیاز محسوب می‌شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان افزود: سطح رویی نان نیز باید دارای پوسته ظریف و یکنواخت بوده، حالت چرمی نداشته باشد که عوامل کاهش دهنده امتیاز در این بخش نیز سوختگی سطح فوقانی نان، خمیری بودن و پارگی و یکنواخت نبودن به شمار می رود.

وی بیان کرد: ویژگی‌های سطح زیرین نان نیز باید یکنواخت و عاری از علائم سوختگی، خمیری و پارگی باشد و عوامل کاهش دهنده امتیاز نیز در این بخش سوختگی و خمیری بودن، پارگی و چین و چروک و سطح غیر عادی است.

زمانی با اشاره به اینکه رنگ نان نیز باید طبیعی باشد و غیر طبیعی شدن رنگ نیز موجب کاهش امتیاز می‌شود، ادامه داد: بخش دیگر مورد توجه در نان، بافت نان است که باید به راحتی و در اثر کشیدن پاره شده و راحت لقمه شود و از طرف دیگر قابل جویدن باشد.

وی افزود: خشک و سفت بودن نان، گلوله شدن و تبدیل به توده خمیری و چسبیدن آن به دهان و دندان موجب کاهش امتیاز در این بخش می‌شود. 

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان بیان کرد: عطر و بو نیز از جمله شاخص‌ها در پخت به شمار می‌رود که نان باید دارای بوی معطر مخصوص و عاری از طعم و مزه غیر عادی باشد و در این میان طعم تند و زننده، شور و تلخ موجب کاهش امتیاز می‌شود.

زمانی ادامه داد: این شاخص‌ها با توجه به استاندارد ۲۶۲۸ بررسی می‌شود و علاوه بر موارد یاد شده چهار مورد ناپذیرفتی نیز شامل جوش شیرین (بی کربنات سدیم) است که استفاده از آن و در آرد خبازی ها و خمیر نان‌های سنتی غیر مجاز است.

وی اذعان کرد: بلانکیت (جوهر قند)، مواد خارجی مانند سنگ و شن و کپگ زدگی در نان مجاز نیست و جز ناپذیرفتنی ها محسوب می شود. 

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان افزود: بر این اساس امتیاز بین ۹۰ تا ۱۰۰ خیلی خوب، ۸۰ تا ۹۰ خوب، ۶۰ تا ۸۰ متوسط، کم تر از ۶۰ نیازمند ارتقای کیفی طبقه‌بندی می‌شود.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر