logo
امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۳۷
[ شناسه خبر : ۳۱۹۳۸ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 1 دقیقه ]
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر خبر داد:

اختصاص ۵ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی ابهر به کشت لوبیا

اختصاص-۵-هزار-و-۲۰۰-هکتار-از-اراضی-ابهر-به-کشت-لوبیا-
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر گفت: بیش از ۵ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی زراعی آبی شهرستان ابهر هر ساله به کشت لوبیا اختصاص داده می‌شود.

حسن مولایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری_تحلیلی «موج رسا» گفت: بیش از ۵ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی زراعی آبی شهرستان ابهر هر ساله به کشت لوبیا اختصاص داده می‌شود که مهمترین ارقام کشت شده شامل رقم چیتی تلاش، صدری، کوشا و صالح است.

بیشتر بخوانید

وی تصریح کرد: با توجه به مشکل مربوط به کمبود منابع آبی در جهت بهره‌وری از آب مصرفی در بخش کشاورزی طرح ارتقا بهره‌وری محصول لوبیا در شهرستان ابهر اجرا شده است.

وی با بیان اینکه در این طرح بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی کشت لوبیا، به روش الگوی جدید دو ردیف روی پشته کشت شده است، گفت: در این شیوه کشت نوار تیب بین دو ردیف لوبیا روی پشته در زیر خاک قرار گرفته و میزان مصرف بذر به مراتب کاهش پیدا می‌کند.

مولایی افزود: از مزایای دیگر این شیوه کشت می‌توان به کاهش مصرف آب در حد ۲۵ تا ۳۰ درصد، کاهش مصرف نوار تیب در حد ۴ حلقه در هکتار، افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی عملکرد محصول و کاهش آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرزی مزرعه اشاره کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر گفت: با توجه به اینکه متوسط عملکرد لوبیا در شهرستان ۳ تن در هکتار بوده و شهرستان ابهر هر ساله بیش از  ۱۶ هزار تن لوبیا تولید می‌کند، لذا توسعه الگوهای جدید کشت، کمک شایانی به بهره‌وری تولید و کاهش هزینه‌های تولید و پایداری تولید محصولات کشاورزی خواهد کرد.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر